Hneď po príchode do Gdaňska cítiš, že si niekde, kde sa mieša prístavný vietor s históriou. Rozprávame sa s Michalom Brandtom z Gdańska Organizacja Turystyczna, ktorý nám robí prvého sprievodcu tým najlepším, čo Gdaňsk, mesto na severe Poľska, ponúka.
Gdańsk – mesto, ktoré píše dejiny

„Gdaňsk je prímorské mesto s vyše tisícročnou históriou. Bolo pri tom, keď sa tvoril obchod v Balte, keď sa zrodila Solidarita a tiež, kde začala druhá svetová vojna,“ začína Michal. Sedíme na lavičke pri rieke Motława a za nami sa týči stredoveký žeriav – ikona mesta.
„To, čo robí Gdaňsk výnimočným, je kombinácia gotiky, renesancie a hanzy. Mieša sa tu nemecký, poľský a škandinávsky vplyv, ale zároveň to stále ostáva poľské mesto so silnou dušou.“



Čo by si mal vidieť, ak máš na Gdańsk len 4 dni
„Gdaňsk sa viac podobá na Hamburg než poľské mestá. Začni v centre – Długi Targ, Neptún, Artušov dvor... všetko peši a všetko má historickú atmosféru. Ale Gdaňsk nie je len o fasádach,“ hovorí Michal a už otvára ďalšie tipy:
- Bazilika Panny Márie priamo v centre je najväčší tehlový kostol sveta. Skús si vystúpiť na vežu – má 82 metrov. Ten výhľad, stojí za to. A moderná architektúra:
- Európske centrum Solidarity nie je len múzeum. Je to silné miesto. Moderné, interaktívne a veľmi ľudské. Tu pochopíš, ako sa zrodila sloboda.
- Tiež si nenechaj ujsť múzeum druhej svetovej vojny. Budova i samotné výstavná prezentácia sú veľmi silné a unikátne. Na Westerplatte padli prvé výstrely druhej svetovej vojny. Dnes je to pokojné (hoci trochu vzdialenejšie) miesto na prechádzku medzi ruinami a pamätníkmi.
- Jantárové múzeum. Viete, že práve Gdaňsk a Balt je svetovou centrálou týchto drahokamov?
- Oliwa. Park, katedrála s organom, a ak chceš výhľad – choď do Olivia Star. Je to 140 metrov nad mestom a uvidíš až na poloostrovnú kosu Hel.
- Gdaňsk sa často prezentuje ako trojmestie. Sopot pôsobí kľudne. Jeho molo, kaviarne na pláži a večerné prechádzky sľubujú dokonalý relax pri mori. Taký baltský chill-out. Ďalšie mesto Gdynia je naopak veľmi modernistická, trochu iná. Určite však neobíď prístav. je tu zakotvený cvičný trojsťažňík Dar Mora, pri ktorom ti klesne sánka. 🙂



More a mesto – ako to spolu ladí
„Najlepšie pochopíš vzťah Gdaňsku s morom z vody. Sadni na loď po Motławe – uvidíš mesto z druhej strany. Alebo trajekt do Sopotu či na Hel – to je už malý výlet sám o sebe.“
Pre peších alebo cyklistov Michal odporúča promenádu medzi Brzeźnom a Sopotom. „Popri mori, popri plážach, občas nejaká piváreň alebo stánok so zmrzlinou. Ideálne na pohodový aktívny deň priamo pri brehu mora.
A ak chceš divokejšiu prírodu, zamier na ostrov Sobieszewo alebo Visliansku kosu. „Borovice, piesok, tulene, vtáky, žiadne davy. Doslova iný svet.“
Pre dobrodruhov, čo nečítajú bedekre



