Poznáš Čarovné Slovensko?

Zodpovedaj našu otázku a vyhraj turistickú mapu

Otázka pre tento týždeň:

Poznáte tento hrad 🙂

Je to jedna z najväčších a najkrajšie zachovaných hradných zrúcanín na Slovensku.

7 kopcov 3 jazerá 2020

Toto leto bude o horách a výletoch po Slovensku. Pozrite si ciele a trasy:

Pravidlá súťaže:

Súťaž je pre našich priaznivcov bezplatná 🙂 Stačí odpovedať.

Každý týždeň v stredu zverejníme jednu fotku z cyklu Čarovného Slovenska alebo Slovensko z neba. Máte celý týždeň na to, aby ste našli odpoveď na našu otázku.

Ak si trúfate odpovedať, kliknite na tlačítko a pošlite nám odpoveď v predmete emailu sutaz@restartnisa.sk

Zo všetkých správnych odpovedí vylosujeme nasledovnú stredu jedného výhercu, ktorý získa voucher na nákup akejkoľvek turistickej mapy VKU z CBS shopu. Výhercu zverejníme a položíme otázku na ďalší týždeň.

Poznámka: Formu mailu sme zvolili práve preto, aby ste pod diskusiami tu alebo na FB nezverejňovali pre ostatných odpovede.

Najčastejšie otázky a odpovede

Najčastejšie otázky a odpovede.

Každý týždeň v stredu zverejníme novú fotku z knižného cyklu Čarovné Slovensko. Vašou úlohou je správne odpovedať na otázku pod fotkou. Zo správnych odpovedí vylosujeme jedného z výhercov VKU mapy CBS. Súťaž je pre našich účastníkov a priaznivcov bezplatná.

Svoju odpoveď napíšte do predmetu na email sutaz@restartnisa.sk. Email sa vám otvorí kliknutím na tlačítko Odpovedať. Ak máte problémy s otvorením jednoducho pošlite správnu odpoveď do stredy na uvedený mail.  Výhercu vyberáme náhodným výberom zo správnych mailov.

Ihneď po ukončení týždennej série súťaže všetky maily s nesprávnymi odpoveďami mažeme. Maily so správnymi odpoveďami vyhodnocujeme kvôli celoročným výsledkom, kde extra odmeníme tých, čo poslali najviac správnych odpovedí. Maily strážime ako oko v hlave a garantujeme že vám nepríde žiaden spam a ni nevyžiadaná správa.

Fotky do súťaže poskytuje výhradne CBS štúdio Banská Bystrica z Knižných edícií Čarovné Slovensko alebo Slovensko z neba (autor privolenie CBS) alebo občianske združenie Reštartnisa z fotiek účastníkov výzvy 7 kopcov 3 jazerá (s uvedením Reštartnisa a mena autora fotky).

Výhercovi zašleme obratom email s online kódom na voľný nákup v hodnote 6,99 € (hodnota mapy VKU) v eshope CBSTento zľavový kód môže uplatniť na nákup akejkoľvek mapy alebo knihy z knižných produkcií CBS. Suma mu bude odrátaná z celkovej hodnoty nákupu. Nákup nie je nijak limitovaný. Stačí si objednať aj jedinú mapu.

Ak máte akékoľvek problémy s uplatnením kódu obráťte sa prosím na tím CBS marketing@cbs.sk ktorý vám radi pomôžu. Ak by zlyhalo aj to, napíšte nám do správy.

Voucher s kódom je jednorázový a nie je možné ho vymeniť za hotovosť.

PARTNERI SÚŤAŽE

Správne odpovede a výherci jednotlivých kôl

Carovne Slovensko

38: Dušan Hlbočan: Spišská Sobota

Spišská Sobota sa v historických listinách spomína v roku 1256. V 13. storočí bola trhovým mestom s erbom. Po príchode nemeckých kolonistov sa stála jedným z najvýznamnejších spišských miest. Skvost pod Tatrami. Mapu posielame Dušanovi. Gratulujeme 🙂

Čarovné Slovensko

37: Pavel Kristínek: Vodná nádrž Nová Bystrica

Vodná nádrž Nová Bystrica. Bola vybudovaná v 80-tych rokoch pri rovnomennej obci. Slúži ako zásobáreň pitnej vody pre okresy Čadca a Žilina. Na dne nádrže približne 50 m pod hladinou vody, sa nachádzali malebné viesky Harvelka a Riečnica, v ktorých sa natáčalo niekoľko známych filmov, napríklad Pole neorané či Sedím na konári a je mi dobre.

