Bicyklom cez Transalpinu a Transfagarasan 2

Bicyklom cez Transalpinu a Transfagarasan. Do prvej časti: Zo Slovenska na Transalpinu >

Deň 4 Transfagarasan – najkrajší

Očakával som, že tento deň bude vrcholom výletu, a bol. Ale postupne, ráno nás potešilo znova slnečné počasie. Ako domáca pani predpovedala už predošlý deň, vraj bude krásne. Veselo sme teda vyrazili na nekonečné stúpanie na jednu z najkrajších ciest na svete, čakalo nás takmer 65 kilometrov na vrchol.

Prvé stúpanie k priehrade Lacul Vidraru nás neprekvapilo, poznali sme ho z predošlého dňa. Nasledovalo obchádzanie priehrady, takmer rovinka, kde sme za každou zákrutou čakali medvede. A zbytočne, škoda, ale napokon sme žiadneho nestretli.

A potom to prišlo, začali sme stúpať. Najskôr nenápadne, pribúdali zákruty, aj pohyb áut a turistov. Ale stále sa to dalo prežiť, to počasie asi odradilo aj veľa šoférov a motorkárov. Prvých sme začali stretať až po pár hodinách na ceste.

Transfagarasan

Až keď sa dolina otvorila, prišli prvé momenty, keď som každú chvíľu zastavoval a fotil.

A to bola ešte tá menej atraktívna strana stúpania, na vrchol sme dorazili už do chladného počasia, čakal nás prechod tunelom pod vrcholom a na druhej strane komercia pri jazere Lacul Balea. Plné parkoviská turistov, úplne iný svet. Dali sme obed, povinné fotky a skupinka mi zdrhla smerom dole.

Lacul Balea

Ale prostredie bolo pekné a hlavne po pár metroch sa mi pred očami ukázala cesta, o ktorej som dlhšie sníval. A teraz som po nej išiel, a smerom dole 🙂

Najkrajšie cyklotrasy sveta

Zjazd to bol super, ale mne skôr behalo po rozume, ako si to raz ešte musím dať opačným smerom 🙂 Snáď sa to ešte niekedy podarí.

Posledný nocľah sme mali zabezpečený znova v súkromí v dedine Timisoara, v cene znova do 10 Eur aj s bohatými raňajkami a lokálnymi špecialitami.

Celkový sumár za deň: 96 km a nastúpané 2300 m

Deň 5 Rozlúčka s Rumunskom

Posledná etapa už bola len taká rozlúčková, bez veľkých kopcov a konečne v krásnom letnom počasí. Jediným cieľom bolo spoznať ešte nejaké miesta a poobede naložiť bicykle a vyraziť domov.

Zvažovali sme navštíviť Sibiu, ale nakoniec sa tam vybral len Vlado. My ostatní sme radšej prebehli znova dedinkami a menšími mestečkami, až sme sa všetci stretli za dedinou Orlat.

A oplatilo sa, konečne sme stretali vysmiatych domácich s konskými povozmi.

A tu sa končí náš výlet, v pozadí nás už čaká náš odvoz. Ubehlo to rýchlo, a bolo to super. Ako vždy na bicykli na nových miestach.

Celkový sumár za deň: 76 km a nastúpané 600 m

Bicyklom cez Transalpinu a Transfagarasan. Odkazy:

1. čast reportáže Zo Slovenska na Transalpinu >

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Matej Melicher
Matej Melicher

Náruživý cyklista, cykloturista, cestovateľ a občasný bloger :-)

Articles: 20