TOP 10 MTB výjazdov 2019 Maroša Glevaňáka

Predstavujeme TOP 10 MTB výjazdov 2019 Maroša Glevaňáka

Zamkovského chata

Myslím, že chatu špeciálne predstavovať netreba. Rozmýšľal som či sem dať aj nejaký ten môj extrémny výjazd a ako prvé ma napadla Zamka, samozrejme v zimnej verzii, v lete na bajku nemožné. Na Hrebienok zo Smokovca po zelenej TZ a odtiaľ po magistrále červenou až na Zamkovského chatu v nadmorskej výške 1475 m.

Zjazd stoji zato, len pozor na turistov, treba byť ohľaduplní, poďakovať a nezabúdať, že turista má prednosť, nie je to totiž cyklotrasa.

Zimná Brnčalka

Pri zime ešte ostanem, zimná verzia Brnčalky patrí medzi moje najobľúbenejšie zimné trasy. Žltá TZ z parkoviska Biela voda.Trasa na Chatu pod Zeleným plesom je v lete známa nepríjemnými voľnými kameňmi, no v zime je to pekne pod snehom, turisti to pekne prešliapu a hotová diaľnica a ak poriadne nasneží, minimálne 1 a pol metra tak sa v kosodrevine vytvorí wintertrail s dĺžkou cca kilometer.

Jazdíte nad kosodrevinou, čiže je potrebné veľké množstvo snehu a môžem len odporučiť. Tie vlny na ňom sú super keď si to pustíte 50km/h. No treba mať po snehu čo to pojazdené aby to neskončilo pádom.

Ľubovnianske Cyklostopy

Traily v lesoparku nad Starou Ľubovňou cyklostopy pod vrchom Osly. Prístup je od hradu po modrej cykloznačke, alebo je možné si to skrátiť výšľapovým trailom od rázcestia Dlhé role. Po vstupe na začiatok trailov vás čaká ešte krátky výšlap k prístrešku kde už to začína. Začiatok je rozdelený na Vlčiu a Jeleniu stopu. Vlčia je najstaršia a najdlšia. 2,5km dlhý XC trail.

Ten sa ešte neskôr rozdeľuje na ďalšie traily. Dokopy je na výber 8 trailov. Od XC po poriadne enduro. Jelenia je prírodný flow trail s dĺžkou 2,4km, okrem zjazdu vás na ňom čakajú 2 výšlapy. Srnčia stopa pre mňa asi najzábavnejší trail plný vĺn. Líščia je asi najťažšia, vyše 200 naklesaných výškových na cca kilometri, keďže začiatok veľmi neklesá hovorí za všetko.

Lechnica singletrails

Traily v obci Lechnica pri Červenom Kláštore. Na výber sú 3 traily. XC Griftof a Špica, no a nový enduro trail Gvizd. Na XC trailoch po výšlapovke máte pred sebou výhľad na Tri koruny a tak človek nevie či si ma užívať trail, alebo fotiť.

Ide o asi najdlhšie traily na Slovensku. Griftof má 7 a Špica 5km.

Kečka

1225 m vysoký vrchol Starohorských vrchov. Zvolenská kotlina, Horehronie, Chočské vrchy, Veľká Fatra, všetko ako na dlani.

Moja trasa začínala aj končila v meste Ružomberok z ktorého som vyrazil cyklotrasou Cyklokorytnička do Korytnice a cez Hiadeľské sedlo stúpal na Kečku. Zjazd po červenej TZ na Donovaly. Úvod zjazdu dosť technický.

Šípska Fatra

Aj túto trasu som začínal v meste Ružomberok. Trasu by som rozdelil na dve časti. Ľahšia prvá viedla poľnými a lesnými cestami neďaleko Oravy cez Štyri chotáre. Nechýbala zastávka pri rodnom dome Kukučina v obci Jasenova. Druhá náročnejšia časť viedla z obce Studničná, kde je zaujímavý prírodný útvar Sedem kostolov, cez vrchol Radičiná späť do Ružomberka.

