Ako vznikla zbierka kameňov Petra Stariňáka, alebo o láske k horám a Vysokým Tatrám

Len pred pár dňami som objavil fotku ktorá mi urobila radosť. Nielen tou zbierkou pohárov, ale najmä zbierkou šutrov, ktorá bola za nimi. Obe kolekcie patria tatrancovi a dlhoročnému účastníkovi 7 kopcov 3 jazerá, Petrovi Stariňákovi.

Peťo, čo pre teba Vysoké Tatry znamenajú?

Tatry pre mňa znamenajú veľa. Dá sa povedať, že tam trávim celý život. V poslednej dobe viac spomienok ako turizmu, taká doba hnusná. Dúfam, že to nebude naveky. Tatranec som hoci v Tatrách nebývam. Ale vždy sú Tatry moja srdcovka. Mám rád všetky národné parky. Veď som prešiel Slovensko krížom krážom no ešte ani z ďaleka nemám všetko prechodené. Prajem Vysokým Tatrám aby ostali zachované aj pre ďalšie generácie. Chcem, aby sa vo Vysokých Tatrách nič nové nestavalo, chcem aby tatry boli a ostali také, aké sú. Krásne aj bez tých vyhliadkových veží, najkrajší výhľad je zo štítu na štíty a dole.

Mám malý sen. Krásne miestečko vyhliadnuté, v Podbanskom, no zatiaľ je to skôr sen. Ale dôchodok si tam viem predstaviť. 🙂

Kedy si začal zbierať kamene a čo pre teba znamenajú?

Každý kameň je jeden výstup. Do tatier som začal chodiť už ako malý z rodičmi a po dvadsiatke už sám. No vždy z niekým starším a skúsenejším. Najmä, keď som začal aj liezť po štítoch. Vtedy som nemal žiadny foťák, tak som si chcel udržať nejakú spomienku na ten štít. Tak ma napadli kamene zo štítov a zostalo mi to do dnes. Aj keď už foťák mám 🙂

Ktoré tri kamene si vážiš najviac a prečo?

Vážim si všetky kamene. Lebo to bola drina. Ale aj viacej skúsenosti a odvahy.

Tri kamene? Tak určite tretí výstup na Gerlach. Pred tým som vystúpil na všetky štíty okolo Gerlachu, ale chýbala mi Gerlachovská veža. Do tretice všetko dobré, no bola to makačka. Druhý kameň Vysoká lebo tá sa mi páči najviac a je to dlhá a dosť drsná trasa. Záleží kadiaľ ideš. Tretí, Východný železný štít ten si budem pamätať asi najviac zo štítov. Lebo na ten ťažký výstup na samotnom konci pod vrcholom nezabudnem.

Ktoré 3 kamene bolo pre teba najťažšie získať?

Po kamene sa neženiem silou mocou mám rešpekt voči horám. Najťažšie bolo získať asi tie kamene, keď som šiel sám a nevedel som ako ďalej a kam. Ale teraz ti internet vypíše všetko, čo sa týka trás. Aj neznačených. Kamarát je vodca. Tak tie ťažšie chodím s ním. V posledných rokoch už sám nechodím. Ľadové štíty, Kežmarské štíty a Pyšné štíty ktoré už teraz opakujem výstupy. Návraty tam sú už každým výstupom ľahšie, ale prvovýstup je vždy ťažký.

Čo sa týka kameňov, mám ich zo všetkých kútov Slovenska. Máme krásne národné parky a pekné kopčeky tak aj odtiaľ si beriem spomienku. Ale v vždy len raz aj keď som tam bol už viac krát.

Ktoré kamene ti ešte chýbajú a chcel by si ich doplniť?

Tak jeden sen ešte mám. Priznám sa, že na Bradavici som nebol. Štíty naokolo už mám v zbierke, ale niekedy sa nedá vyliezť na viac štítov za deň. Ak sa zhoršuje počasie alebo časovo to nevychádza, ja neriskujem. Dúfam, že tento rok sa ten sen splní a ešte nejaké štíty v našich krásnych Tatrách vyleziem. Nič nerobím na silu a za každú cenu. Ak sa podarí budem tam a budem rád, že zbierka sa rozrástla.

Horám zdar

Pošli ďalej
Peter Stariňák
Peter Stariňák

MIlovník Tatier a prírody. Viac na horách ako doma. Žiadna výzva nie je nezvládnuteľná.

Articles: 2