36: Mária Vlčáková: Manínska tiesňava

Manínska tiesňava pri Považskej Bystrici. Vyznačuje sa bizarnými skalnými formami a vzácnou faunou a flórou.Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny miestami vysoké až 400 m. V podstate sú tu dve menšie tiesňavy oddelené malou kotlinkou. Šírka najužších miest sotva stačí na priechod autobusu.

Čarovné Slovensko

35: Miro Vanko: Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Od roku 2000 je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Vzhľadom na známe vysokohorské ľadové jaskyne Eisriesenwelt a Dachstein-Rieseneishöhle v rakúskych Alpách či rumunskú jaskyňu Scărişoara v pohorí Bihor, ktorej zaľadnená časť je vo výške 1100 až 1120 m n. m., monumentálne zaľadnenie Dobšinskej ľadovej jaskyne tisícročia pretrváva iba v nadmorskej výške iba 920 až 950 m.

Čarovné Slovensko

34: Miro Švorc: Pieniny Tri koruny

Tri koruny (982 m.n.m.) sú najvyšším vrchom Pienin na poľskej strane. Týčia sa na ľavom brehu rieky Dunajec. Tvorí ich päť skalných veží, svojím tvarom pripomínajúcich korunu. Najvyššou skalou je Okruhlica. Na jej vrchole sa nachádza vyhliadka, na ktorú vedie značený turistický chodník.

Čarovné Slovensko

33: Miroslav Závacký: Gerlachovský štít

Gerlachovský štít so svojou výškou 2655 m je najvyšším štítom Slovenska. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachovského štítu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol.

Čarovné Slovensko

32: Timea Matušeková: Podskalský Roháč

Podskalský Roháč nad obcou Podskalie a pod skalou kaplnka sv. Heleny, ak sa nemýlim. 🙂 Za vyčerpávajúcu odpoveď posielame mapu Timei Matušikovej. Ale tentokrát sme asi zaťali hodne vysoko prišlo iba 21 správnych odpovedí. Gratulujeme.

Tatranskou magistrálou zo Štrbského plesa na Sliezsky dom

31: Milan Matejček: Velické pleso

Ľahká otázka. Velické pleso bolo cieľom druhého ročníka 7 kopcov 3 jazerá. Nachádza sa vedľa Sliezskeho domu, ktorý sa dá zdolať aj na bicykli a odkiaľ je aj základný výstup na najvyšší vrch Slovenska Gerlach. Mapu posielame Milanovi Matejčekovi.

Čarovne Slovensko

30: Milan Straka: Hričovský hrad

Veľká väčšina odpovedala správne Hričovský hrad. Najstarší údaj o hrade je z roku 1208. Vedie naň aj náučný chodník. Mapu VKU posielame Milanovi Strakovi. A na tento týdeň dáme Tatranské pleso. Uhádnete jeho názov?

29: Jana Číčelová: Veľký (Pohronský) Inovec

Neuveriteľne. Všetci správne. Až mám problém niekoho vylosovať. Mapu VKU od nás ešte nedostala Jana Ćíčelová. Tak jej jednu posielame. A na tento týdeň opäť hrad. Uhádnete:-)

Carovne Slovensko

28: Mária Vlčáková: VN Málinec

Správna odpoveď bola vodná nádrž Málinec. Mapu VKU posielame Márii Vlčákovej. Gratulujeme. A keďže je leto pripravili sme si pre vás tento týždeň čosi mimoriadne náročné. Uhádnete:-)

27: Jan Fekeč: Sklabinský hrad

Gýmeš, Turniansky i Lietavský,... Mnohí z vás sa tentokrát riadne pomýlili. 🙂 Ale Janko Fekeč a ďalších 84 nie. Áno. Správna odpoveď znela Sklabinský hrad. A Jankovi do Turčianskych Teplíc gratulujeme. 🙂

Carovne Slovensko

26: Katarína Cviková: Vodná nádrž Teplý vrch

Najteplejšou vodnou plochou na Slovensku je vodná nádrž Teplý vrch, ktorá vznikla na rieke Blh medzi obcami Teplý vrch, Budikovany a Drienčany neďaleko Rimavskej Soboty. Je aj cieľom (viacmenej rekreačným) 7 kopcov 3 jazerá. 🙂 Cenu posielame tentokrát Katke Cvikovej. A gratulujeme. 🙂

25: Tatiana Skovajsová: hrad Hajnáčka, pohľad z Ragáča

Cerová vrchovina. Nádherný podvečerný pohľad na Hajnáčku. Ako sme predpokladali pri tejto otázke sme zaznamenali najviac mylných odpovedí po celú históriu súťaže. 🙂 Cenu posielame tentokrát Tatiane Skovajsovej. A gratulujeme. 🙂

