22 spôsobov, ako sa dostať po sviatkoch do normálu

Po každých Vianociach sú fitness centrá plné nadšencov, ktorí s vypúlenými očami drásajú svoje telo do úmoru so snahou dostať sa za pár dní tam, kde boli pred sviatkami. To je ten lepší prípad. Ak si dáte v googli vyhľadať najčastejšie výrazy tohto obdobia, nájdete:

 • Ako schudnúť za týždeň
 • Ako schudnúť bez diety
 • Chcem rýchlo schudnúť
 • Ako rýchlo schudnúť
 • Zaručene overené diety
 • Rýchlo schudnúť 5kg, 10 kg ….

Ak ste si nekúpili ešte nejaký zázračný extrakt (aj cisár Rudolf veril v elixír mladosti), zázračný prístroj, zázračný návod ako schudnúť 10 kg za týždeň a pritom nič nerobiť a neobmedzovať sa, prišiel čas na trochu racionálnych rád:

 1. Fitness nestačí
  Pohyb dokáže veľa, ale nie je samospasiteľný. Ak chcete ísť s váhou dole, musíte upraviť stravu. Ak ste cez sviatky povolili, určite ste nabúrali metabolizmus, roztiahli žalúdok a mix jedál urobil vo Vašom trávení solídnu paseku. Kardio cvičenie pomôže, ale zmena jedálnička je nevyhnutná.
 2. Doplňte proteíny / bielkoviny
  Obohaťte svoj jedálniček o minimálne 1-2 g kvalitných proteínov (jogurt, tvaroh, vaj. bielko, kuracie a chudé červené mäso, sójové tofu,…) denne na každý kilogram Vašej aktuálnej váhy. (ak vážite 70 kg, kľudne 100 g bielkovín i viac) Nedostatok bielkovín sa prejavuje v úbytku svalovej hmoty a ako už dobre vieme, práve tá je najväčší požierač Vašich tukov. Čítaj článok kvalitné bielkoviny.
 3. Obmedzte cukry a sacharidy
  Obmedzte príjem čistých cukrov na nulu a sacharidy doplňte najmä vo forme vločiek pri raňajkách. Nevyhadzujte peniaze za presladené Muesli. Pridajte radšej trochu medu. Večer obmedzte chleba.
 4. Dodržujte pitný režim
  Vypite minimálne 2 litre vody denne po malých pravidelných dávkach. Musíte byť dostatočne hydratovaní a zdraví. Voda je Vaša hlavná pochúťka počas tohto obdobia. Podotýkam čistá voda. Nie sóda, nie bublinky, nie sladené nápoje. Ako alternatíva výborne poslúži čaj. Objavte stovky jeho chutí.
 5. Stanovte si realistické ciele
  Schudnúť kilo za týždeň je absolútny strop. Hecnúť sa hladovkou a zhodiť viac pre Vás znamená nevyhnutný  jojo efekt ako delo a tiež úplne rozhodený metabolizmus.
 6. Nebuďte naivní
  Neskočte na špeky zázračným ponukám, ktoré sľubujú bezbolestný neuveriteľný úbytok váhy. Ak by také niečo existovalo, nebolo by už dávno obéznych.
 7. Počítajte do 10
  Štúdie ukazujú, že každá túžba trvá menej, ako 10 minút. Ak sa mentálne nastavíte na 10 minút, nutkanie dať si niečo navyše prejde. Tento čas sa snažte stráviť inak. Ja napríklad sadnem na fitloptu, alebo sa zamyslím a začnem písať nejaký článok.
 8. Občas si doprajte malú odmenu
  Ak si doprajete raz za deň nejakú drobnú nezdravosť, budete sa cítiť voľnejšie a viac v pohode. Nie sme roboti.
 9. Jedzte 5 x denne malé porcie
  Posledné jedlo dve hodiny pred spánkom. Ráno skôr na energiu, večer skôr zeleninu. Obedujte, predídete tak večernému hladu.
 10. Dodržujte týždenné ciele
  Ak si stanovíte veľa obmedzení naraz, budete frustrovaní. Stanovte si preto reálne čiastkové ciele každý týždeň a posúvajte sa po krokoch. Ak ste napr.:
  – nejedli predtým zeleninu, dajte si denne jeden kus
  – nepili vodu, dajte si ako cieľ len dodržanie pitného režimu
  prirodzene, snažte sa dodržať všetko, ale vždy jeden hlavný cieľ, ktorý musí byť splnený. Aj naše týždenné výzvy toto rešpektujú. Nasledujte ich.
 11. Počítajte a zapisujte si
