Ružínska priehrada a jej turistické znovuzrodenie

Navštív ma vlakom. Jedným z cieľov 7 kopcov 3 jazerá je aj vodná nádrž Ružín s kopcom Sivec, ktoré sú mimoriadne dobre prístupné rýchlikmi ZSSK zo všetkých smerov zo stanice Margecany i Košice.

Vlakom a bicyklom na prečerpávaciu stanicu Čierny Váh
Rýchlik stojí v Margecanoch i Košiciach

Ideálny prostriedkom pre objavenie Vodnej nádrže Ružín je bicykel. Okolo celej nádrže vedie cyklotrasa ktorá pokračuje z jednej strany do Margecian a z druhej až do Košíc.

Podcast icon restartnisa

Vodná nádrž Ružín

Vodná nádrž Ružín vznikla prehradením rieky Hornád v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov a patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Slúži na rekreačné výlety v okolí Košíc. Obtáča vrchy pohoria Čiernej hory. Priehrada dosahuje dĺžku 14 km. Je úzka a dlhá, pretože sa rozprestiera v hornatej doline rieky Hornád. Miestami je hlboká až 60 m. Okrem Hornádu do Ružína pritekajú aj potoky Hnilec a Belá.

V turistickej výzve 7 kopcov 3 jazerá už siedmy rok hľadáme neotrelé, turisticky zaujímavé a pritom neobjavené miesta. Tohto roku, po rozhovore s Jozefom Kojeckým, predsedom občianskeho združenia Ružínska priehrada, padla voľba na vodnú nádrž Ružín.

Kto by o tom vedel lepšie porozprávať, ako on sám. Práve preto sme si ho prizvali na krátky rozhovor.

Už po prvom rozhovore som mal pocit, že ste srdciar a nadšenec, ktorý Ružínskou priehradou doslova žije. Prečo je Ružínska priehrada pre vás taká dôležitá?

Samotná Ružínska priehrada je mimoriadne dôležitá a to z jednoduchého dôvodu – predurčuje to miesto a lokalita. Ružínska priehrada bola totálne zabudnutá, nikto sa jej nevenoval. Bola špinavá a doslova stokou. Dnes má priehrada čisté brehy a číru vodu, čo potvrdzujú aj laboratórne vyšetrenia Ústavu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi a v Košiciach. Priehrada sa tiahne medzi útvarmi a horami v 5. stupni ochrany. Práve toto vyzdvihuje priehradu do vysokej vážnosti.

Údajne ste investovali nemalé prostriedky do jej vyčistenia a obnovy.

Občianske združenie je skôr realizátor, než investor. Tu musíme poďakovať darcom a donorom, 365 banke a jej nadácii, ktorí nás podporili a ktorí nám prefinancovali mnohé veci. Tá najcennejšia vec sú však úžasní brigádnici, ktorí nám za „ďakujem“ prišli pomôcť vyzbierať obrovské množstvá odpadu, ktorého sa potom zhostil Slovenský vodohospodársky podnik.

Ruzinska priehrada
Za všetkých iba jedna skupina dobrovoľníkov podieľajúcich sa na vyčistení priehrady – Ďakujeme
Na stránkach častokrát skloňujete výraz panenská turistika. Čo si má pod tým bežný turista predstaviť?

Panenská turistika je len jedna časť zo siedmych projektov, ktoré máme pripravené a ktoré chceme realizovať. Samotná panenská turistika je silne previazaná so všetkými projektami. Treba si to vysvetliť tak, že zrazu sa objavila jedna pekná, čistá príroda, ktorá bola zabudnutá a v tom treba pokračovať ďalej. Práve preto musí ostať panenská, bez žiadnych developerov, veľkých investícií a bez veľkých projektov, ktoré by zdehonestovali túto nádhernú priehradu.

Ruzinska priehrada 7 kopcov 3 jazerá
Ruzinska priehrada
Čím môže Ružín zaujať turistov, výletníkov a rodiny?

Ak sa má Ružín odovzdať turistom, výletníkom, rybárom a rodinám, mienime to riešiť citlivo. Bez zmeny charakteru priehrady tak, aby si prírodu a okolie vedeli doslova vychutnať. Máme aj ďalšie projekty, ktoré sú podporované našimi sponzormi a to sú – piknikové miesta pre rodiny, rybárske posedy pre rybárov. Mienime zokruhovať celú Ružínsku priehradu cyklotrasou. Tento rok je pre nás kľúčový.

Ešte sa vrátim k tej panenskej turistike. Tým, že tohto roku rozbehneme všelijaké aktivity pre turistov, rodiny a rybárov, ešte nie je dovŕšená samotná úloha panenskej turistiky. Panenská turistika bude dovŕšená vtedy, keď dokážeme na 100% zabezpečiť, aby do Ružínskej priehrady nepriplával žiaden odpad.

Objav Ružín vlakom

Vlak a turistika. Priehrada akoby vyzývala návštevníkov – „Navštív ma vlakom.“ Je to také jednoduché?

Je to mimoriadne jednoduché. Máme tam zastávku Margecany zastávka a prepoj na nádhernú Hnileckú dolinu, kde sa dá prestúpiť a ísť až na Palcmanskú Mašu, k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Možnosti sú obrovské. Máme jednu obrovskú výhodu v tom, že zastávka Margecany bude bezprostredne pri našom centre, kde bude požičovňa lodí a bicyklov. Z vlaku k požičovni napočítate do 10 a ste tam.

Ruzinska priehrada 7 kopcov 3 jazerá
Železničný most cez Ružín, Malá Lodina
Prídu si na svoje aj ľudia, ktorí milujú kopce, výhľady a turistické trasy?