Keď sa pýtame Michala na miesta „mimo turistickej mapy“, len sa usmeje.
„Gdaňsk má aj tú drsnejšiu, industriálnu tvár – staré lodenice. A tie teraz zažívajú druhý život.“
Rozpráva o 100cznia – bývalej priemyselnej zóne, kde sú dnes food trucky, bary v lodných kontajneroch, koncerty, dizajnérske obchody a festivalová atmosféra od jari do jesene.
„Potom je tu Ulica Elektryków“ – kedysi len priemyselná ulica, dnes kultové miesto nočného života. DJs, techno, filmy, koncerty… všetko medzi starými fabrikami a žeriavmi. Je to taký berlínsky feeling v Poľsku.
A ak chceš príbeh, nie len fotku, daj si alternatívnu prehliadku lodeníc: „Sprievodca ťa vezme tam, kde sa zrodila Solidarita, povie ti príbehy robotníkov, ukáže opustené doky, hrdzavé žeriavy… je to silné, fotogenické, autentické.“
Chute Gdańska: čo ochutnať a kde


Hneď po prílete na letisko privítali nás produkty s názvom Soplica a Žaludkovicza. Žeby sme ich ochutnali na pláži Jelitkowo? „Ak máš rád jedlo, si na správnom mieste,“ hovorí Michal. A hneď ide konkrétne:
- Ryby: Sleď v smotane, údená treska, alebo niečo z projektu Tastes of Gdańsk – špeciálne menu v reštauráciách podľa starých gdaňských receptov z 19. storočia.
- Pivo: Skús miestne pivovary ako PG4 (rovno pri hlavnej stanici), Brodacz alebo Stary Maneż. Každý má svoj štýl.
- Tradičné chute: Pirohy. pirohy a pirohy všade. Na sto spôsobov. Musíš ochutnať.
- Niečo extra: Likér Goldwasser – s pravým zlatom. A marcipán alebo pralinky z cukrárne Sowa či pekárne Pellowski.
- Si náročný? Michelin? Máme. Od leta 2024 má Gdaňsk vlastnú hviezdu – Arco by Paco Pérez. Elixir má zelenú hviezdu za udržateľnosť. A niekoľko ďalších reštaurácií dostalo odporúčania alebo BiB Gourmand.
Ako sa pohybovať po meste
„Doprava? Úplne v pohode,“ hovorí Michal. „Z letiska GDN ide priamo do centra autobus (210 alebo 110), alebo vlak PKM na hlavnú stanicu. Po meste fungujú električky, autobusy a mestský vlak SKM – ide až do Sopotu a Gdynie.“
Lístky stoja okolo 1,10 €, kúpiš ich v automate alebo appke. „A ak chceš pohodlie, vezmi si Turistickú kartu“ ponúka bezplatné vstupy a zľavy na hlavné pamiatky, dopravu, aj gastro. Verzie sú na 1, 2 alebo 3 dni. Dá sa kúpiť aj online.
Výlet mimo mesto? Jasné, že áno

„Ak máš auto, výber je bohatý,“ hovorí Michal.
- Polostrov Hel je dlhý pieskový výbežok s tulením centrom, veterným surfingom a rybárskymi dedinkami. Výlet snov.
- Kašubsko ponúka kopce, jazerá, vlastný jazyk a kultúru. Tradičné jedlá, člnkovanie, ticho. Ideálne na víkend mimo turistického ruchu.
- Malbork je najväčší tehlový gotický hrad na svete. Seriózne. UNESCO, križiaci, priekopy, cimburia. Hodinka cesty od Gdanska a si v inom svete. Mimochodom hrad sa nachádza pod úrovňou hladiny mora.
- Słowiński park prezývajú aj poľská Sahara. Púštne duny pri Balte. Jedinečné miesto, ktoré ťa úplne vypne. Vstupnou bránou môže byť Łeba, malé baltické letovisko v blízkosti dún.
- Trójmiejski Park Krajobrazowy je čosi rpe milovníkov prírody. Hory tu síce nemajú, ale tento les má kopce, potoky, a krásne chodníky.

Gdaňsk nie je len mesto – je to zážitok.
Ako Michal hovorí na rozlúčku: „Gdaňsk – mesto, ktoré ti nezapadne prachom v pamäti.“ Nezostane len ako pekná fotka. Niečo si z neho odnesieš – v hlave, v srdci, možno aj vo vrecku, ak si kúpiš kúsok jantáru.“