Do srdca starého Istanbulu a na Princove ostrovy

Ak máte dosť Zlatého rohu a komerčného ruchu okolo Grand Bazaaru a Hagie Sofie, odpracte sa to bočných uličiek starého mesta. Nájdete tam nielen ticho a pohodu, ale najmä autenticitu vytrácajúceho sa sveta starého Istanbulu. Čoraz viac ho nahrádzajú moderné štvrte, kam sa väčšina mladých a uspešných stále viac sťahuje.

Do srdca starého Istanbulu Fatih
V dopravnej tepne Karakoi sa život nezastavuje

Uličkami starého Istanbulu

Historické centrum IStanbulu
Kolorit historického Istanbulu to je Fatih

Fatih, Beyouglu

Netreba chodiť ďaleko. Z prístavu Karakoi sa prejdite mostami a potom kúsok popri brehoch zaplaveného údolia Zlatého rohu. Potom vojdite do ktorejkoľvek z uličiek Fatihu a zvyšok je len na vás. Objavíte úplne odlišný svet od mešít, davov a turistického ruchu.

Veľké prádlo

Prvé, čo vás na uličkách zaujme je farebnosť. Druhé je symbióza obývaného a schátraného. Prvé poschodie sa rozpadá, na druhom práve inštalujú nový satelit alebo ženička vešia prádlo. V strmej 12% uličke hrajú decká futbal, na parkovisku sa opeká. Všetci svorne trkocú.

Tieto uličky vznikali v čase, keď autám „ještě pšenky nekvetli“. Žiadne parkovanie, žiadne garáže. Pomôž si ako vieš.

Do srdca starého Istanbulu Fatih
Uličky starého Fatihu: Keď už zápcha, tak zápcha

Ak chcete tento svet zažiť, poponáhľajte sa. Moderné technológie a rekonštrukcie neobchádzajú ani tento svet a z roka na rok sa kolorit uličiek vytráca. Nečudo. Napriek schátraným domom sa nachádzate na veľmi lukratívnej adrese.

Historické centrum IStanbulu
Ani pani domáca nepohrdne víkednovým posedením na priedomí

Na mieste historického Istanbulu stávala pôvodne grécka osada Byzantion, založená už v 7. stor. pred Kristom. V roku 324 založil rímsky cisár Konštantín Veľký na jej mieste mesto a premenoval ho na Konštantínopol, t. j. Konštantínovo mesto. Konštantínopol sa popri Ríme stal hlavným mestom Rímskej ríše. A centrum Istanbulu je mimoriadne zaujímavé dodnes.

Vraciame sa z Fatihu na brehy Zlatého rohu. Opúšťame nostalgiu včerajškov. V parkoch okolo rieky posedávajú stovky tureckých rodín. Víkendové barbecue na zelenom koberci a ešte jeden pohľad z prístavu na mesto.

Odchádzame naspäť do hlučného davu. Do očí nám udrie priečelie nákupného centra. Aj Turci nakupujú.

Shopping Istanbul

Unifikované sny

Moderná časť Istanbulu prekvapí iba nepripraveného. Z obchodného mallu sme utiekli za pár minút. Fakt neviem, aký má význam zabíjať čas medzi unifikovanými výkladmi Gant, Napapijri, Media Markt, Dolce Gabbana, Zary, H&M, či Pandory, … Možno zopár exotických značiek navyše… Inak máte ale pocit, že ste v ktoromkoľvek obchodnom centre sveta. Všetko na jedno kopyto, všetko sterilné, vyzľavované, vysvietené, podriadené jedinému heslo: „Otvor peňaženku.“

Lúčime sa pohľadom na Beyouglu. Kde sa miesi staré a nové.

Staré a nové ako v každom meste
Staré a nové ako v každom meste

Na Princove ostrovy

Vyrážame radšej mimo civilizáciu. Jedným takým cieľom sú aj Kizil Adalar, Princove ostrovy. V sezóne k nim vedie veľa trajektov.

Adalar Princove ostrovy Istanbul
Na výletnú loď sa oplatí si privstať

Kizil Adalar

Počas letných mesiacov sú Princove ostrovy populárnym miestom pre denné výlety z Istanbulu. Na ostrovoch je takmer úplne vylúčená motorová doprava, jediné dopravné prostriedky sú bicykle a vozy ťahané koňmi. Najmä v sezóne.

Turistov sme tu veľa nenašli. Vďaka priaznivej klíme a dopravnej dostupnosti od centra Istanbulu sú ostrovy obývané bohatšími mestskými vrstvami a tiež sú obľúbeným turistickým miestom pre domácich obyvateľov. Na ostrovy sa dá dopraviť výhradne trajektmi z ázijskej i z európskej strany.

Romantika Istanbulu

Ostrovy sú malé. Návštevníci z trajektu (zväčša rodinky a páry) sa roztratia. Prechádzka po parkoch a uličkách ostrova bola príjemným celodenným spestrením a útekom od rušného života Zlatého rohu. Žiadne výkony, náročné stúpania ani traily.

Parky a drahé rezidencie stredajú polorozpadnuté drevené domy, ktoré svojou veľkosťou a okázalosťou odkazujú na bývalú slávu a majetnosť ich majiteľov.

Adalar Princove ostrovy Istanbul
Polorozpadnuté rezidencie dávajú tušiť bývalý význam svojich majiteľov

Počas jari a jesene je na ostrovoch menej turistov. More naopak vie byť rozbúrené, preto bývajú ostrovy pravidelne počas jesene, zimy a jari odrezané od okolitého sveta kvôli zrušeniu trajektov pre búrky a vysoké vlny. Počas zimy aj pre silné studené vetry a nevyspytateľné trajektové spojenia bývajú ostrovy takmer vyľudnené.

Počas byzantskej éry boli ostrovy známe ako miesto častého exilu mnohých vysokopostavených členov šľachty vrátane princov. Neskôr tu boli rovnako vysielaní aj členovia osmanskej sultánskej rodiny. Internovaní princovia dali aj ostrovom ich súčasný názov.

Adalar Princove ostrovy Istanbul
Exil zaľúbencov

Dnes hľadajú exil na ostrovoch najmä tureckí zaľúbenci. Uvedomili sme si to pri čakaní na trajekt cestou späť.

Opúšťame ostrovy

Adalar Princove ostrovy Istanbul
Podvečerná rozlúčka s ostrovmi z trajektu

Po návrate z ostrovov vystupujeme podvečer na ázijskej časti. Je známa tým, že sú tu oveľa nižšie životné náklady. My sme denne oceňovali najmä na ulici čerstvo odšťavené pomaranče temer za babku. Skvelá každodenná investícia na povzbudenie.

Chvíľu sa pomotáme v meste. Potrebujeme ešte nájsť čosi na večeru. Dnes to vyrieši rybí trh.

Historické centrum IStanbulu
Suroviny na večera hľadáme na rybom trhu
Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322