Okolie Ružína nebolo nikdy propagované. Ale ono je práve tak nádherné. Turisti tu nenájdu honosné hotely a ubytovania, ale vedia si nájsť krásne prírodné útvary. Okolie je nádherné a takisto zachovalé. Dnes existujú vynikajúce turistické mapy aj s popisom. Stačí sa len rozhodnúť. Môžeme začať Klečovskou Hoľou, Turniská, Gelnické okolie, potom 5. stupeň ochrany Sivec, Bujanovská Dubina, Folkmarské skaly s krásnymi výhľadmi, Šľuchta s vynikajúcimi skalnými výhľadmi a nepochybne aj samotná Holica, ktorej sa hovorí Malý Sivec.

Ako je to s cykloturistikou okolo Ružína?

Cykloturistika okolo Ružína tohto roku zažije obrovský boom z toho dôvodu, že starosta obce Margecany za pomoci Košického samosprávneho kraja vybudoval lávku, ktorá prepája ľavý a pravý breh. Takto sa dá vytvoriť cyklotrasa Zlatá Idka pri Košiciach, Kojšova Hoľa, Jaklovce, Margecany. Po ľavom brehu Margecian Rolova Huta, tam je potom prejazd cez veľmi pekný tunel, ktorý je vybavený osvetlením a následne sa dá pokračovať buď až na Tisák, alebo popod Sivec a dostať sa až k Bradanu.

Ruzinska priehrada
Ružínska priehrada – nový cyklomost

Tu nás čaká veľká úloha zabezpečiť elektro bicykle s GPS registráciou, ktoré sa budú požičiavať. To znamená, že ak si požičiate bicykel v Jaklovciach, môžete ho nechať pri Sivci alebo ho môžete nechať na cyklopointe južnej časti Ružína. S bicyklami je tam ešte jedno obrovské prekvapenie, ktoré chystáme.

Čím môže Ružín po novom prekvapiť návštevníkov?

Najväčšie prekvapenie, ktoré pripravujeme je vyhliadková loď. Vyhliadková loď by mala byť 45 miestna. Tu úzko spolupracujeme s Košickým samosprávnym krajom z toho dôvodu, že snaha je, no financie nie sú. Má ísť o eko-loď. Bola by na elektrický pohon. Takáto loď už funguje na Sliezskej Harte, kde je totálne vyťažená.

Ruzinska priehrada
Elektroloď Slezská harta

Tu nadviažem na cyklotrasy a poviem taký príklad, ktorý ešte nikde nebol zverejnený. Nastúpite s bicyklom na južnej časti priehrady, loďou sa preveziete 11 km po hladine Ružína, a vystúpite až na severnej časti Ružína pri Margecanoch, tam si zoberiete bicykel z lode a na ňom sa vrátite naspäť. Aj takéto projekty máme pripravené. Na podporu týchto projektov sme sa zúčastnili výzvy, v ktorej keď uspejeme, tak to bude niečo úžasné.

Tieto veci môžeme robiť jedine za pomoci Košického samosprávneho kraja alebo niekoho, kto by to dokázal prefinancovať s tým, že sa využije vodná turistika. Návštevník si bude môcť požičať kánojku a presne tak isto ako bicykel, preplávať určitý úsek a nechať ju tam. Bude fungovať online objednávkový systém. To znamená, že vždy deň dopredu vieme, koľko bicyklov bude treba alebo aký záujem bude. Tu musím spomenúť aj Slovenský vodohospodársky podnik, bez ktorého spolupráce by sme tieto veci nevedeli realizovať.

Každá veľká stavba má nejaké skryté tajomstvá. Niečo, čo nevie skoro nik. Povietenám na záver nejakú pikošku?

Keď sa o elektrickej lodi dozvedela Technická univerzita, tak sa začalo uvažovať dokonca o vodíkovej lodi. Čiže loď na vodíkový pohon. Ak by sa nám toto podarilo, boli by sme jedni z mála v Európe, ktorí majú loď s takým pohonom. To by nás posunulo nesmierne dopredu. Na vyhliadkovej lodi tiež pripravujeme projekt Štvorlístok. Dieťa do 10 rokov bude mať vstupenku na loď zadarmo s tým, že dostane vstupenku v tvare štvorlístka a na ňom bude na každom liste niečo. Na jednom liste bude zoologická záhrada Spišská Nová Ves, na druhom bude detská železnica Košice, na ďalšom bude botanická záhrada Košice a na poslednom lístku bude zoologická záhrada Košice. Takto budú mať títo účastníci plavby do 10 rokov v sprievode dospelého voľný vstup do týchto zariadení.

Na záver by som chcel každému popriať úspešný, tolerantný a pekný Nový rok 2022.

Ružínska priehrada

Ružínské vodné dielo je obkolesené nádhernými horami, z ktorých najviac zaujme majestátne sa vypínajúci bralnatý vrch Sivec. Je z neho úžasný výhľad na celú vodnú nádrž. Ružínska nádrž je obľúbenou rekreačnou oblasťou Košíc s množstvom tajomných zákutí a niektoré zátoky sú takmer nedotknuté civilizáciou. Plavba v člne po smaragdovozelenej hladine tejto rozľahlej vodnej plochy obkolesenej hustým lesom je nezabudnuteľným zážitkom. Doplaviť sa dá na skalnatý Ostrov lásky alebo Malý ostrov, ktoré vyrastajú z tmavých vodných hlbín. Voda je chladná aj v letných mesiacoch a tak osvieži plavcov aj vodných lyžiarov, ktorí tu majú výborné podmienky.

Výlety v okolí Košíc

Ružínska priehrada je iba na skok z Košíc. Ľahko dostupná vlakom aj bicyklom. Ak niekedy objaviť Ružínsku priehradu, tak tá chvíľa prišla práve teraz. 🙂

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328