Bicyklom po Savojsku: roklina Chéran a gastro radosti Francie

Na polceste medzi jazerami Annecy a Lac de Bourget sme objavili roklinu, ktorej strmé skalné steny vyhĺbila rieka Chéran. Vyrážame bicyklom po Savojsku. Roklina Chéran je historicky spájaná so zlatokopmi a skvelou rybačkou. Aj preto ho mnohí miestni nazývajú aj Kanadou. Okolo rieky vedie nenáročný ale krásny turistický trail. Trasa dlhá temer 6 km má od najnižšieho bodu 431 m do maximálnej nadmorskej výšky 568 m neveľké prevýšenie 308 výškových metrov.

Pont de l’Abîme

Našim cieľom z Aix-les-Bains bol kultový most Pont de l’Abîme. Vedie k nemu celkom nenáročné stúpanie po málo frekventovanej ceste. Most vyzerá impozantne. Roklinu pretína vo výške 96 m a má úctyhodné rozpätie 74 m. Prítomnosť skalných stien na každej strane rieky akoby predurčovala jeho vznik už v roku 1888. Výrazne totiž skracuje vzdialenosť medzi dedinkami Cusy a Gruffy.

Ihneď po jeho postavení sa stal hlavnou turistickou atrakciou v oblasti Aix-les-Bains a Annecy. Pre bohatú klientelu sa tu organizovali výlety skočom už v 19. storočí. Pre nás cyklistov ostal most ako jeden z cieľov dodnes.

Roklina Chéran

Roklina Chéran
Roklina Chéran

Chéran je 54 km dlhá rieka v Savojských Alpách vo východnom Francúzsku. Pramení v masíve des Bauges a preteká pod úpätím hory Semnoz (1710 m). Roklinou prechádza krásny turistický chodník, ktorý s niektorými prenášaniami znesie aj MTB. Trasa je nádherná. My sme však prešli len jej 8 km časťou po vodopád a druhý most Pont des Banges.

Tu sme sa oddelili, a spustili sa do Arithu, kam nás lákala miestna chocolaterie. Bonbóny na plagátoch vyzerali mimoriadne chrumkavo ale ochutnávka ostala na polceste. Keď sme zišli do údolia, bol pondelok a teda, mimoriadne zavreté. Cesta naspäť nebola strmá, ale dala by sa nazvať karmickým chodníkom útrpného práva. Vyšvihali sme to v tempe a navrchu si ľahli do trávy. Nádherne tu voňalo. Čakala nás len cesta dole okolo syrovej farmy. Spustili sme sa cez Montcel a veru, kravičky nesklamali.

Montcel

Odbočujeme na Montcel a ideme ochutnať vynikajúce syry Bauges A.O.P. Farma je označená ceduľou niekoľko sto metrov od dediny, mierne do kopečka. Ale čo by ste pre to gurmánske potešenie neurobili.

Desať kilometrov pred domovom, dole kopcom na málo frekventovaných cestách. Niet väčšieho blaha, ako si otvoriť lahvinku savojského rosé a k tomu niekoľko zárezov rôznych syrov z miestnej farmy Alpage de la Cluse. K tomu výhľady na vysokohorské savojské pastviny.

Cestou naspäť si trochu zaspomíname. Napojili sme sa totiž na výstupovú cestu na Mont Revard, kde sme na vrchu skoro umrzli. K jazeru to však tentokrát vôbec nebolelo. Iba pomaly, bez stresu a dole kopcom.

Bicyklom po Savojsku

Ak sa dostanete medzi Chambéry a Annecy, nezabudnite objaviť dve nádherné jazerá Lac de Bourget a Lac de Annecy. Ponúkajú stovky kilometrov cyklotrás, nádherné scenérie, autentické miesta a v celom okolí veľmi ambiciózne i elegantne rekreačné cyklo okruhy. Skutočné Francúzsko nenájdete v Paríži ale práve tu. V hornom Savojsku.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 32