Strmo hore, strmo dole. Úvodný padák zo sedla pod Radičinou sa šiel na pešo, potom už fajn. GPX trasa tu.

Wielki Rogacz, hrebeňovka

Vrchol v pohraničnom Poľsku na ktorý sa dá dostať z mesta Stará Ľubovňa cez hraničný vrch Eliašovka. Smerom hore z Eliašovky aj keď prekonáte len 150 výškových je to výživné stúpanie, nechýba ani náročný rockgarden, na Brnčalku to ide ľahšie. Z vrcholu, teda vyhliadky 200m za vrcholom sú pekné výhľady aj na Tatry.

Možností ako dole je viacero. Zjazd do mesta Rytro cez vrchol Niemcowa. v úvode zjazdu nechýba pár rockgardenových pasáži, no kamene sú menšie a je to pekne jazditeľné, nechýba ani singletrack v časti keď už vidno mesto, záver do mesta rýchly zjazd po panelke. Z Rytra sa dá potom vrátiť cez Piwnicznu a Eliašovku späť do Ľubovne.

Odporúčam si to vyšliapať aj k ruinám zámku v Rytre. Riadna stojka, ale výhľad stojí zato. Z vrcholu Wielki Rogacz sa dá ale ešte pokračovať cez Radziejowu na Przehybu, krásna hrebeňovka, na Przehybe je aj chata a z vrcholu Przehyby sa dá tiež dostať pekným zjazdom do mesta Rytro. GPX trasa tu.

Čergovský Minčol

Najvyšší vrch pohoria Čergov. Hraničný vrchol medzi okresmi Stará Ľubovňa, Sabinova Bardejov. Tohto roku som sa naňho dostal z obce Šarišské Jastrabie po žltej TZ ale tras je veľa, hlavne zo Sabinovskej strany, na ktorú sú aj zaujímavejšie zjazdy. Výhľad ak trafíte počasie je tiež super, vidieť aj cca 80 km vzdialené Tatry.

Tohto roku ale nie veľmi zaujímavý zjazd do obce Obručné, nechýbalo tlačenie, prenášanie cez stromy a podobne. Táto strana Čergovského pohoria má čo ponúknuť, len je málo navštevovaná, tak preto je ťažko jazditeľná, navyše to je len turistická trasa, ako som už spomínal jazditeľné je to na Sabinovskú stranu, pod vrcholom je aj kríž z ktorého sú ešte krajšie výhľady. GPX trasa tu.

Levočské vrchy, hrebeňovka a neznačený zjazd z Javorinky

Levočáky sú po Tatrách moja druhá najčastejšie jazdená lokalita a dá sa povedať, že to tam mám podrobne pojazdené vrátane rôznych neznačených cestičiek. Vrch Javorinka je pomerne známy a ľahko prístupný z Kežmarku, Levoče a Starej Ľubovne. s peknými výhľadmi samozrejme aj na Tatry, lepší výhľad je ale zo susednej Javoriny.

Z vrcholu Javorinky vedie viacero značených trás, ja mám radšej ale tú neznačenú s hrebeňovým úsekom a náročným technickým zjazdom ponad zrúcaninu chaty Dvorčanka. GPX trasa tu.

Kráľova hoľa

Myslím, že netreba výnimočne predstavovať, tento kopec som sem zaradil hlavne kvôli výhľadom, len treba mať šťastie na počasie. Smerom dole buď klasika až do Šumiaca alebo to spestriť lesom na Pusté Pole. (GPX trasa tu) Pre odvážnejších by mohli sprístupniť aj turistickú trasu na Andrejcovú, čo je mojim snom zísť takto hrebeň. Bohužiaľ ochranári sú bdelí.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Maroš Glevaňák
Maroš Glevaňák

Adrenalínový MTB bajker a úspešný účastník mnohých cyklomaratónov naprieč Slovenskom. Sleduj náš instagram.

Articles: 6