Štitárske windows do života kardionápravníka

Ponajprv krátko k miestopisu. Podobne ako Gerlach, Paríž, Grand Canyon alebo San Francisco aj Horné Štitáre si zasluhujú dôstojné miesto v destináciách svetového turizmu. Dôvodov je hneď niekoľko. Pred pár rokmi sa tu mali konať prvé jesenné olympijské hry. Naše snahy však boli už v počiatkoch zašliapané byrokraciou a nezáujmom fanúšikov. Pripravili sme preto skromnejšiu verziu jesenného trojboja v zberaní vlašských orechov, strihaní jabloní načas a hádzaní hnoja vidlami krížom cez roľu.

Mnohí zainteresovaní poznajú tiež históriu štitárskeho medzinárodného letiska a štitárskych rozhľadní. Prezentovali sme ich s nebohou Lejdy. Tento krát sme sa obrátili opačným smerom a chceme vám predstaviť štitársky rybník. Keby nebol zahádzaný plastami, plechovkami a bordelom, kľudne by mohol slovákom alternovať Jadran. Okrem dvoch rozbitých televízorov a ôsmych pneumatík nájdete okolo rybníka aj pestrú faunu a flóru. Na jar tu počuť štebot vtákov a všetko hýri farbami. Toľko k miestopisnej vložke. Poďme ku kardionápravníku.

kardionápravník zamyslenia
Štitársky Jadran

Jednou z mála radostí, ktoré mi okrem endorfínov aktívny pohyb dáva je aj možnosť zamyslení. A tak poflakujúc sa niekde medzi Štitárskym rybníkom a Bodokom som prišiel na to, že počúvať druhých sa oplatí. Najmä, nerád to priznávam, ak majú rozumnejšie nápady ako ja. Stretnutia s Erikom Hubnerom sú proste obohacujúce. Hoci som sa dlho tváril ako hluchý, nakoniec som podľahol Erikovmu nápadu, ktorý mi predostrel už dávnejšie.

Sústreďme sa na čas

Niekto behá, niekto bicykluje, niekto pláva,nordicwalkuje, niekto krokuje, iný bežkuje alebo len tak chodí po horách. Aké zrovnanie a informáciu nám počet kilometrov dáva?

Čas je pre všetkých konštantný. Ale som demokrat telom a dušou. Preto rozhodnutie nechám na vás.

Štefánsky výstup na Zobor
Každý po svojom

Minutoborci

Čo keby sme v kardionápravníku začali namiesto počtu kilometrov evidovať čas. Počet minút. Čas je jediné porovnateľné merítko, ktorý naše aktivity spája. A navyše dokáže všetkých do výziev zapájať. Ako by to prebiehalo? Doriešime. Všetko sa dá.

Nepretekáme, nesúťažíme. Od presných časov a výsledkov sú preteky. To Kardionápravník rozhodne nie je. Aspoň ja osobne som ho vždy vnímal skôr ako komunitnú, sociálnu záležitosť. Skupinu ľudí, ktorí sa navzájom podporuje, motivuje, kamaráti a sranduje. K tomu nejaké ocenenia, poháre, medaile…. Ale nejdeme sa o výsledky zabíjať. Cieľom kardionápravníka nie je bojovať kto z koho. Práve naopak. Udržať sa navzájom v pohybe, dobrej nálade a v eláne. Podporiť sa navzájom. O to viac si vážim ľudí ako Erik Hubner, Taras, Glevo, Maria, Heňa, Miška, Monika a mnohí ďalší, ktorí hoci majú profi súťažné ambície, sú medzi nami a podporujú nás hoblíkov. A reprezentujú nás a majú aj výsledky.

To, čo nás všekých spája je nadšenie a čas, ktorý športu venujeme. Nechám na vás a vaše komentáre, či túto myšlienku rozvíjať ďalej.

Za mňa čisto sebecky. Nemôžem evidovať kroky, ak už o týdeň budem lámať stovky kilometrov na bajku. A ak budem jazdiť na cesťáku je nefér porovnávať sa s niekým na horáku. Ako zmerať výkon otužilca, plavca, bežkára? Kardionápravník ponúka pestrú paletu športov. Ak prijmeme tézu, že ide najmä o motiváciu a radosť z pohybu, tak čas strávený športom, by mohol byť tým najlepším merítkom aktivity. Ale dosť už metodiky. Prejdime k ďalšej téme.

kardionápravník zamyslenia
Štitársky Kačací priesmyk tzv. Duck pass

redizajn webu restartnisa

Už ste asi viacerí postrehli, že stránky restartnisa dostali opäť nový dizajn a technológiu. Pri temer miliónovej minuloročnej návštevnosti sme museli zmeniť viaceré priority. Najmä si uvedomiť, že už to nie je hobby stránka ale médium. Tou základnou zmenou je rýchlosť a univerzálnosť. Navigácia, zavedenie rubrík, autorských stránok, blogov a prehľadnosť. Najmä na mobile. Zistili sme, že viac ako 70% z návštevníkov pristupuje na stránky práve z mobilu. Vytvorili sme tiež samostatné tématické vstupy pre cyklistov, turistov a rodiny s deťmi. Postupne pribudne aj beh.

Prosba o pomoc

Budem rád ak sa na stránky pozriete a zavoláte mi alebo mi do messengera alebo mailu napíšete rady a pripomienky ako stránky ešte vylepšiť. Nad každým nápadom sa radi zamyslíme. Pomôžete nám tak dotiahnuť stránky k dokonalosti.

Podrobný návod k novej obsluhe a možnostiam stránok pripravím v ďalšom príspevku.

Ďakujem

Petere

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322