100km Cyprus trails: Paphos forrest a Kykkos Monastery

Ďalší deň odbočujem na Stavros tis Psokas a vydávam sa do srdca Paphos Forrest. Cez Cedar Walley na Kampos a Kykkos Monastery. Cez celý Cyprus sa tiahne nosná turistická trasa E4. Celá route má 254 km a prechádza cez najkrajšie územia netureckej časti ostrova. Začína v Paphose, pokračuje cez nádherné traily Smigies, Adonis a Aphrodite na poloostrove Akamas a pokračuje cez Paphos Forrest, Troodos až do Larnaky.

100 km Cyprus: Na streche Cypru
Na strechu Cypru

Stavros tis Psokas

V Stavrose začína jedna z najkrajších etáp na Kykkos Monastery. 26 km a 11 hodín. Tak znie odporúčanie a radím vám veriť mu. Jeden z najkrajších trailov môjho života. Výživný kopcový záhul. Ani meter roviny. Túto trasu s deťmi rozhodne nerobte a aj vám odporúčam zvážiť kondíciu a pripravenosť. Nastúpate niekoľko tisíc výškových metrov 🙂

100 km Cyprus: Na streche Cypru
Stavros tis Psokas

Stavrose je zvernica. Nádherné zrubové chatky. Bavím sa s horskou záchrannou službou a snívam o živote v týchto horách. Smejú sa. Veľmi rýchlo by ma to prešlo. Zima je tu fakt intenzívna.

100 km Cyprus: Na streche Cypru
Ceddar walley

Cedar walley je jedno z najkrajších údolí Cypru. Špeciálne ak ho objavíte mimo sezóny a s najväčšou pravdepodobnosťou ste v údolí jediný žijúci človek. Výstup na Kykkos ani tak nie je o kondícii, ako o morálke a vôli. Množstvo kopcov (hore dole) je však na vašej strane.

100 km Cyprus: Na streche Cypru
Narcis v Paphos Forrest

Ak by ste sa rozhodli nedajbože vrátiť, môže to byť horšie ako dôjsť do cieľa.

100 km Cyprus: Na streche Cypru
Cedar walley trail

Je tu kosa. Fakt kosa. Dole sa kúpu a tu je okolo nuly.

Kykkos Monastery 

vás ohúri aj poteší zároveň. Ohúri tou dominantnosťou v horách na totálnom konci sveta. Poteší, že ste tu a vstup je podmienený zahalením sa do mníšskeho habitu. A ten je teplý. Ako župan mojej mamičky. Fakt teplý. Ak ste premrznutý, hladný, je vám kosa až sa klepete, radi si dáte na seba nie jeden ale aj dva. Čo hľadali mnísi takto vysoko v horách?

100 km Cyprus: Na streche Cypru
V teplom Kykkos habite

Pokoj

Nič sa nezmenilo, iba doba sa ešte viac zrýchlila. Ponúka nám všetko. Komfort, pohodlie, civilizáciu ale aj komerciu, zhon, informačný smog a chaos. Sme zahltení aktualitami a nemáme čas na seba. Všetci sa kamsi rútime a málokto z nás aj vie kam. Zabúdame na seba, na svoje hodnoty a priority. Iba stále rýchlejšie, stále viac, intenzívnejšie. Ale čo ak rúbeme zlý prales, vezieme sa na zlej vlne, nesledujeme vlastné ciele, nedajbože ideme iným smerom. Potom čím rýchlejšie a intenzívnejšie ideme, tým viac sa vzďaľujeme od toho, čo je podstatné a čo chceme.

100 km Cyprus: Na streche Cypru
Kykkos Monastery

Do svojho AirBnB baráku sa vraciam až neskoro v noci. Vyflusnutý od únavy ale šťastný. Tomu sa povie intenzívny deň. Ráno som si vyvesil na dvor vypraté merino tričko. Malo by byť suché. Aj bolo a tiež deravé. Makrovetranie. Domáceho psy ma majú po 4 dňoch tak radi, že neznesú ak ich nechám celé dni samé. Rozkúsali aspoň to, čo im po mne zasmrdelo. Bolo to drahé funkčné značkové tričko. Mali vkus.

100 km Cyprus: Na streche Cypru
Kamaráti tričkotrhači

Traily na Troodos a Paphos Forrest ma opäť presvedčili, že to najkrajšie a najautentickejšie nájdete vtedy, ak opustíte lehátka pri mori, komfort hotelov a oficiálne turistické atrakcie.

100 km Cyprus: Na streche Cypru
V dobrom komunikačnom rozpoložení 🙂

Ďalšie diely Paphos – Cyprus

[ratings]

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 96