Po stopách Matúša Čáka vlakom zo stanice Nové Mesto nad Váhom

Už ste sa vydali po stopách Matúša Čáka vlakom? Železničná stanica Nové mesto nad Váhom má pre cestujúcich tri výhody:

  • je na hlavnom ťahu Bratislava Poprad, Košice
  • rýchliky tu chodia v hodinových intervaloch, a
  • stojí tu prakticky každý vlak

A pre turistov ešte štvrtú, tú hlavnú. Stanica je východzím bodom pre tri hrady, ktoré strážili Trenčín, Považie a ich prístupové cesty.

Hrad Tematín

Zrúcanina hradu Tematín foto CBS Slovensko z neba

Východzím bodom na hrad Tematín sú dedinky Hrádok a Lúka, ktoré sú od Nového Mesta nad Váhom iba pár kilometrov vzdialené. Z Hrádku vedie na hrad náročná technická cyklotrasa. Z Lúky zas nekonečne dlhý turistický chodník.

Tematín vznikol okolo roku 1250 po vpáde tatárskych vojsk na naše územie a jazdeckým útočníkom sa vedeli ubrániť len kamenné stavby. Hrad prešiel rukami viacerých významných a bohatých rodov, ktoré postupne hrad dostavovali a opevňovali. Súčasná podoba bola vystavaná okolo roku 1700, kedy hrad vlastnil rod Berčéniovcov. Mikuláš Berčéni sa stal hlavným generálom povstaleckých vojsk Františka Rákociho II. Po porážke tohto povstania musel hrad opustiť a cisárske vojská hrad v roku 1710 vypálili. Odvtedy pustol a zarástol prírodou. Dnes v ňom prebieha rozsiahla rekonštrukcia a ponúka nádherné výhľady na Považie.

Hrad Beckov

Zrúcanina hradu Beckov
Zrúcanina hradu Beckov

Z Trenčianskej strany je kúsok za Kočovcami oveľa prístupnejší hrad Beckov. Je z diaľky skvelo viditeľný. Nachádza sa na vápencovom brale nad obcou. Beckovský hrad je mohutná a čiastočne zrekonštruovaná zrúcanina hradu nachádzajúca sa na okrajovom útese Považského Inovca.

Jedna z legiend hovorí, že vojvoda Stibor sľúbil svojmu dvornému zabávačovi po úspešnej poľovačke čokoľvek, čo si zažiada. Bláznivý, no šikovný šašo Becko využil príležitosť a odpovedal neskromnou prosbou. Chcel, aby mu na vysokom brale postavili hrad …

Čachtický hrad

Čachtický hrad
Vstupná brána do hradu v Čachticiach

Ak vysadnete na vlak smerom na Višňové a Myjavu, dovezie vás do Višňového, priamo pod Čachtický hrad. Zrúcanina hradu sa vypína priamo nad obcou. Čachtice sú bývalé sídlo krvavej grófky Alžbety Báthoryovej, o ktorej bolo spracovaných viacero filmov.

Hrad patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov chrániacich západné hranice Uhorska. Vznikol v prvej polovici 13. storočia a v 15. storočí ho rozšírili. Počas stavovských povstaní hrad Čachtice v roku 1708 vypálili vojská Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je malebnou zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný kruhový výhľad.

Ak chcete ísť po stopách Matúša Čáka vlakom, ideálne je vystúpiť na staniciach Nove Mesto nad Váhom a Trenčín.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 325