Túra na Rysy tesne pred zimnou uzáverou

Už ani neviem kedy Zuzka spomenula, že by chcela do uzávery stihnúť ešte aj Rysy. V septembri ale vo Vysokých Tatrách dosť nasnežilo, tak ma tento výstup až tak nelákal. Nakoniec sme sa tam na posledný deň vybrali, Bolo krásne počasie, dokonca aj na koniec októbra dosť teplo. Proste túra na Rysy tesne pred zimnou uzáverou.

Rysy

Rysy so svojou výškou 2.499 m sú vrcholom medzi Slovenskom a Poľskom. Výstup na Rysy patrí ku klasikám vo Vysokých Tatrách, ale je pomerne náročný. Odvďačí sa však krásnymi výhľadmi na všetky strany.

Ale poďme pekne od začiatku….

Cez Popradské pleso

Ráno sme sa stretli vo vlaku, obidve dosť nabalené, ale nevadí, však odnesieme. Porovnali sme si váhu ruksakov,  zdalo sa že som niečo 4-kilové zabudla. 🙂 

Dohodli sme sa, že našu túru začneme zo zastávky Popradské pleso. Odtiaľ sme šli síce asfaltkou, ale netrvalo dlho a boli sme pri Popradskom Plese. Tu sme sa rozhodli trošku občerstviť sa a postupovali sme ďalej. Stúpanie bolo mierne, lesným chodníčkom s kameňmi, užívali sme si výhľady na okolité štíty. Onedlho sme sa ocitli na rázcestí nad Žabím potokom.

Cez Žabie plesá

Tu už začalo trošku stúpanie, ale žiadna tragédia. Pokochali sme sa Žabími plesami, pofotili a pozreli hore – kade to vlastne pôjdeme, popod skalnú stenu a vyzeralo to tak, že už začínajú rebríky a reťaze.

Nemýlili sme sa. Prekonali sme reťaze a stúpaním sme sa dostali až na najvyššie položenú chatu vo Vysokých Tatrách – Chatu pod Rysmi.

Chata pod Rysmi

Keďže sme už mali zabezpečené ubytovanie, nechali sme ruksaky tam a čakal nás ešte výstup na samotné Rysy. Od chaty už bolo aj dosť snehu až po sedlo Váhy. Dokonca sa objavila aj značka, že je najvyšší čas zhodiť lodičky. 🙂

Výstup na Rysy

Na samotný vrchol Rysov sme vystúpili práve keď zapadalo slnko. Bolo to neskutočne krásne sledovať, aj výhľady na všetky strany. Slnko pomaly zapadlo a tak sme sa pobrali späť na chatu.

Na chate to už žilo, klavír, gitara … čo k tomu dodať. Len toľko, že nešli sme hneď spať, bola tam perfektná atmosféra. Ráno sme sa zobudili do úplne iného počasia.

Bezvetrie sa zmenilo na silný vietor a aj sa dosť výrazne ochladilo. Pri chate sme si ešte urobili pár fotiek, dokonca aj na bicykli. Áno na bicykli, len neviem či sa to ráta za splnenie cieľa bicyklom. 🙂

Test bicykla na Rysoch
Test bicykla na Rysoch

Po rannej hygiene (výhľad z latríny tiež stojí za to) a raňajkách sme sa pobrali dolu. Obliekli sme na seba všetko čo sa dalo. Pri Žabích plesách sa už vietor ukľudnil a prišlo zase to pekné a teplé počasie. Tak sme sa moc neponáhľali.

Zastavili sme sa pri Popradskom plese, Štrbskom plese a keďže sa už zvečerievalo, bol najvyšší čas sadnúť na vlak a ísť domov. A tak sme náš dvojdňový výlet ukončili. Túra na Rysy sa vydarila. Určite sa sem ešte vrátime.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Katarína Syneková
Katarína Syneková

Aktívna členka 7 kopcov 3 jazerá a Kardionápravníka.

Articles: 25