10 spôsobov ako zvládať stres a úzkosť uprostred globálnej paniky

V čase, keď sme všetci ovplyvnení pandémiou COVID-19 a jej dopadom na celý svet, je každý vyzývaný, aby robil veci, ktoré mnohí nikdy predtým nezažili. To môže mať dopad na uzdržiavanie duševného zdravia.

Ako sa teda starať o svoje duševné zdravie?

Tu je zoznam niektorých nápadov, ktoré môžete vyskúšať, kým sa nachádzate v izolácii či karanténe.

Meditácia

Na YouTube nájdete množstvo rôznych druhov meditácie: riadenej, pomocou mozgových vĺn alebo jednoducho na základe upokojujúcej hudby.

Vydýchnite si!

Pravidelne počas dňa si doprajte pauzu a vyskúšajte jednoduché dychové cvičenia. Rátajte spätne od desať. Zameranie sa na dýchanie je jednoduchá taktika, ktorá vás vtiahne do daného momentu a dostane vás mimo paniky či strachu. Uvažovanie o okolí a menovanie vecí, ktoré vidíte, ktorých sa môžete dotknúť, ovoňať ich atď. a pritom pomaly a zhlboka dýchať je vynikajúci spôsob ako sa znovu zamerať na prítomnosť a „dobiť si baterky“.

Choďte von, ale udržiavajte vzdialenosť od druhých

Zmena samotnej scenérie, aj vo vlastnom okolí, môže byť užitočným nástrojom v tom, ako sa vzdialiť panickým atakom alebo klesajúcim myšlienkam, či prehnane ostražitým obsesívnym vzorcom.

Zostávajte aktívym

Máte nejaké staré náradie na cvičenie, ktoré už zapadlo prachom? Je čas vybrať ho a začať sa hýbať. Mnohí tréneri a telocvične uverejňujú na svojich webových stránkach zoznamy cvičení, ktoré môžete robiť priamo vo svojej obývačke. Zbavte sa strachov a zvýšte hladinu svojich endorfínov, ktoré môžu udržiavať panické ataky na minime alebo vám pomôžu rovno sa ich zbaviť.

Videorozhovory s druhými

Nezabúdajte na ľudí, ktorí sú teraz vo vysoko rizikovej situácii alebo v prednej línii. Je pravdepodobné, že sú veľmi vysoko vystresovaní a takisto sa veľmi trápia. Veľmi cenná taktika, ktorú sa učíme v uzdravovaní, je vyjsť zo samoty a hľadať spojenie s druhými, najmä keď nás premáhajú také intenzívne pocity. Mnohé 12-krokové stretnutia teraz prebiehajú virtuálnou formou.

Obmedzte čas sledovania správ a sociálnych sietí

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb to odporúča, keďže sú zaplavené informáciami o súčasnej pandémii. Vypnite to alebo všetko povyťahujte zo zásuviek. Je pravdepodobné, že takým spôsobom „vypnete“ alebo znížite aj svoju paniku.

Držte sa rozvrhu – alebo aj nie

Máte pocit, že sa prepadáte do priepasti života bez režimu a ste celkom mimo svojej rutiny? Alebo vás naopak premáha hrozba z toho, že ak budete dodržiavať presný rozvrh, celkom vás to pohltí? Teraz je čas posvietiť si na to. Zaraďte si do rozvrhu nové návrhy a vytvorte si celkom nový režim.

Pustite sa do upratovania šatníka

Vyvoláva vo vás hrôzu myšlienka na zapratané skrine? Je čas vyhádzať ich von, pozrieť sa, čo tam máte a možno si tam tiež urobiť „jarné upratovanie“.

Pustite sa aj do upratovania svojho duševného šatníka a vyčistite ho

Panické ataky a úzkostné poruchy či posttraumatická stresová porucha vás môžu nasledovať všade, kam idete a môžu tak robiť neustále. Prehnaná ostražitosť, neustály pocit, že s tým musíte zápasiť alebo pred tým utekať a iné s tým súvisiace symptómy spôsobujú, že máte veľmi malý priestor na riešenie toho, či sa na niektorých životných plánoch/cieľoch/obavách skutočne oplatí znova a znova pracovať. Máte poruke papier? Berte túto nútenú pauzu ako čas, kedy si to máte všetko napísať – nech vám to všetko dáva zmysel, aby ste svojmu prepracovanému mozgu dopriali oddych. Niekedy nám pomôže všetko to vidieť jasnejšie, keď to pred sebou vidíme napísané na papieri. Áno, mať ciele je dobré, no nie všetky musíme dosiahnuť v tom istom čase. Možno tam uvidíte, že niečo z toho neustáleho strachu a trápenia, ktoré vám neustále zahaľuje myseľ, sa dá oklieštiť. Toto je o jarnom upratovaní vašich myšlienkových procesov.

Zostávajte v spojení so svojou ozdravnou podpornou sieťou

Máte priateľov? Rodinu? Ľudí ktorí vás ťahajú hore? Používajte telefón aj celý deň, ak chcete. Tá vec, ktorú si stále nahovárate – že aj oni toho už majú dosť a či je naozaj potrebné otravovať ich – ÁNO. Potrebujete to urobiť. Väčšina ľudí, ktorých poznám, je rada, ak môže niekomu pomôcť pri jeho duševnom jarnom upratovaní.

Majte súcit so sebou a s druhými

Stojí za zmienku povedať, že toto obdobie môžete brať ako vynikajúcu príležitosť byť k sebe milosrdní. Posttraumatická stresová porucha je ťažká. Panické ataky sú ťažké. Je normálne, že vás váš vlastný stres ako aj panika iných celkom premáha. Byť súcitným človekom, otvoreným pre emócie a obavy druhých, je úžasné. No ak je to veľmi ťažké, doprajte si oddych, zhlboka dýchajte, posudzujte veci so súcitom a investujte do seba. Dobre sa stravujte, keď sa dá, buďte na slnku a hýbte sa.

Možno je toto príležitosť zatriasť tými zručnosťami, o ktorých stále počúvame, a teraz, keď sme zbavení niečoho z tej každodennej driny, im vdýchnuť nový život – a aj sebe. To, na čo sa teraz máme zameriavať, sa mení. Je čas naozaj popracovať na zmenách súvisiacich s našimi obavami. a vnímať ich ako príležitosti rastu. Starajme sa o seba, berieme každý deň tak, ako príde a pýtajme sa, ako využiť zmeny ktoré prichádzajú vo svoj prospech. Pozrime sa na strach, paniku, traumu alebo čokoľvek, čo nás prenasleduje a hľadajme ako spracovať tieto emócie. Berme ich ako výzvu potlačiť negatívne myslenie a premeniť svoj pokračujúci strach na budúce plány.

Všetci sme v tom spolu, nikto z nás nie je sám – aj keď sme v izolácii alebo karanténe.
Zostávajte v bezpečí a uzdravujte sa, priatelia.

Život bez závislostí, Výňatok prekladu z článku soberrecover

Pošli ďalej
Život bez závislosti
Život bez závislosti

Nezisková organizácia Život bez závislostí považuje za svoj cieľ v spolupráci s jednotlivcami a inými organizáciami prerušovať cyklus závislostí v rodinách.

Articles: 17