Čarovné Slovensko

24: Jana Kobelová: Kremnica

Kto by už nepoznal Kremnicu, ktorá je známa ťažbou vzácnych kovov ale najmä Mincovňou a Kremnickými gagmi? V Kremnických vrchoch sme už boli aj s cieľmi 7 kopcvo 3 jazerá. Na Skalke, ktorá ponňuka fantasdtické bežkárske a cyklistické trate.Šťastie na mapu mala dnes Jana Kobelová. A gratulujeme. 🙂

Ćarovné Slovensko

23: Michal Matušík: Lietavský hrad

Hrad Lietava. Kto prežil na Lietavskom hrade západ slnka, svitanie alebo len príjemné popoludnie, ten určite nepochybuje, že toto miesto patrí k najpôvabnejším kútom našej zeme. A veru prišlo množstvo správnych odpovedí. Šťastie na mapu mal dnes Michal Matušík. Pozdravujeme do Stromu a gratulujeme. 🙂

carovn

22: Nika Bahledová: Dubeň pri meste Žilina

Na vrchu Dubeň (613 m n. m.) nad mestom Žilina stojí táto impozantná vyhliadková veža. Rozhľadňa je vysoká úctyhodných 27,4 metra a má 10 podlaží. Ponúka pôsobivé výhľady do široké okolia a najmä na mesto Žilina. Správne Nika. Uži mapu. 🙂

Čarovné Slovensko súťaž

21: Michal Múčka: Námestie baníkov, Rožňava

Priamo nad Rožňavou, máme tohto roku v rámci 7 kopcov 3 jazerá ciele Skalisko a Volovec. Rožňava však ponúka oveľa viac. Perfektné banícke cyklotraily, Betliar, banícku históriu i mnoho jaskýň a zákutí Slovenského Krasu. Dnešnú cenu získava Michal Múčka. Gratulujeme.

Carovné SLovensko

20: Michaela Dalogová: Hrad Branč, Podbranč

No že bude mať Branč taký úspech som nepredpokladal. Vyše stovka správnych odpovedí. To tu už dávno nebolo. Dnešnú mapu získava Miška Dalogová. Gratulujeme.

19: Andrea Remeková: Bzovík v Krupinskej Vrchovine.

Áno, áno. Všetci do jedného správne. Pozeráte na hrad Bzovík v Krupinskej vrchovine. Cenu posielame Andrejke Remekovej do Žiliny. A pri hradoch aj ostaneme.

18: Ján Fekeč: Veľký Choč a pohorie Chočské vrchy.

Ktože by už nepoznal Choč. Cena vyšla tentokrát a tuším už po druhý krát Jankovi Fekečovi a ja verím, že si čoskoro spolu nejaký kopec na Turci vyšliapame. Gratulujeme do Turca.

Restartnisa

17: Mária Vlčáková: Kľak v Malej Fatre

Kľak v Malej Fatre. Jasné. Cenu posielame tentokrát Márii Vlčákovej a ja verím, že si čoskoro spolu nejaký kopec vyšliapame. Gratulujeme.

Carovne Slovensko

16: František Trnovec: Morské oko, Sninský kameň, Snina

Každý, kto vyliezol po rebríkoch na Sninský kameň na ten zážitok nezabudne. Morské oko je jedno z najkrajších jazier Slovenska a zaslúži si ochranu. Cenu posielame tentokrát Františkovi Trnovcovi a ja verím, že si čoskoro spolu nejaký kopec vyšliapame. Gratulujeme.

15: Izabela Rafanidesová, Kráľova hoľa

No jasné ako facka. Ani Javorina, ani Štiavnica, ale vysielač na Kráľovej holi. Mimochodom dovoľte mi urobiť malú propagáciu krčme v Šumiaci, kde si dávam vždy po výjazde dobré vychladené pivo. Cenu posielame Izabele Rafanidesovej aby si pamätala, že na vrchol sa dá dostať aj na bajku. 🙂

Vápenná - vlakom a bicyklom

14: Katarína Cviková, Plavecký hrad

Častou mýlkou bola odpoveď Tematín. Napriek tomu vac ako 40 z Vás odpovedalo správne: Plavecký hrad v Plaveckom Podhradí, vedľa Vápennej. A ja som veľmi rád, že teraz vyšla cena na našu dlhoročnú kamarátku a blogerku Katku Cvikovú. Gratulujem 🙂