  Počítajte denne kalórie, počítajte a zapisujte si denne pohybové aktivity. Evidencia vás posunie neskutočne ďalej. Ak naopak neevidujete z vlastných skúseností viem, že do mesiaca zhasnete. Všetka snaha bude tatam, ostane len pocit nezvládnutia a frustrácia.
 12. Dodržujte princíp tretiny
  Nechajte vždy niečo na tanieri. Pri obede/veľkom jedle nechajte vždy tretinu jedla. Buď si ju dáte neskôr večer, alebo urobíte niekoho šťastným. Môj pes ma za to miluje.
 13. Pozor na alkohol
  Alkohol je všade okolo nás a je významným zdrojom kalórií. Každé pivo má viac ako 150 kalórií, čaša vína 75, na long drinky a tvrdé sa ani nepýtajte. Navyše po drinku prichádza pocit uvoľnenia sa a hladu. Redukcia váhy a alkohol sa neznášajú.
 14. Jedzte veľa zeleniny, najmä surovej
  Okrem nízkeho glykemického indexu je plná kvalitných vitamínov, stopových prvkov a nííííízkokalorická. Kaleráb, brokolica, mrkva, celer, paradajka, …. Toto je cesta.
 15. Nedlabte – stolujte.
  Nejedzte na stojáka, rýchlo, fast food. Vedome si sadnite ku každému jedlu a pomaly ho vychutnajte. Urobte si na jedlo čas. Mozgu chvíľu trvá, kým pochopí, že brucho má dosť.
 16. Vážte si jedlo
  Aspoň kým nedostanete presný odhad, koľko zjete. Verte mi, že investícia do potravinovej váhy Vám dá oveľa viac, ako zázračná tajomná chudnúca bylina z tropických pralesov za 19,99.
 17. Ak už musíte sladké jedzte inteligentne
  Dajte si palacinku, ale bez čokoládovej polevy, namiesto šlahačky použite jogurt alebo tvaroh, namiesto cukríkov dajte sladké ovocie, … ciest je veľa, namiesto Mars tyčinky dajte keksík …
 18. Ak pripravujete nejakú party buďte kreatívni
  Vymyslite redukčnú párty, bielkovinovú párty, zeleninovú, vegetariánsku, indickú párty, akýkoľvek exotický názov je vhodný na nízkokalorický raut.
 19. Nebojte sa zlyhania
  Ste len ľudia a občas môžete zlyhať. Dôležité je, že si to uvedomujete a na druhý deň sa vrátite späť. Netýrajte sa a neobviňujte sa. S humorom to ide ľahšie.
 20. Nalaďte sa pozitívne
  Šport, slnko, kyslík a úspech vám dodáva endorfýny a pocit šťastia. Naopak depresia a nízke sebavedomie sú podľa mnohých štúdií hlavnou príčinou prejedania sa. Kúpte si niečo pekné na seba, zmeňte účes, prostredie, hocičo. A ak všetko zlyhá, obujte si tenisky, alebo vysadnite na bycikel a poďte s nami na Monte Zoncolan. Ak to prežijete, na to nezabudnete.
 21. Relaxujte a obmedzte stres
  Ľudia sa doslova prežierajú, keď sú v strese. Ani si neuvedomujú, koľko do seba ládujú. Kortizol (hormón, ktorý sa uvoľňuje pri strese) priam piští po vysokotučných a sladkých jedlách. Kombinácia kortizolu a inzulínu je pre ukladanie tukov vražedná. Vyzýva totiž telo ukladať tuky pre budúce ohrozenie do zásoby. Stres sa dá zvládať mnohými spôsobmi. Ten najlepší je vyhnúť sa mu úplne. Potom spánok, dychové cvičenia, meditácia, jóga, strečing, sauna …. Je len na Vás, ako sa s tým popasujete.
 22. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás vo vašej snahe podporujú
  Stráňte sa ľudí, ktorí vás sťahujú dole. Kamarátov, ktorí Vás odrádzajú od chudnutia, športu, zľahčujú vašu snahu, ponúkajú sladkým, alkoholom, dokazujú, že to aj tak nemá zmysel, že to nemá cenu, že ste v pohode …. Vyhýbajte sa prostrediu, ktoré vás zvádza z cesty. Nájdite si radšej partičku, ktorá Vás potiahne.

Tak čo priatelia?

Idete ďalej hľadať zázračné diety, prípravky, exotické byliny, alebo sa skúsite pridať k nám a konečne na sebe trochu zamakáte?

Lajknite sa na našu Reštart FB stránku a budete denne v obraze.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 325