Galerie Plato: nádych čerstvej inšpirácie v Ostrave

V Ostrave sú dve inštitúcie pre vizuálne umenie: Galerie výtvarného umění v Ostravě a Plato. Galerie Plato je však jediná inštitúcia pre súčasne vizuálne umenie, ktorá nebuduje vlastne zbierky ale prináša dočasné výstavy, nové pohľady a témy. Keď som v novom meste, vždy pozerám po stánkoch súčasného umenia. Dávajú mi mnoho inšpirácie a tiež provokujú k zamysleniu.

Preto som rád privítal možnosť stráviť po Dole Michal pár hodín aj v tomto priestore. Pochopiť genius loci tohto nevšedného miesta.

Galerie Plato

Ostrava dáva súčasnému umeniu mimoriadny priestor. Od roku 2012 sa konajú výstavy v Plato Bauhaus. Áno, stavebniny. Mesto vtedy vykúpilo pozemky pod zaniknutou predajňou Bauhaus a poskytli tento surový, naprosto ohromujúci priestor, mladým umelcom. Je iba na škodu, že v tomto roku (2023) Plato asi opustí tento jedinečný experimentálny priestor, pretože získalo dlhé roky chátrajúce, nanovo zrekonštruované priestory historického bitúnku a presťahovali sídlo tam.

Uprchlá, našel skrýš, stále uniká (Zvířecí spravodajství)

Hneď prvá výstava vo vynovených priestoroch „Galerie Plato“ rieši tému súžitia človeka a zvieraťa v meste. Ako mi povedala Dita Elbenová, zástupkyńa riaditeľa, kolektív sa ňou trochu aj vyrovnáva s historickým poslaním tejto budovy. Ponúkla mi aj kulantnú odpoveď na otázku, či majú ostraváci radi súčasné umenie:

Ten bitúnok (jatka) tak dlho chátral a toľko ľudí volalo po oprave tejto budovy, že sú dnes šťastní, že je zachránená a plne akceptujú to, čo sa u nás deje. 🙂

PLATO poskytuje zázemie všetkým, ktorí chcú v širších súvislostiach porozumieť svetu. Jeho zložitosť a bohatstvo reflektuje prostredníctvom súčasného (vizuálneho) umenia.

Zvířecí spravodajství

Zamyslel som sa viackrát, najmä v Newsroom. Zvířecí zpravodajství premenilo galériu na redakciu.. Umelci, deti i bežní obyvatelia sa vo výstave pýtajú mestských zvierat, najmä z Ostravy a okolia, ako sa im žije v našich rodinách a v susedstve rôzneho druhu. Pýtajú sa aj tých, ktoré pred nami utekajú, unikajú z našich pascí a schovávajú sa v puklinách stien, industriálnych štruktúrach a zvyškoch prírody. Pri reportážach detí, ktoré si navyše dielo sami zostrihali, človeka nutne napadne, že práve takto treba pristupovať k deťom a ich výchove. Prirodzeným vyvrcholením bol výpravný vietnamský dokument o živote zvierat na dvojitej projekcii.

Ocenenia

Ostravský projekt premeny budovy bývalých mestských bitúnkov pre potreby galérie súčasného umenia PLATO oslavuje tiež obrovský úspech. Dielo poľského architekta Roberta Konieczneho a jeho štúdia KWK PROMES bolo vybrané – ako vôbec prvá stavba v Česku – medzi päť finalistov prestížnej Ceny Európskej únie pre súčasnú architektúru 2024 Mies van der Rohe Awards.

Ako Dita poznamenala, vždy, keď cestuje, vyhľadáva inštitúcie súčasného umenia. Dáva jej to obraz o tom, aké to mesto je, čím žije, aká tam je scéna, Okrem toho, že je Plato galéria, prináša tiež témy, ktoré sú globálne a fungujú medzinárodne. Snažia sa úplne prirodzene začleňovať umelcov žijúcich v Ostrave, medzi ostatných, pôsobiacich v ČR alebo v zahraničí. Aký to rozdiel medzi týmto myslením a názormi súčasnej ministerky kultúry na slovensku. (povzdych autora)

Práve tie témy vytvárajú synergiu a stierajú rozdiely medzi autormi a krajinami. Prinášajú nové pohľady na vec, sú zaujímavé a mimoriadne inšpirujúce, dopĺňajú sa.

Bauhaus Plato

Galéria neprezentuje len výstavy ale organizuje aj workshopy pre umelcov, mládež i širokú verejnosť. Je to experimentálny priestor pre komunikáciu, kreativitu a synergiu angažovaných ľudí. A práve experimentálne prostredie Bauhaus Plato priniesol do života Ostravy nové výzvy a nové uhly pohľadu.

Aktivity

Okrem výstav Plato pripravuje programy pre rodiny, najrôznejšie vzdelávacie aktivity a tiež vlastný koncertný aj filmový rad. Prevádzkuje nakladateľstvo Octopus Press.

V oboch budovách PLATO nájdete kaviareň, v ktorej sme si dali skvelý čaj. V objekte bývalých bitúnkov, prevádzkujú hydroponickú farmu, v ktorej si môžete kúpiť čerstvý šalát. Živočíšnu „výrobu“ tak premenili na rastlinnú.

V PLATO Bauhause je voľne prístupná knižnica s čitárňou, materiálová knižnica, kníhkupectvo, záhrada a kino.

Výstava Ceny Henricha Chalupeckého 2023

Cena Jindřicha Chalupeckého, nesie meno popredného českého teoretika a kritika výtvarného umenia a literatúry, esejistu a filozofa. Bola založená v roku 1990 z iniciatívy Václava Havla, Jiřího Kolářa a Theodora Pištěka. Je určená etablujúcim sa umelkyniam a umelcom žijúcim alebo pôsobiacim na území Českej republiky.

Výstava Ceny Henricha Chalupeckého 2023 je prezentáciou laureátok a laureáta najvýznamnejšieho tuzemského ocenenia pre nastupujúcu generáciu umelcov a umelkýň. V rámci 34. ročníka sú ocenenými Krištof Brůha, Lenka Glisníková, Petra Janda, Gabriela Těthalová a kolektív StonyTellers. Spoločná výstava sa už druhýkrát koná v galérii Plato Ostrava, kde strieda ďalšie dve pravidelné destinácie, Brno a Prahu.

Výstavu sprevádza projekt Stanice propagandy tohtoročného zahraničného hosťa, ktorým je medzinárodne etablovaný holandský umelec Jonas Staal. Jeho práca sa dlhodobo zaoberá vzťahom medzi umením, propagandou a demokraciou.

Ak ste v Ostrave, zbehnúť na hoďku, dve do Galerie Plato sa rozhodne vyplatí. Ak nie ste zvyknutí na moderné formy, možno budete v prvom momente i trochu zaskočení, určite však odídete s hlavou plnou nových myšlienok.

Kostkovic Ostrava

Na kolobežke po moravskoslezskej metropole a jej najzaujímavejších miestach.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107