Cez Kopské sedlo a sedlo Svišťovky do Starého Smokovca

Október je na turistiku vo Vysokých Tatrách ideálne obdobie. Tentokrát sme sa vybrali na dlhšiu turistiku. Cez Kopské sedlo a sedlo Svišťovky do Starého Smokovca. Ako štartovací bod sme zvolili Ždiar. Auto sme zaparkovali v Starom Smokovci a tak nás do Ždiaru zaviezol autobus.

Ždiar

Od zastávky pokračujeme asfaltovou cestou ku hotelu Magura a ďalej Monkovou dolinou až do Širokého sedla. Po krátkom úseku s miernym stúpaním začína niekoľko kilometrov strmé stúpanie do sedla. V závere doliny sa nám odkrýva nádherný pohľad na Belianske Tatry.

Skrášľujú ich úplne iné skalné útvary, iné farby. Sú mimoriadne chránené a uzavreté, len malá časť týchto hôr je sprístupnená. Tesne pod sedlom stúpame po dreveno-skalnatých schodoch a sme hore v sedle. Chvíľu si užívame výhľady a pokračujeme ďalej do širokého a trávnatého Kopského sedla.

Kopské sedlo

Nachádza sa na konci hrebeňa Vysokých Tatier vo výške 1750 m n.m. Sedlo tvorí hranicu Vysokých a Belianskych Tatier. Vstupujeme do doliny Bielych plies až k Veľkému Bielemu plesu. Pokračujeme okolo Trojrohého plesa ku Chate pri Zelenom plese.

Zelené pleso

Pleso patrí k najkrajším plesám Vysokých Tatier a je veľmi obľúbeným turistickým miestom. Tu chvíľu si oddýchneme. Od chaty pokračujeme do Sedla pod Veľkou Svišťovkou. Tu sa nám ponúka pekný výhľad do doliny Zeleného plesa. Chodník je spočiatku rovinatý, ale postupne začína byť stále strmší a strmší. Pri výstupe je niekoľkometrový úsek istený železnými reťazami a dá sa zvládnuť bez väčších problémov. Zdolávame posledné metre a sme hore.  

Sedlo Svišťovky

Nič nie je krajšie ako sedieť na vrchole kopca a vidieť okolité doliny, krásne farby symbolizujúce jeseň. To sú jedinečné zážitky, ktoré nám ponúka  jeseň. Na vrchole nás čakalo ešte jedno prekvapenie. Jeden z najkrajších a najvzácnejších úkazov, aký môžeme vidieť na horách.

Vidmo

Ide o ojedinelý jav s názvom vidmo. Nádherné divadlo a nám neostávalo nič iné, iba užívať si ten okamih. Boli to čarovné momenty, niečo čo človek len tak nezažije.

Vidmo

Pozn: Vidmo je zaujímavý meteorologický úkaz, s ktorým sa môžeme stretnúť v horách za hmlistého počasia, keď je Slnko nízko nad obzorom. Prejavuje sa tak, že vidíme okolo svojho tieňa kruhové farebné spektrum – gloriolu. Gloriola sa tvorí okolo tieňa vrhaného postavou na oblačnú vrstvu alebo hmlu. Vzniká spätným ohybom svetla na malých kvapôčkach hmly.

Vrcholová fotka
Vrcholová fotka

Cez Skalnaté pleso do Starého Smokovca

Už nás čaká iba zostup dole. Po Tatranskej magistrále zídeme na Skalnaté pleso a pokračujeme až na Hrebienok. Do Starého Smokovca dorazíme až v tme.

Turistická trasa cez Kopské sedlo a sedlo Svišťovky do Starého Smokovca má veľkú výhodu v tom, že sa na nej nachádzajú tri chaty, kde sa dá chvíľu posedieť a načerpať trochu energie. Túra je časovo aj fyzicky náročnejšia, keďže ide o celodenný výlet. Jesenné obdobie má na horách svoje čaro, tak choďte a objavujte. 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Helena Polyáková Tovarňáková
Helena Polyáková Tovarňáková

Aktívna športovkyňa, turistka a účastníčka výziev Kardionápravník a 7 kopcov 3 jazerá.

Articles: 7