Bicykel a Mont Revard, výšľap zo slnka do snehu: Lac de Bourget

Savojské Alpy skrývajú na ich západnom okraji pri Chámbery nádherné jazero Lac de Bourget. Pred pár rokmi, keď som ešte negaučoval, sme sa k nemu s veľkými ambíciami vybrali. Našou základňou sa na pár dní stalo kúpeľné mesto Aix-Les-Bains, odkiaľ sme denne vyrážali objavovať poklady tohto cyklo-alpského regiónu. Jednou z prvých trofejí sa malo stať lyžiarske stredisko na vrchu Mont Revard vo výške 1530 m n. m.

Mont Revard

Sú z neho nádherné výhľady nielen na jazero Lac de Bourget, ale aj okolité hory, ktoré skrývajú desiatky krkolomných trás a nádherných cyklo výšľapov.

Le Revard je prvé stredisko zimných športov vytvorené vo Francúzsku. Región bohatý na okázalú históriu, má francúzsky šarm a autentickosť. Na vrcholovej terase Mont Revard sme boli ohromení jedinečným výhľadom na celý reťazec Álp, s Mont Blancom a jazerom Bourget.

Savoie Grand Revard je najmä zimné lyžiarske stredisko. Špička v severskom lyžovaní, ale tiež v zjazdovkách, sánkarskych dráhach a tiež záprahových psoch.

MTB bikepark Féclaz

Je tu tiež raj MTB cyklistov. Féclaz má 5 zjazdových tratí: zelenú, dve modré (vrátane enduro trailu), červenú, čiernu a pump track. Sedačková lanovka Orionde je vybavená hákmi pre horské bicykle. Ale bez prilby vás na ňu nepustia. Pod zjazdovkou si, ako je tu zvykom, môžete za 2€ umyť bicykel v umývačke. Je tu tiež 8 cyklotrás pre horské bicykle s celkovou dĺžkou 125 km. Nič z toho sme však tentokrát nevyskúšali.

Cyklovýšľap na vrchol

Vyrážame z Aix-Les-Bains skoro ráno. Chvíľu potrvá kým sa všetci zoradíme. Nenechávame nič na náhodu. Fukerky, suché tielka, vrstva navyše, horalky a veľa vody. Dole je krásnych 22 stupňov ale hore hlásia sneh. Ten sa prihlási hneď s prvým prudším stúpaním. Ani nám veľmi nevadí. Máme aspoň dôvod zastať a odfúknuť si s argumentom, že opäť treba fotiť. Nikto nenamieta a po prvých 12% stúpaniach nikto ani nepreteká. Predsa len, prvý deň len testujeme, ako sme na tom po zime s kondičkou. Každý za seba, poctivo odfukujeme. Ani nevieme ako sme hore.

Grand Revard

Hore nás čaká zasnežená terasa. Našťastie stredisko funguje a my si môžeme po desiatich minútach obdivovania výhľadov sadnúť dnu. V prepotenom dresa sa viac ako desať minút v tom vetre a snehu, pri teplotách okolo nuly, stráviť nedá. Zrazu rachot. Iba niekoľko sto metrov nad hlavami nám preletela v plnej forsáži stíhačka. Patrilo by sa to dať do testu fotomobilov. Stihli sme to.

Kávu si vo Francúzsku zo zásady nedávam. Neviem, ako to Taliani robia, že na každej pumpe dostaneš skvelé presíčko za euríčko. Naproti tomu ti vo Francúzsku naservírujú kýbel kávy bez emócie za 4 eurá. Volíme čaj. Aj zohreje, aj nám urobí alibi, že sedíme pri radiátoroch. Treba tu vysušiť spodné vrstvy, inak pri ceste dole ako primrzneme ako Nastenka v Mrázikovi.

Späť do Aix les Bains

Zostup bol rýchlejší ako sa čakalo. Nebolo treba ani kopnúť do pedála a boli sme späť pri jazere. Na ďalší výšľap neskoro, na víno a syry skoro. Radšej roztočiť zamrznuté nohy. Tak sme si to dali ešte okolo severnej časti jazera. Je tam skvelá cyklotrasa. Jazdíme do večera.

Bakchanálie začíname až podvečer. Lahvinka vína je spojená s plánom na zajtrajší výstup. Čaká nás Pont de l’Abîme, kultový visutý most medzi mestami Gruffy a Cusy v regióne Auvergne-Rhône-Alpes. Most vo výške 96 m pretína roklinu Chéran.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 32