299 serpentín: Bicyklom z Innsbrucku do talianskej Corvary

V deň D odchádzam z Bratislavy až podvečer, a po prestupe vo Viedni prichádzam do Innsbrucku tesne po búrke okolo polnoci. Plán na zajtra je bicyklom z Innsbrucku do talianskej Corvary.

Ubytovanie nemám žiadne, keďže na 20 žiadostí cez Warmshowers som nedostal žiadnu pozitívnu odpoveď a investovať vyše 100 Eur za pár hodín spánku mi prišlo zbytočné.

Vydávam sa teda nocou ulicami mesta a plánujem rozložiť stan niekde nad Innsbruckom, mám vyhliadnutú nejakú kaplnku. Približne po hodine prichádzam k plánovanému miestu, problém je značka súkromný pozemok a vysoká mokrá tráva, ale o pol druhej v noci mi nezostáva iné ako rozložiť po tme stan a zaľahnúť, aj keď žiadnu kaplnku v tme nevidím.

Vstávam po 4 hodinách spánku a rýchlo zdrhám ešte pred šiestou ráno, kým ma nikto nenaháňa. Až teraz na svitaní zisťujem, že som spal na kraji rokliny nad potokom.

Innsbruck

Pohľadom na Innsbruck v hmle ani neľutujem, že nezačínam priamo v meste obklopenom horami, postupne stúpam popod diaľničný nadjazd a s vychádzajúcim slnkom prichádzam do sedla v meste Brennero, kde ma víta veľký outlet a hlavne potraviny.

Začínam v nedeľu a to je zrovna v Rakúsku všetko zavreté, preto sa teším príchodu do Talianska, kde je otvorený obchod plný aj rakúskych zákazníkov. Nakoniec som ale nič nekúpil, bol to nejaký divný obchoďák, kde nemali ani coca colu, tak som si navaril prvé cestoviny.

Sterzing/ Vipiteno

Následne sa púšťam do zjazdu smerom na mesto Sterzing/ Vipiteno. Táto krásna cyklotrasa s výhľadmi ma hneď očarila, až mi naskakovali zimomriavky a neboli len z chladného ranného vzduchu. Tu ma prvýkrát obieha cyklista v drese Strava Everesting, zjavne s manželkou a dcérou.

To som ešte netušil, že máme spoločnú cestu a celý deň sme sa vzájomne obiehali asi 6-7 krát. Tento dres mám doma tiež, ale zatiaľ som ho na seba nedal, keďže som dosiahol tak maximálne Gerlaching a niečo nad 3000 nastúpaných metrov. 🙂

Okrem týchto cyklistov samozrejme stretávam množstvo ďalších, vyklesávam do Vipitena, odkiaľ pokračujem cyklocestami smerom na mestečko Aicha/Aica, kde som plánoval prespať v kempe.

Kiens/ Chienes

Čas je ale dobrý, začínal som skoro ráno a tak pokračujem ďalej do Rio di Pusteria popri rieke až do Kiens/Chienes. Tu opúšťam cyklotrasu a po ceste ma čaká stúpanie, začínam veriť v dosiahnutie cieľa – kempu v Corvare. Tým by som hneď prvý deň stihol dvojdňový plán a získal tak nejakú rezervu.

Prichádzajú tunely v plnej premávke, nemám ich veľmi rád a tak sa pokúšam obísť ich bočnou cestou, pokiaľ je to možné. Prvý úspešne, druhý sa musím vracať, keďže bočná cesta je zasypaná kameňmi. Tretí znova obchádzam a ďalšie 2 už majú obchádzku blokovanú a tak si užívam hluk áut v tuneli.

Po dlhom čase konečne prichádzam k otvorenej reštaurácii a objednávam pre posilnenie radler a kapučíno, keďže mi nejak dochádzajú sily. Prvýkrát zisťujem ceny, radler pekných 6 Eur, kapučíno prekvapivo len 2,50 Eur, ale dodali mi potrebný druhý dych a stúpam ďalej údolím rieky Gran Ega.

Údolím Gran Ega

No a tu sa začínajú napĺňať moje obavy, nad Corvarou čierne mraky a ja cítim prvé kvapky. Po skúsenostiach zastavujem v peknej zastávke a sledujem radar, do pár minút prichádza poriadna prehánka s ochladením a ja sa musím obliekať, ale som spokojný a v suchu.

Prizval som aj cyklistku, ktorá vysilená zastala vedľa cesty. Zisťujem, že si dala riadny okruh a v tom teple jej došli sily, čaká na otca a odvoz autom, tak aspoň pokecáme o mojich šialených plánoch. Sedím tam vyše hodiny a pomaly zvažujem, ako tu prespím, keď sa zrazu pekne vyčasilo a môžem pokračovať.

Corvara

Corvara

Bicyklom z Innsbrucku do talianskej Corvary. Časovo mi to krásne vyšlo a prechádzam Badiou a do Corvary okolo ôsmej večer do kempu. Ten je totálne plný a mladá slečna ma asi 5-krát sucho odbila, že pre mňa miesto nemá. Ale ja sa len tak nedám, a keď som neustupoval, nakoniec jej tam nejaký talian prehovoril do duše. Ponúkla mi miesto a ja sa rýchlo pred zotmením rozkladám medzi mnohými cyklistami. Ako miznú okolité vrcholy v tme, teším sa na ráno a 3 sedlá Sella Rondy.

Etapy cykloexpedíce

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Matej Melicher
Matej Melicher

Náruživý cyklista, cykloturista, cestovateľ a občasný bloger :-)

Articles: 20