Velické pleso, Sliezsky dom - turistické trasy/ cyklotrasy

Velické pleso, Sliezsky dom – turistické trasy/ cyklotrasy

Velické pleso je najvyššie miesto, kam sa viete dostať vo Vysokých Tatrách aj na bicykli. Má rozlohu 2,241 ha, hĺbku 4,5 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 663 m n. m. V blízkosti sa nachádza horský hotel Sliezsky dom. Z plesa vyteká Velický potok.Nad nim v doline je Dlhé pleso, Kvetnicové pliesko a Vyšné Velické plieska. Jeho názov súvisí s bývalou expanziou bývalého mesta Veľká (dnes mestskej časti Popradu) na tatranskej pôde.

Okolo plesa vedie turistický chodník po blank zelenej turistickej značke zo Sliezskeho domu na Poľský hrebeň. Z Velickej doliny vedie obvyklá výstupová cesta na Gerlachovský štít. Výstup na Gerlach je dovolený len z horským vodcom.

Sliezsky dom (1670 m.n.m.) leží priamo na brehu Velického plesa. Prvá kamenná chatka z roku 1871 stála na východnom brehu Velického plesa. V marci 1874 ju zmietla snehová lavína. Roku 1878 postavili na juhovýchod od plesa menšiu drevenú útulňu. Ostala v prevádzke ako nocľaháreň pre nosičov a horských vodcov aj po roku 1895, keď sliezska sekcia Uhorského karpatského spolku postavila na západnom brehu plesa prvý Sliezsky dom, pôvodne ako prízemnú drevenú budovu. Chatu opätovne rozširovali a modernizovali. Zvlášť získala veľkou adaptáciou z rokov 1957-1960, ale už r. 1962 celkom vyhorela. Od r. 1968 je na jej mieste moderný horský hotel rovnakého mena.

Velické pleso, Sliezsky dom - turistické trasy/ cyklotrasy Sliezsky dom

Doprava

Autom sa treba dostať do mesta Vysoké Tatry (Smokovce). Odtiaľ cez Hrebienok, Tatranské Zruby alebo Tatranskú Polianku nahor. Auto treba zaparkovať dole na magistrále z výstupného miesta.

Vlakom ZSSK – hlavným železničným koridorom Bratislava, Žilina, Košice sa dostanete rýchlikom ZSSK do Popradu, kde prestúpite na TEŽ (Tatranské električky a zubačky), ktoré vás dovezú až do Smokovca a na Hrebienok. Dopravu vlakom veľmi odporúčame, ušetríte kopec nervov a peňazí s parkovaním. Pohyb s TEŽ je turisticky veľmi pohodlný a komfortný.

Ubytovanie

Ak si môžte dovoliť ten luxus ideálne je vyskúšať priamo Sliezsky dom. Vo Vsokých Tatrách viete nájsť aj obrovské množstvo ponuky cez zľavové portály. 101 najlepšie hodnotených ubytovaní vo Vysokých Tatrách nájdete tu.

Hrebienok – Sliezsky dom – Tatranské Zruby

Najkratšia a kondične najmenej náročná po magistrále. Lanovkou sa vyveziete na Hrebienok, odkiaľ pokračujete po blank červenej značke popod Slavkovský štít až na Velické pleso. Po zelenej blank pokračujete dole na Velickú Poľanu, odkiaľ máte dve trasy, ďalej po blank zelenej na Tatranskú Polianku, alebo po blank žltej späť do Smokovcov. Túto trasu odporúčame pre rodiny s deťmi. Je to magistrálny chodník, ale veľmi frekventovaný s minimálnymi rizikami.

Okruh Veľkou alebo Malou studenou dolinou

Ak si chcete Tatry dosýtosti užiť začnite z hrebienka podobne po blank červenej značke popod Slavkovský štít až na Velické pleso. Po dobrom pivku v búde pre nosičov a horských vodcov pokračujte úžasnou scenériou po blank zelenej trase na Poľský hrebeň, kde sa cez sedlo pod Divou vežou po blank modrej trase cez Veľkú Studenú dolinu spustíte na Rainerovu chatu a späť cez Hrebienok do Smokovcov. Odporúčame aj miernu zachádzku cez Studenovodské vodopády a Bílikovu chatu.

Ak máte dosť kondície a zdá sa vám málo, môžte sa na Rázcestí pri sesterskom plese po blank žltej trase prehupnúť na Teryho chatu do Malej Studenej doliny a cez Zamkovského chatu a Rainerku po tej istej trase na Hrebienok.

Obe tieto trasy sú fyzicky náročné a vyžadujú skúseného vysokohorského turistu. Nič pre rodiny s malými deťmi.

