Vlakom na výlet za kopanicami Myjavy a cieľmi 7 kopcov 3 jazerá

Vlakom na výlet za kopanicami Myjavy okolo Čachtíc, cez Starú Turú na Vrbovce považujem za jeden z najkrajších vlakových výletov na Slovensku. Navyše s výborným spojením od Bratislavy. Nečudo, že na tejto trase objavíte hneď niekoľko cieľov turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá ZSSK restart challenge.

Myjavský expres za Višňovým
Myjavský expres za Višňovým

Trať popod Čachtický hrad okolo Višňového je stavebným klenotom zasadeným do nádhernej horskej prírody. Trať na Starú Turú tu prechádza 3 tunelmi a 5 viaduktami, pričom kopíruje riečku Jablonku. Ak vystúpite vo Višňovom, môžete objaviť hneď dva ciele. Čachtický hrad a výhľadový kopec Plešivec.

Čachtický hrad

Je vôbec prvý z hradov, ktoré sme navštívili v turistickej výzve 7 kopcov 3 jazerá. Nenáročný cieľ určený skôr ako rodinný výlet si najmä deti zamilujú.

Sídlo krvavej grófky Alžbety Báthoryovej, ktorý ho smutne preslávila na prelome 16. a 17. storočia svojimi sadistickými sklonmi netreba predstavovať. Nazývali ju „krvavá grófka“. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna. Na získanie krvi jej slúžila železná panna, ktorá mala v hrudi zabudované dlhé nože. Keď sa k nej dievča pritislo, nože vyrazili z pŕs a krv stekala do pripraveného kúpeľa. Na všeobecný nátlak grófku v roku 1611 v Bytči palatín Thurzo odsúdil na doživotné väzenie. Príbeh „krvavej grófky“, ktorá zomrela v roku 1614, bol viackrát knižne, filmovo a divadelne spracovaný. Dnes je hrad zrekonštruovaný a často sa na ňom konajú rôzne slávnosti. (pozri program)

Z Višňového vedie na Čachtický hrad žltá turistická značka žltá turistická značka strmším výšľapom priamo od stanice.

Plešivec

Výhľady na Považie z Plešivca
Výhľady na Považie z Plešivca

Ak sa chcete trochu aj zapotiť odbočte v polke výstupu na Plešivec. Pohodlným turistickým chodníkom sa dostanete na Plešivec, ktorý vám ponúkne najkrajšie výhľady na Piešťany, Myjavské kopanice a celé Považie. modrá turistická značka Modrou hrebeňovou trasou sa dostanete cez osadu Ošmek až do Šípkového a Vrbového.

Veľká Javorina

Stará Turá, vystupovať. Práve odtiaľto totiž vedie turistická trasa i cyklotrasa na najambicióznejší cieľ v okolí, vysielač na česko-slovenskom pomedzí Veľká Javorina. Odkedy máme snehu poredšie je obľúbený najmä medzi cyklistami a ponúka skvelé cyklotrasy na slovenskú i moravskú stranu.

Dubník 1 a Dubník II

VN Dubník Stará Turá foto CBS Slovensko z neba
VN Dubník Stará Turá foto CBS Slovensko z neba

Okrem kopcov ponúka Stará Turá aj jazerá. Okolo vodných nádrží Dubník I a Dubník II vedie skvelá a nenáročná cyklotrasa s mnohými zastaveniami.

Myjava

Presúvame sa na Myjavu. Tu začína / alebo končí niekoľko cyklotrás, ktoré prepájajú celé Myjavské kopanice. Jedna z nich vedie aj do Brezovej pod Bradlom k Mohyle slovenskej štátnosti M. R. Štefánika.

Mohyla M.R. Štefánika na Bradle
Mohyla M.R. Štefánika na Bradle

Ak sa dostanete bicyklom až na bradlo, nevracajte sa. Skôr si užite trasu cez Košariská, Podkylavu, Krajné a Hrachovište do Višňového, kde opäť nastúpite na spiatočný vlak do Nového mesta nad Váhom. Popri ceste vedie cyklotrasa lesným chodníkom.

Ak sa rozhodnete ísť vlakom na výlet za kopanicami Myjavy môžete objaviť veľa cieľov. Je len na vás, či vystúpite vo Višňovom, Hrachovišti, v Starej Turej alebo až na Myjave. A ak chcete spoznať Vážske hrady, vyrazte priamo zo stanice Nové Mesto nad Váhom. Stojí tu každý vlak.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322