Jablko či hruška? Formy postavy určujú typ obezity

Formy postavy určujú formu obezity. Ste jablko či hruška? Poznáme dve základné formy obezity:

Abdominálna – jablko

Je našim hlavným nepriateľom. Postihuje tak mužov ako i ženy a bohužiaľ dnes už aj deti. Je to tzv. vnútorná obezita. Tony tuku uložených vo vnútri brušnej dutiny. Na pečeni, srdci, vnútornostiach, všetko je proste obalené tukom. Áno. Dochádza vám správne. Toto je dôvod merania objemu brucha pri stanovení BMI.

Abdominálna obezita nie je o estetike. Je o Vašom prežití. O srdcovocievnych chorobách, infarkte myokardu, mozgovej príhode.

Ak ste v tomto šuflíčku máte ozajstný problém. Väčší, než si dokážete predstaviť. Narastajúci každým dňom.Tu pomôže len drastická zmena stravovacích návykov a kardio cvičenie. Ak máte obvod brucha nad (muži 108, ženy 92) cm doporučujem vyhľadať lekára.

Gynoidná – hruška

Druhým typom obezity je tzv. GYNOIDNÁ obezita. Postihuje najmä ženy v pokročilejšom veku. Alebo aj mladších, ktorí úplne stratili súdnosť v konzume sladkostí.

Na rozdiel od predchádzajúceho typu, v tomto prípade je najväčším problémom estetika. Boky, zadky, stehná, … veď to poznáme. Kuriózne okrem vzhľadu a záťaže na kĺby nemáte žiaden zásadný problém so srdcovocievnymi ochoreniami. Nevyzerá to pekne, ale prežijete.

Najhoršou morou je trpieť kombinovanou obezitou. Ak ňou trpíte, alebo si to začínate uvedomovať, neváhajte. Rok od roka to bude horšie a ťažšie.

Formy postavy určujú formu obezity. Ste jablko či hruška?

Ak si nie ste istí pomerajte sa. Všetky merania nadváhy na jednom mieste tu.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
nadváha redakčné články
nadváha redakčné články

Rady a tipy pre redukciu nadváhy. Zdravotné riziká obezity a ako im predchádzať.

Articles: 15