Energolandia a bane Wieliczka: Dva tipy na výlet kúsok od Krakova

Dva skvelé tipy na výlety neďaleko Krakowa: Energolandia a bane Wieliczka.

Ak sa bežný mestský človek so záľubou v knihách a pokojných prechádzkach rozhodne navštíviť Energolandiu, netuší, čo ho čaká. Zato tí, čo majú adrenalín v krvi presne vedia, do čoho idú. Park Energylandia sa nachádza neďaleko Krakova a je jedným z najväčších zábavných parkov v strednej Európe.

Park Energolandia

Aj my chceme zažiť jednu z najťažších horských dráh, husiu kožu a výrony adrenalínu do krvi. Preto dnes stojíme pred bránami parku, kde nás víta obrovský klaun a ešte väčšia fronta ľudí. Už pri vstupe vás ohromí neskutočný rámus z reproduktorov a detský krik miešajúci sa s hlukom horských dráh. Sme tu ako seniori dobre?

Povieš si, začnem s niečím menším. Avšak aj najbližší „detský“ kolotoč dosahuje rýchlosť takmer 100 km/h. S odvahou nám vlastnou sme nastúpili na menej desivú „Mliečnu dráhu“. Po pár sekundách, visiac dole hlavou sme pochopili, že to nebude jednoduchý deň. V stánku s názvom „Pojedz a zabav sa“ sme si objednali čosi, čo vyzeralo ako hotdog s kôpkou hranoliek. V skutočnosti to neboli hranolky ale cibuľové krúžky a hotdog bol plnený nejakou neidentifikovateľnou fašírkou.

S touto náložou v bruchu sme sa vybrali na „Apokalypse“, ďalšiu horskú dráhu, ktorá sľubovala zažiť „koniec sveta“. Po jazde, ktorá zahrňovala nekonečné kľučkovanie, otočky a prudké pády, sme boli presvedčení, že koniec sveta naozaj prišiel – aspoň pre náš žalúdok.

Alej Elvisa Presleya

Na kolobke okolo Visly

Čo všetko objavíš, ak obkolobežkuješ nábrežia Visly?

Čo dodať. Horské dráhy v Energolandii treba absolvovať. Úplne iný zážitok vám dodá soľná baňa Wieliczka, ktorá je iba na skok (dokonca verejnou dopravou) od Krakowa.

Soľná baňa Wieliczka

Ponúka dve trasy: Turistickú a Banícku. Každá z trojkilometrových trás vám zaberie zhruba 2-3 hodiny. Dole do bane našliapete až 380 schodov. Ale hore vás vyvezie výťah. 🙂 Asi v strede trasy nájdete Karczmu Górnicza, ktorá sa nachádza 125 m pod zemou. Ponúka jedlá poľskej kuchyne a hlavne pivo.

Baňa je obrovská. Prístupné sú iba 2% soľného bludiska. Za viac ako 700 rokov bolo vo Wieliczke vyvŕtaných 26 šácht a bolo vyhĺbených 9 miliónov m³ dutín po ťažbe.

Kazimír III. bol jediným poľským kráľom, ktorého jeho potomkovia prezývali Veľký. Nie náhodou! Hovorí sa, že Poľsko zdedil postavené z dreva a zanechal ho vybudované z tehál. Menej často sa však spomína, že by to nemohol urobiť – nebyť príjmov z ťažby soli, ktoré v tom čase tvorili až 1/3 príjmov kráľovskej pokladnice. 

Absolútne jedinečná je prechádzka okolo soľného jazera. Energolandia a bane Wieliczka, to sú dva horúce tipy pre aktívnych cestovateľov. Ak máte v Krakowe voľný deň, nezaváhajte a užite si tento skvelý zážitok.

Kazimierz Kostka

Kazimierz

Za tajomstvami a mystikou krivých uličiek starej židovskej štvrti

Objav Krakow

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107