13: Jozef Zvonár, je to vrch Kľak v Malej Fatre

Správne. Kľak bol cieľom 7 kopcov 3 jazerá už v roku 2016. Správna odpoveď dnes pomohla k mape Jozefovi Zvonárovi. Zasielame voucher na mapu VKU. 🙂

sulov_restartnisa_

12: Miroslav Dado, Zraková pyramída, Súľov Hradná

Správna odpoveď je zraková Pyramída na Súľove. Správne. Ospravedlňujem sa za meškanie, tento týždeň trochu oneskorene. Ešte že ma Katka napravila. Dnešným víťazom je Miroslav Dado. Zasielame voucher na mapu VKU. 🙂

Jesenný turistický a nw Výstup na Zobor 2019

11: Vladimír Šunderlík, vysielač Zobor Nitra

Vysielač Pyramída, Zobor, Nitra. Dal to každý. Super. Dnešnú cenu posielame Vladovi a vám aj motivačný odkaz. Život nekončí a ja verím, že už o dva mesiace sa stretneme niekde na kopci 🙂

10: Dana Janíková, Ostrý Roháč, Plačlivô

Ostrý Roháč, Plačlivô a Smutná Dolina. Odpoveď v tomto prípade nebola jednoznačná tak sme uznali aj Jamnickú dolinu 🙂 Na tento týždeň sme si pripravili jednu chlebovku. To dá asi každý. Viete odpovedať?

09: Michal Matušík, Vršatské bradlá

No dajme mu to Stromistovi jednému, keď furt správne odpovedá. Na tento týždeň sme si pre vás pripravili dva krásne kopce a jednu dolinu, kde sa neodváži každý. Tiež jeden z cieľov 7 kopcov 3 jazerá na ktorý sa tento rok z opačnej strany znovu vraciame. Viete správne pomenovať štíty?

7 kopcov 3 jazerá 2020

08: Guci Hutník, Považský Inovec

Samé správne odpovede. Bodaj by aj nie ak ste tam už určite všetci boli. 🙂 Tento týždeň putuje cena Guci Hutníkovi. Na tento týždeň sme si pre vás pripravili krásny kopec, jeden z adeptov na budúcoročné ciele. Viete aký?

Ćarovné Slovensko

07: Janka Schromová, Palcmanská Maša, Dedinky

Neúrekom odpovedí. Vstupnú bránu do Slovenského Raja naozaj poznáte. 🙂 Tento týždeň putuje cena Janke Schromovej do Banskej Štiavnice. A znovu sme si pripravili jeden z cieľov 7 kopcov 3 jazerá. Viete aký?

06: Jozef Figur, Podbieľ skanzen Bobrova raľa

Správna odpoveď bola Podbieľ, skanzen Bobrova raľa. Cenu posielame Jozefovi Figurovi. Vyše 120 odpovedí a všetky správne. Tento týždeň sme si pripravili skutočnú lahôdku, ktorá je zároveň aj jedným z cieľov 7 kopcov 3 jazerá. Poznáte odpoveď na novú hádanku?

Carovne Slovensko

05: Timea Matušíková, Manínska tiesňava

Správna odpoveď Manínska Tiesňava pri Považskej Bystrici a cieľ bol Súľovské skaly. Cenu posielame Timei Matušíkovej. Extra oceňujeme najvtipnejšiu odpoveď od "peppo", ktorý napísal "Grand Canon Colorado" Poznáte odpoveď na novú hádanku?

7 kopcov 3 jazerá 2020

04: Michal Golha, Terchovské srdce pri Terchovej

Zase sme boli prehnane nenároční. Všetko správne odpovede a neúrekom. Tento týždeň cenu získava Michal Golha. A na budúci týždeň sme si pre vás pripravili trošku tvrdší oriešok. Zvládnete odpoveď? Michalovi posielame voucher mailom. 🙂

03: Zuzana Gavaldová, Vartovka, strážna veža v Krupine

Čo by sme bez tých turkov robili. 🙂 Správna odpoveď na tento týždeň bola Vartovka v Krupine. Už budúci rok si v 7 kopcov 3 jazerá na Krupinskú vrchovinu posvietime. Boli ste skvelí, všetky odpovede boli správne. Ruhľadne vám evidentne idú. Tak skúsime ešte jednu. Cenu posielame Zuzane Gavaldovej.

