Úchvatné svetové cyklistické trasy

Keď som ju zbadal na internete povedal som si. Ďalší lexikón o cyklistike. Bestoffky typu 10-naj, 7-top, moc nemusím. Zvyčajne vám nič nové nedajú. Pozbieraných zopár notoricky známych trás, nejaká omáčka, zopár fotiek, nejaká tá reklama na bicykle a turistiku zabalená do lepenej väzby, ktorá sa po prvom použítí rozpadne.

Som ale cyklista telom i dušou, tak som neodolal. Kníh o cyklistike nie je až tak veľa. 

BOOKcyklostezky-01

Konečne poriadna kniha

Fakt solídne remeselné spracovanie. Už na omak pevný chrbát, riadna šitá väzba, hrubý a kvalitne potlačený papier, temer 300 strán inšpirácie a čítania. Ostal som prekvapený. Táto kniha má ambíciu nebyť len spoločníkom na jedno otvorenie. Čoskoro som mal pochopiť prečo.

Svojka uchvatne cyklotrasy

MTB, bicykel a cyklistika

Knihu vydalo vydavateľstvo Svojtka&Co v licencii Lonely Planet s podtitulom: Poznajte najúžasnejšie traily na bicykli po našej planéte. A tak je aj kniha členená. Amerika, Ázia, Európa i Oceánia. Európu mám pomerne zjazdenú, zvyšné tri kontinenty vnímam skôr v úrovni inšpirácie.

Svojka uchvatne cyklotrasy

Milujem bajk v jeho komplexnosti

Doma používam celú flotilu bicyklov. Od mestskej skladačky, cez cesťák, gravel, XC, MTB aj elektrobajk. Nemám predsudky. Na výletoch často využívam i bikesharing a užívam si to na herkách, na ktoré by mnohí „sťabyprofíci“ nesadli. Dve kolesá mám proste rád.

A to som na knihe ocenil najviac. Neorientuje sa iba na určitý zúžený segment cyklistiky, ale vníma bicykel oveľa komplexnejšie. Ako súčasť aktívneho životného štýlu, poznávania, objavovania, zážitkov. A tak si prečítaš na pár stranách o objavovaní nádherných mestských častí na retro bicykloch v Dánsku (práve som mal v pláne cez Donkey republic- bikesharing spoznať Kodaň), objavíš bavorskú pivnú cestu, adrenalínové MTB traily po Srí lanke, Himalájach, zabezpečené výletné traily okolo alpských jazier, nepoznané MTB traily cez horské masívy, ako i výkonnostné stúpania pre cesťáky na Grand Tour pri Giro d’Italia alebo TdF.

Emócia a zážitok

Spoločným prvkom celej knihy je príbeh, emócia a zážitok.  

Svojka uchvatne cyklotrasy

Dobrodružstvo objavovania

Kto by čakal nejaké podrobné technické parametre, nedočká sa. Kto však rád objavuje a spoznáva, chce sa nadchnúť, namotať a unášať fantáziou, ten je tu doma. Kto chce pochopiť, čo všetko sa dá na bicykli zažiť alebo kam sa dá dostať, ten vyhral.

Presne o tom táto kniha je. Zážitková, expedičná cykloturistika v tom najkomplexnejšom rozsahu. Dáva priestor cyklistom (reportérom Lonely planet) aby vás svojim príbehom nadchli s jediným cieľom. Poviete si: „Toto musím dať. Kedy, s kým a ako sa tam dostať?“

Čítam príbeh o Mikovom výšľape na Mt. Ventoux. Úplne mu rozumiem. Presne viem, čo pri výstupe prežíval. Dal som to tiež. Podobne ako ďalšie stúpania, ktoré v knihe popisuje. Alpe d’Huez, Colle delle Finestre. Vie o čom píše, popisuje to presne. Vidno, že má najazdené. Ešte mi chýba Alto de l’Angliru. Je to trochu ďalej, až v Španielsku. Podobne ako Picos de Europa. Tam som trekoval minulý rok. Možno by som plánoval trasy trochu inak, vedel doplniť zopár detailov navyše, ale príbehy znejú autenticky, presvedčivo. Najmä tie, kde človek mešká kvôli bicyklu na vlastnú svadbu. 🙂 Alto de l’Angliru musím dať. Možno o rok.  

Svojka uchvatne cyklotrasy

Úchvatné svetové cyklistické trasy

Tento rok sme plánovali MTB prejazd Korzikou. Prelistujem iba zopár strán ďalej a objavujem Korzickú výzvu. Inšpirujúce a objavné. Dozvedám sa detaily,  ktoré som pri prvotnom plánovaní ani nenagooglil. 

Hrebeňovky, prejazdy pohoriami, preteky Grandtours, závody horských bicyklov, divoké pobrežné traily, starodávne a historické trasy, mestské objavovanie…

Táto kniha má naozaj ambície. Je iná. Okrem pútavých príbehov poskytuje inšpiráciu. Robí zo mňa podvedome filatelistu. Tu som bol, tu pôjdem o rok a toto mi ešte chýba. Nič nie je nemožné, ak vieš čo chceš. A inšpirácie dáva táto kniha cyklistovi naozaj dosť.

Svojka uchvatne cyklotrasy

Jednotlivé reportáže sú pútavé osobným prístupom, príbehom i kvalitne spracovaným obrazovým materiálom. Podobne ako stories z National Geographic. Uvedomujem si, že producenti vyberali zo skutočne obsiahleho a hodnotného materiálu. A ponúkli nám čosi viac, ako len tuctovú encyklopédiu najprefláknutejších cieľov.

BOOKcyklostezky-00

Úchvatné svetové cyklistické trasy

Exotika vzdialených cieľov a cyklistická všehochuť robí z tejto knihy výborného spoločníka na moje čitateľské večery pri zapadajúcom slnku a poháriku v záhradnom altánku. Prirodzene po dobrom výjazde. Môžem plánovať aj snívať. 🙂

Svojka uchvatne cyklotrasy

Väčšinu knižiek čítam od prvej kapitoly. Pri tejto knihe však volím prístup: „Otvor si tam, kde máš práve chuť“ a tak sa vraciam k niektorým kapitolám aj viackrát a iné si odkladám na tú pravú chvíľu. Po dlhom čase fakt dobrá kniha,  ktorá môže robiť skvelého spoločníka na veľmi dlhý čas.

Úchvatné cyklotrasy

V edícii vyšli aj ďalšie dva zaujímavé tituly:

Po tejto skúsenosti mám obe na zozname. A ak si chcete pozrieť ucelenú ponuku cestovateľských kníh Lonely Planet, nájdete ju tu > 

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 324