Cestovanie a zážitky filtrované Instagramom

V súčasnom svete sa zdá, že neexistuje nič, čo by nám mohlo priniesť väčšie uspokojenie a pocit dokonalosti ako cestovanie a zážitky. Stáva sa to takmer náboženstvom – púťou, ktorá sľubuje oslobodenie od každodenných starostí a transformáciu do lepšieho, exotického „ja“. No, ak mi dovolíte, dámy a páni, je načase zodvihnúť závoj nad touto globálnu veselicu, ktorá sa skrýva pod záškodníckym oblečením šťastia, nádherných zážitkov a nádeje.

Caminito del Rey Malaga Spain
Tajo des las palomas

Selfie

Najprv sa pozrime na fenomén „selfie“. Áno, to je ten akt, keď turista vytiahne svoj smartphone, postaví sa pred pamätník, exotickú pláž alebo historické miesto a nezabudnuteľne zažmurká na snímku, ktorý zachytí nielen jeho úžasné pôsobisko, ale aj jeho pravú tvár – tú, ktorá je obsypaná filtrom „Najlepší život“. V skutočnosti je táto „životná cesta“ často najmä zhmotnením prehnanej úpravy saturácie a sebaprezentácie. Zdá sa, že skutočný zážitok nie je to, čo vidíme alebo zažívame, ale to, čo dokážeme predstierať, že vidíme alebo zažívame na sociálnych sieťach.

Úsmev od ucha k uchu. Ako u zubára. Zažili sme to pred rímskym Collosseom i Liptovským Chopkom, pod hradbami Wavela či na Spišskom hrade. Na plážach Sicílie, Španielska, Sardínie, Mallorky či Kanárskych ostrovov. Turista si vystojí radu, postaví sa na najlepšie miesto, odcvakne svoj životný záber, chvíľu poupravuje, často to zaňho urobí smartfón a poďme publikovať. Hlavne musí byť očividné šťastie a úžasnosť. Že som tu bol a že to bol neopakovateľný zážitok. Čo na tom, že temer identických záberov vznikajú denné stovky ba tisíce.

Kultúrna výmena

Blue Lagoon
Romanca Modrej lagúny v praxi

Potom je tu kultúrna výmena. Všetci chceme stretávať nových ľudí, spoznávať ich kultúru, gastro, zvyky, zdieľať názory a skúsenosti. Cestovanie a zážitky. Avšak, nie je to náhodou tak, že väčšina z nás sa na dovolenke stretáva len s tými, ktorí zdieľajú rovnaký záujem o selfie a zážitky na nezabudnuteľných miestach? A všetko spoznávanie skončí drinkom v „all inclusive“ bare s novým dovolenkovým známym, na ktorého týždeň po dovolenke zabudneme?

Hlavným zmyslom tohto typu poznávania je, že si môžeme povedať: „Áno, boli sme tam.“ Pritom platí, že ak nevidíš krásu denne okolo seba, ak necítiš radosť a nadšenie, nenájdeš ich ani tam. Exotika je ako kulisa. Pre skutočné zážitky a jedinečné pohľady je to len slabá nápomocná barlička.

Životná zmena

A čo veľké príbehy o odvážnych dobrodruhoch a cestovateľoch, ktorí opustili svoj starý život, kúpili si jednosmernú letenku a našli skutočný význam života v cestovaní alebo na druhej strane sveta? Ideálne na opustenom ostrove v Pacifiku? Je to len romantizovaná verzia reality show pre tých, ktorí majú veľa peňazí a málo záväzkov. Alebo naopak. Málo peňazí a veria, že práve takto (ako influenceri) zarobia. Skutočných dobrodruhov nie je veľa, alebo o sebe veľa nepíšu. A pre nás, zvyčajných smrteľníkov, je independent cestovanie skôr boj s online recenziami, neočakávanými nadšeniami a sklamaniami, často nezmyselnými a predraženými ponukami, komármi, obavou z neznámeho jedla, pitia, logistiky, prenájmu auta a najmä otázkou, ako zabezpečiť dobré pripojenie na Wi-Fi.

Stockton Sand Dunes.
Stockton Sand Dunes.

Takže milí cestovatelia, nedajte sa zlákať romantizovanými sľubmi exotických dobrodružstiev a veľkých zážitkov za peniaze bez straty pohodlia. Cestovanie môže byť krásne a obohacujúce, ale nezabudnite, že skutočné dobrodružstvo sa odohrá, až keď ste naozaj ochotní opustiť komfortnú zónu. Mimo zorného poľa kamier a Instagramu.

Cestovanie a zážitky

Tak choďte a objavujte reálny život. Hľadajte to, čo je mimo zónu komerčnej turistiky. Pripravte sa na všetko dobré i zlé i na trochu diskomfortu. Veľké zážitky nie sú len instagramové smajlíky a susedovo WAU. Ani filtračný efekt vášho smartfónu.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 96