100km Mallorca trails: Lluc trail a Sa Calobra

Ak si chceš vyčistiť zuby, stačí ti kefka a Meridol. Ak si chceš vyčistiť hlavu, vyšplhaj sa na kopec. Hore prídeš na iné myšlienky, oslobodíš sa, začneš myslieť inak, vyčistíš hlavu a ešte aj ušetríš.

Ideme do toho naplno. Pri Ince odbočíme do hôr a parkujeme kúsok od kláštora v Llucu. Práve tu začína a tu je osadený nultý mílnik pútnej cesty do Compostely. Informačne pre Doda a extrémistov – je to 1.621 km po svojich.

Lluc trail

Nastupujeme na povestnú červenú hrebeňovku GR 221 a vyrážame smerom na Coll de Prat.

Je perfektne značená i udržovaná. Žiadne mreže. Predpokladaný čas výstupu 4:21 hod. Pekne. Potom sa musíme ešte vrátiť naspäť. Nie, nie sme extrémisti, ani sadomaso. Po krásnych troch hodinách stúpania odstavujeme pod hrebeňom Puig de Massanella na Cassa De Galilea. Znie to historicky a vážne, ale v podstate sa jedná u ruinu salaša.

Najkrajšie turistické traily Mallorca. Outdoor.
Cassa neu de Gallilea

Posledné kilometre výstupu v skalách bol celkom brutál. Nastúpali sme 810 výškových metrov a zistili sme, že lietať tu môže kadečo. Kozy, ovce, vtáky, ale i skaly. Cestou dole sme objavili jednu na zem spadnutú o veľkosti malej Fiatky. Pred hodinou tam ešte nebola.

Najkrajšie turistické traily Mallorca. Outdoor.
Pohľad na Puig Tomir

Na streche Mallorky

Je tu kľud, je krásne a ticho. Priestor na rozjímanie. Nádherné výhľady, všetko je pod vami, aj tie problémy akosi odídu stranou. Ste naplnení poetikou a šťastní. Nechce sa vám dole. Hory sú majestátne aj v tom, že nikomu nedovolia vás otravovať. Pokiaľ, si vypnete mobilný telefón. “Prosím vás, vy organizujete tých 7 kopcov, 3 jazerá? Viete mi povedať o tom niečo viac? A môžem sa ešte prihlásiť?” Preboha, teraz nie!!! Vypínam telefón a užívam si výhľad. S obavou premýšľam, čo mi povie členok smerom dole.

Najkrajšie turistické traily Mallorca. Outdoor.
Pohľad na Puig Roig

Nepovedal nič, za to ja som povedal. A viackrát. Ale publikovať to tu nemôžem. Skuvíňal som, ale som prežil. Za odmenu som pri aute spráskal polku melóna a jedno pivo.

Sa Calobra

Čo ťa nezabije, to ťa posilní. Ešte žijeme, ešte sa hecneme, nie sme sráči. Ešte nekončíme.

A spúšťame sa do 9 km vzdialenej Sa Calobry. Ide odtiaľ jeden z najúžasnejších kaňonových trailov Torrent de Pareis. 600 metrov stúpania na 7 km a si opäť nad kláštorom v Llucu. Dolu na Sa Calobre nájdete tú najtajnejšiu pláž, ktorá je prístupná iba cez dve jaskyne. Tiež tu nájdete kopček zmrzliny za 2 €. Na pivo sme sa radšej nepýtali.

Sme hore. Na totálku vyflusnutí. Na šrot.

Najkrajšie turistické traily Mallorca. Outdoor.
Puig Major najvyšší vrch ostrova
Najkrajšie turistické traily Mallorca. Outdoor.
Podvečerná elégia

Večer je jasný, Playa Muro, pivo, lehátka, pivo, more, pivo, pobehovanie na boso v piesku, chvastanie sa, pivo a večer … Faustino VII. To nie je divadelné predstavenie, ale výborná Rioja. K tomu čerstvé morské plody z trhu za 9,90 kilo. Opečieme na masielku.

K tomu plán na zajtra. Chodíme spať čoraz skôr. 3. deň je že vraj kritický. Žeby únava? Zajtra dáme niečo zľahka. Padneme do postele, otvoríme dobrú knihu, ihneď zatvoríme oči a zobudíme sa až ráno.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 98