Ako bojovať proti depke a vyhoreniu?

Prednedávnom som čítal na tému depresia a vyhorenie zaujímavý článok. Autor – psychológ, tam ako hlavné príčiny definuje neustále sa zvyšujúcu rýchlosť dnešnej doby, spolu s narastajúcim existenčným tlakom a citovou vyprázdnenosťou. Vo vzájomnej kombinácii to prirovnáva k stavu, keď večer vybití padneme po robote do gauča, zapneme televízor alebo internet a vďaka technológiám síce vieme, čo je nového v Botswane, Číne, pritom ale netušíme, aké problémy má naše dieťa, alebo partner vo vedľajšej izbe.

Nevieme odpočívať

Hneď ako zistíte, že niečo, na čo ste sa tešili, už robíte ako rutinu, stále dookola a necítite z toho žiadne uspokojenie – je to príznak únavy a vyhorenia. Stereotyp je ďalším dôvodom straty energie. Človek začne byť podráždený na tých, s ktorými sa stretáva. Prestávajú ho baviť i veci mimo prácu. Treba nabúrať tento stereotyp, nájsť si koníčka, vypadnúť do prírody, na slnko, rozhýbať sa, dobiť endorfíny, podporovať všetko, kde zo seba zhodíme pracovný stres. Príroda, slnko, voda a super partia majú neuveriteľnú schopnosť dobíjať. Robte niečo radostné, zdravé, čo vás posilní a poteší.

Každý by si mal nájsť záľubu, ktorá je úplne iná, ako je jeho zamestnanie. Napríklad psychicky pracujúci človek by sa mal venovať fyzickým aktivitám a fyzicky pracujúci by si mal nájsť čas na pokojné aktivity, napríklad by si mohol prečítať knihu. Spôsob oddychu závisí aj od toho, akú má človek povahu a temperament, či je sangvinik, cholerik, melancholik alebo flegmatik. Ľudia by sa tiež mali naučiť neprenášať problémy z domu do práce a z práce domov. To tiež veľmi pomáha duševnému zdraviu :-). Sväté slová.

A náš recept proti depke a vyhoreniu?

Každoročne organizujeme výzvu 7 kopcov, 3 jazerá a vyrážame každý mesiac na nejaký predĺžený víkend. Objavujeme krásne miesta Slovenska a podľa vlastnej výkonnosti si volíme trasy. Ideme niekam, kde vypneme, spoznáme sa s novými ľuďmi, kde zo seba strasieme stres a pracovnú záťaž. Športujeme, venujeme sa bicyklu, turistike, chôdzi, behu. zhadzujeme kilá, socializujeme sa, rozprávame sa, grilujeme, a spoznávame nové miesta. Najmladší z účastníkov má 11 rokov, najstarší ďaleko po sedemdesiat.

A čo vy?

Skúsite to s nami? Alebo ste príliš vyťažení, unavení a v práci nestíhate? Ide leto. Máme pred sebou tie najkrajšie turistické a dovolenkové víkendy. Spoznajte s nami Slovensko.

Poďte dať s nami 2. ročník ZSSK restart challengu 7 kopcov, 3 jazerá 2017. Okrem hodnotných cien vás čakajú perfektní ľudia a najmä krásne víkendy a zážitky. Rodina platí iba jedno štartovné. Deti, seniori, ZŤP a partneri zdarma. Ak ste turistická skupina, športový klub a pod… opýtajte sa na zvýhodnené spoločné štartovné. Napíšte nám na [email protected]. Základné informácie máte, už len prihlásiť sa, obuť tenisky, nasadnúť na bicykle a vidíme sa na niektorom z cieľov. Že vy radšej all inclusive a lehátko? Toto vás úžasne nabije. Budeme radi, ak sa zúčastníte aj fotosúťaže a podelíte sa o svoje zážitky z túr fotografiami/ článkami alebo dobrými radami a odporúčaniami. 

Jar štartuje. Ak nás chcete bližšie spoznať, môžete sa pripojiť do FB skupiny 7 kopcov, 3 jazerá.

Petere

[pl_section section=“elements“ id=“856826407″]

cover photo: bigstockphoto

[pt_view id=“fba99ba8mr“]

 

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 77