Popradské pleso – Ostrva – Sliezsky dom

Ak chcete zvládnuť dva vysokohorské ciele výzvy jednou ranou, alebo štartujete zo Śtrbského plesa dajte si túru cez Popradské pleso. Východzím bodom je Štrbské pleso alebo spodné parkovisko blank pod Popradským plesom, kde vás však chceme upozorniť na parking zbojníkov, ktorí od vás okamžite za parkovanie na krajnici cesty vypýtajú 7 eur. Na Popradské pleso sa dostanete zo Štrbského plesa blank červenou trasou, ktorá začína pri bývalej liečebni Helios. Ak obídete pleso severnou stranou dostanete sa na ostrý výstup do Sedla pod Ostrvou. Odtiaľ pokračujete stále po blank červenej trase na Batizovské pleso a Sliezsky dom. Cestu dole si zvoľte podľa kondície, ideálne blank zelenou trasu na Tatranskú Polianku. Náročná celodenná trasa.

Tatranská polianka – Velické pleso – Sliezsky dom

Veľmi náročná trasa vyžadujúca prítomnosť horského vodcu. O možnostiach výstupu na Gerlach s horským vodcom sa informujte včas dopredu.

Mapu turistických trás okolo Velického plesa nájdete tu

Tatranská Polianka –  Sliezsky dom

  • Dĺžka: 11,4 km
  • Prevýšenie: 980 m

Po modej cyklotrase blank vyštartujete z Tatranskej Polianky a pokračujete priamo na Sliezsky dom. Až hore vedie udržovaná asfaltová cesta nevalnej kvality takže cesta je vhodná pre cestný aj horský bicykel. Keďže je to asi druhé najvyššie miesto, kam sa dá na Slovensku okrem Kráľovej hole dostať na bicykli, odporúčame túto trasu ako jedinú. Trasu si môžete predĺžiť MTB v podhorí a na cesťáku Tatranskou magistrálou oboma smermi podľa úvahy. Vyskúšali sme aj cyklovýlet vlakom ZSSK z Bratislavy na Sliezsky dom a späť za jeden deň.

  • GPX trasy tatranská Polianka nájdete tu
  • Ak si chcte zastúpať viac skúste pridať aj Hrebienok 
  • ak si to dáte z Popradu so železničnej stanice … 🙂

Hrebienok Sliezsky dom

Nenáročná bezpečná túra po tatranskej magistrále popod Slavkovský štít. Na Hrebienok sa vyveziete zubačkou.

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Asfaltová cesta na Sliezsky dom a Velické pleso je uzavretá pre motorové vozidlá. Zaparkujte dole.

!UPOZORNENIE! Niektoré časti hrebeňových túr sú exponované a zabezpečené fixnými reťazami, často je nutné využiť ruky pri čiastočnom lezení, najmä v úsekoch okolo Poľského hrebeňa. Obtiažnosť terénu môže neskúseným ľuďom spôsobiť značné obtiaže. Trasy cez Poľský hrebeň a Teryho chatu nie sú vhodné pre neskúsených turistov, deti a ľudí so závratmi a úplne nevhodné za zlého počasia (dážď, prehánky, silná hmla, sneženie).

Značenie: Trasy sú štandardne, dobre značené a orientačne jednoduché. Problém nastáva, ak stratíte orientáciu. Napr. hmla, zlé počasie, tma.

Čo si vziať: Pevnú vysokohorskú obuv, trekové palice, pončo/ pršiplášť, nepremokavú bundu, dostatok vody, občerstvenie. Vodu je možné dotankovať na horských chatách (Sliezsky dom, Zamkovského, Rainerova, Teryho chata).

Poistenie na hory: Na území SR podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú (uvedená povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté – deti a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony). Najmä pri náročnejších túrach Vám preto odporúčame vybaviť si postenie na hory a zásah horskej záchrannej služby (hzs), napríklad:

Kontakt na Horskú záchrannú službu:

OS HZS Vysoké Tatry – Starý Smokovec
Starý Smokovec č.23, 062 01 Vysoké Tatry
tel.: 052/4422820, fax: 052/4422855
e-mail: vtatry@hzs.sk

Tiesňové volania pre prípad núdze: 18 300

Mapy: Papierové mapy možno kúpiť v informačných a turistických centrách, v horských chatách alebo vopred v kníhkupectvách. Odporúčame zaobstarať si turistickú mapu v mierke 1: 25 000 alebo 1:50 000, napr. v Martinuse Mapa Západné Tatry

Ochrana prírody a zimná uzávera: Vo Vysokých Tatrách platí zákaz pohybu mimo vyznačených turistických chodníkov, zákaz kempovania, bivakovania, zákaz zakladania ohňa mimo vyhradených miest etc. Zimná uzávera na vybraté trasy platí od 1.11. do 15.6. Viac info o zákazoch v NP a zimnej uzávere nájdete tu.

video: youtube embed autori RobM, MartinPro88
foto: cover Miro Švorc, Peter Ertl, Tomáš Skala, Isabela Rafanidesová

blank

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok