Vychádza cestopis: 4000 km na bicykli naprieč Austráliou

Už pretieklo veľa vody Dunajom, odkedy sme sledovali denné reportáže Petra Božíka z Austrálie. Rozhodol sa vtedy prejsť 4000 km na bicykli naprieč Austráliou z Cairns do Sydney. Sledovali sme ako prvýkrát vysadol na gravel, aj jeho jazdu vnútrozemím cez Clearmont, Blackwater, Gold Coast až do Blue Mountains a Sydney.

Keď sa vrátil, roztočil sa kolotoč cestovateľských prezentácií, ktorý vyústil do vydania tlačenej knihy, ktorá sa práve v týchto dňoch dostáva do predpredaja. Pri tejto príležitosti sme s Petrom Božíkom urobili aj krátky rozhovor.

Kedy vznikla prvýkrát myšlienka prejazdiť Austráliu?

Nebolo to plánované. Cesta do Austrálie vznikla ako istá forma psychohygieny. A keďže bicykle sú súčasťou môjho profesijného aj súkromného života a je to jedna z najlepších foriem relaxu, nemohol bicykel chýbať ani na tejto ceste.

Čo považuješ za najväčšie poznanie z tejto cesty?

Nikdy nebudete mať vyriešené všetky svoje problémy. Pre mňa bolo dôležité uvedomiť si ich a naučiť sa ich riešiť. Keď sa budete trápiť, že ich nemáte vyriešené, budete sa trápiť stále. A potvrdilo sa mi, že bicykel je jedným z najlepších liekov.

Na ktoré úseky nikdy nezabudneš?

Cesta vnútrozemím je niečo úplne iné ako civilizované pobrežie. Určite nezabudnem na dva dni, ktoré nasledovali tesne po sebe. V jednom som si siahol na dno síl a mal som reálne obavy o zdravie a život. Hneď v nasledujúcom som zažil taký pocit šťastia, že som sa nevedel ani hýbať. Stačila na to iba noc strávená na krásnom mieste bez ľudí, na vrchole hory s výhľadom na okolitú krajinu.

Pamätám sa na tvoju prvú verejnú prezentáciu a potom prišli ďalšie. Kedy vznikla myšlienka vydať túto expedíciu aj knižne?

Prišlo to postupne, keď som ešte počas cesty zverejňoval svoj príbeh na fb. Viacerí sa ozvali, že sa im to páči a bola by škoda to nevydať knižne. Potreboval som na to pozbierať odvahu, ale som rád, že som sa nechal presvedčiť. Avšak radosť budem mať úplnú až keď sa bude kniha naozaj predávať a prídu pozitívne ohlasy od čitateľov.

Kde si môžu fanúšikovia knihu zakúpiť a ako?

Už je spustený predpredaj na Donio.sk kde môžete knihu získať aj s rôznymi benefitmi.

Stačilo? alebo sa chystáš vydať aj na ďalšie expedície?

Už pár týždňov po návrate som sa vybral na krátky výlet do hôr Transylvánie a pred pár dňami som sa vrátil na bicykli z dánskej Kodane. Zistil som, že bikepacking je pre mńa veľmi návykový. Voľnosť, ktorú Vám dá bicykel, dnes budete ťažko hľadať. Ak mi to zdravie dovolí, chcem v tom pokračovať. Zatiaľ sám neviem kedy a kam ma bicykel odvezie. Ale keď to príde, môžete sa o tom dozvedieť na mojom FB.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Peter Božík
Peter Božík

Zakladateľ cyklistickej značky Liberty a Mayo, trenčiansky patriot a nadšený cyklocestovateľ. píše o svojich zážitkoch z bicyklovania naprieč Austráliou.

Articles: 25