Ružínska priehrada a jej turistické znovuzrodenie

Navštív ma vlakom. Jedným z cieľov 7 kopcov 3 jazerá je aj vodná nádrž Ružín s kopcom Sivec, ktoré sú mimoriadne dobre prístupné rýchlikmi ZSSK zo všetkých smerov zo stanice Margecany i Košice.

Vlakom a bicyklom na prečerpávaciu stanicu Čierny Váh
Rýchlik stojí v Margecanoch i Košiciach

Ideálny prostriedkom pre objavenie Vodnej nádrže Ružín je bicykel. Okolo celej nádrže vedie cyklotrasa ktorá pokračuje z jednej strany do Margecian a z druhej až do Košíc.

Vodná nádrž Ružín

Vodná nádrž Ružín vznikla prehradením rieky Hornád v hlbokom kľukatom údolí Bujanovských vrchov a patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Slúži na rekreačné výlety v okolí Košíc. Obtáča vrchy pohoria Čiernej hory. Priehrada dosahuje dĺžku 14 km. Je úzka a dlhá, pretože sa rozprestiera v hornatej doline rieky Hornád. Miestami je hlboká až 60 m. Okrem Hornádu do Ružína pritekajú aj potoky Hnilec a Belá.

V turistickej výzve 7 kopcov 3 jazerá už siedmy rok hľadáme neotrelé, turisticky zaujímavé a pritom neobjavené miesta. Tohto roku, po rozhovore s Jozefom Kojeckým, predsedom občianskeho združenia Ružínska priehrada, padla voľba na vodnú nádrž Ružín.

Kto by o tom vedel lepšie porozprávať, ako on sám. Práve preto sme si ho prizvali na krátky rozhovor.

Podcast
Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 317