Carovne Slovensko

02: Nikolka Kocianová, Kriváň Vysoké Tatry

Správna odpoveď na tento týždeň bola Kriváň, Vysoké Tatry. Prišlo však aj dosť odpovedí, kde ste napísali Ďumbier. Tak určite sem vrchol Ďumbiera tiež niekedy zaradíme. Cenu posielame Nikolke Kocianovej do Novej Dubnice 🙂

01: Kinderko, Vodná nádrž Turček v Kremnických vrchoch

V pozadí Malá Fatra a celkom v pozadí Nízke Tatry. 🙂 Štartujeme druhý ročník. Ale najprv vám chcem zaželať krásny a pohodový rok 2020, veľa radosti, porozumenia, zážitkov a pohybu v horách. Prvú cenu tohto roku získalo Kinderko.... a asi aj vie prečo 🙂

51: Ján Boďo, Martinské hole, Krížava

Tentokrát ste tak jednotní neboli. Zaznamenali sme aj kopu odpovedí Kráľová hoľa a Skalka. Správne sme však boli v Martine na Krížave. Dnešným víťazom sa stáva Ján Boďo. 🙂 Posielame voucher. Zajtra tiež zverejínem 5 výhercov knižiek Čarovné Slovensko spomedzi tých, ktorí nám poslali najviac správnych odpovedí. Len to doobeda spočítame 🙂

7 kopcov 3 jazerá 2020

50: Andrea Remeková, Babia hora

Správne, správne a ešte raz správne. Ani jedna chybná odpoveď. Tentokrát posielame mapu Andrejke Remekovej do Žiliny. Kód je na ceste. Budúci týždeň si urobíme ešte jednu radosť. Z najaktívnejších účastníkov vylosujeme 5 výhercov knižiek Ćarovné Slovensko. Už sme to chceli spraviť na medailobraní, ale zabudli sme. Tak príde ježiško. 🙂

49: Peter Frančík, Nosická priehrada / Priehrada Mládeže / Nimnica

Ako obyčajne výborne. Ani jedna zlá odpoveď. keď už sme mali to medailobranie Pripravili sme si pre vás skutočnú fotografickú lahôdku. 🙂 Dnešná cena poputuje Peťovi Frančíkovi do Veľkého Cetína. Kód je na ceste.

48: Zuzana Muráriková, Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch

Ste skvelí. Samé správne odpovede. A priznám, že som nečakal, že ich bude toľko. Tento týždeň posielame cenu Zuzke Murárikovej a že pozdravujeme Stromistov. čakáme všetkých na medailobraní. Ich čas sa blíži. 🙂 Kód je na ceste.

Čarovné Slovensko

47: Antonia Spalová, Hrad Šomoška a v pozadé Salgó

Uf. Všetky odpovede do jednej boli správne. Nabudúce vám ukážeme asi Bratislavský hrad. 🙂 Dnes vyhrala Antonia Spalova s krásnym dovetkom: "Nie som si ista, ale tipujem hrad Somoska 🙂 🙂 dufam ze to nebude jedina nespravna odpoved 🙂 🙂 :)". Kód je na ceste. 🙂

sutaz Carovne Slovensko

46: Peter Pazúr, Stoh v Malej Fatre

Väčšina odpovedí bola správna. Ale bolo ich menej ako pri Javorine. 🙂 Viacerí si kopec plietli z vrchmi Ostredok a Ploská vo Veľkej Fatre. ​Víťazom tohto týždňa sa stáva Peter Pazúr. Kód je na ceste. 🙂

45: Ivuška Fitzelka, vysielač Velka Javorina

Neuveriteľné iba jedna z 204 odpovedí nesprávna. Pritvrdíme teda tento týždeň a dáme niečo náročnejšie. Povedal by som, že som zvedavý, ako sa pochlapíte. Ale ako to nazvať, keď máme toľko správnych odpovedí od našich dievčat? Víťazom tohto týždňa sa stáva Ivuška Fitzelka. Kód je na ceste. 🙂

Carovné SLovensko

44: Peter Frančík, Svätý Kríž

Správna odpoveď znela Svätý Kríž - artikulárny evanjelický kostol. Prišlo neuveriteľných vyše sto odpovedí a temer všetky správne. Výhercom sa stáva Peter Frančík z Veľkého Cetína. Obratom mu posielame zľavový kód.

43: Mistr (Milan Straka), Skanzen Pribilina

Aj na druhú otázku sme dostali kopec správnych odpovedí. Viacerí z Váš uviedli odpovede ako Osada Podšíp, Vlkolínec alebo Múzeum Slovenskej dediny v Martine. Výhercom tohto týždňa sa stáva Milan Straka. Obratom mu posielame zľavový kód.

42: Ján Fekeč, Bobrovec a Veľký Choč

Teší nás, že sme dostali viac ako 60 správnych odpovedí. Mnohí z vás správne trafili Choč, ale nesprávne udali dedinu. Výhercom tohto týždňa sa stáva Ján Fekeč. Obratom mu posielame zľavový kód. 🙂