Johny tvrdil, že jantár je len „skamenelá kvapka živice s veľkou reklamou“. Ja som tvrdil, že je to časová kapsula z praveku. Zistili sme, že obaja máme trochu pravdu. Jantárový Gdaňsk ti ponúkne 4000 rokov starý hmyz, ktorý môžeš nielen ochytať, ale aj pochopiť, kúpiť a vyrobiť. Perla Baltu, čo vonia po borovici a histórii.
No najskôr sme sa stratili v Pierogarni Mandu. Ako inak. Ak chcete spoznať chute Gdanska, navštívte nenápadnú lokálnu reštiku, kde vám urobia tie najlepšie čerstvé pirohy priamo pod nosom. Nie sú zadarmo. Veď si na ne musíš vystáť serióznu radu.

Začalo to vo Veľkom mlyne
V obrovskej gotickej tehlovej budove s názvom Wielki Młyn (Muzeum Bursztynu), čo kedysi mlela múku pre celé mesto, sa dnes melieme my. Dvaja veteráni práve vstúpili do najväčšieho výstavného priestoru venovaného jantáru nielen v Poľsku ale i v Európe.



„To akože fakt je tam zachovaný komár?“ pýta sa Johny pri vitríne.
„Áno. A nie jeden. V jantári nájdeš hmyz, listy, sem-tam aj niečo, čo vyzerá ako prehistorický soplík.“ Akoby prírodný harddisk, ktorý si pamätá, čo sa dialo pred 40 miliónmi rokov.
Johny v tom ihneď hľadá investičný potenciál: „Koľko by stál tento kameň?“ Vyberá jeden, asi desať centimetrový jantár s certifikátom v obchode. Z odpovede m trochu zabehlo: „12 000,“ odpovie predajkyňa: „Nie zlotých, Eur.“
Ďalej sme sa sústredili len na prehladku múzea.



Jantárový Gdaňsk
Gdaňsk sa jantárom doslova ligoce. Stal sa bohatým vďaka jantáru. A jantár sa vďaka Gdaňsku stal svetovým. Je to obojstranný vzťah, ako more a prístav. V skutočnosti sa hovorí, že až 80 % svetového jantáru pochádza z oblasti Baltu. A jantárový Gdaňsk bol – a stále je – jeho srdcom.
Hneď pod katedrálou sv. Márie sa rozprestiera ulica Mariacka – úzka, kamenná, s historickými výkladmi plnými žltých, zlatých a medovo-oranžových kúskov.
Mariacka street



„Prečo sú všetky tie obchody na jednej uličke? To je ako jantárové Las Vegas,“ čuduje sa Johny
Nie je ďaleko od pravdy. Mariacka je jantárová tepna mesta, kde nájdeš všetko – od lacnejších suvenírov až po dizajnérske kusy, ktoré by si zaslúžili vlastný sejf. V každom výklade sa blyští príbeh ale predavačky rýchlo odhalia naše finančné možnosti. Obchodníci sú pokojní, trpezliví. Niektorí hovoria piatimi jazykmi, iní len dvoma, ale všetci ti dajú do ruky kúsok zlata, aby si cítil jeho teplo. A jantár je teplý – vždy. Na rozdiel od skla. Lebo to nie je minerál. Je to živica. Z dávnych lesov.



Na ceny tých vzácnejších kusov sa už radšej nepýtame, povedia nám opäť sumu, akoby sme chceli kameň, v ktorom je ukrytá bájna DNA z Jurského parku.
Nepredávajú len šperky. Predávajú kusy času. V každej výkladnej skrini sa blyští niekoľko milión ročný kameň, v ktorom sa zachytila mušľa, vetvička alebo komár, ktorý možno sosal krv ešte dinosaurom. Nás najviac zaujali jantárové krígle na pivo.



Biznis s Platónom
Ak by v 5. storočí p.n.l. prišiel do Gdaňska Platón, určite by chytil do rúk nejaký ten jantárový šuter. Vytiahol mešec a asi by položil aj otázku: „Čo mi ten kameň povie o ideách večnosti?“
Fúzatý poľský remeselník na Mariackej by zareagoval ako dnes: „Zober dva a dostaneš zľavu. Žena bude k tebe chvíľu milá a o ideách večnosti sa dozvieš dvakrát viac.“
Vlastnoručný šperk: Remeslo pre dospelých chlapcov
Na konci nášho jantárového putovania sme objavili niečo, čo Johnyho skutočne nadchlo.
Dielňa, kde si môžeš vytvoriť vlastný jantárový šperk. Vlastnými rukami. S brúsením, leštením a trochu romantickým prístupom typu: „Urobil som ti niečo z fosílie, drahá“.
To brúsenie by nás bavilo tak tri minúty. Ale ten pocit, že niekto bude nosiť výsledok tvojej práce je neoceniteľný. A keď nie, aspoň sa ti bude ten amulet hodiť k zbierke ostatných zbytočných ale dojímavých vecí z ciest.



Praktický dodatok
- Amber Museum (Veľký mlyn) je moderné, interaktívne a perfektne zvládnuté. Vstupné pár eur, s turistickou kartou bezplatne, prehliadka trvá cca hodinu.
- Mariacka Street – asi najkrajšia nákupná ulica v Gdaňsku, aj keď nič nekúpiš.
- Kurzy výroby jantárového šperku nájdeš v niektorých ateliéroch – odporúčame rezervovať vopred.
- Nezabudni na fejky. Pravý jantár nepáli pri trení, je ľahký, pláva v slanej vode a je horľavý.