Tatranské hrebene

Kvíz: Vysokotatranské hrebene, otestuj sa

Po Vysokotatranských chatách a dolinách sme na vaše prianie pripravili skutočne náročný test. Vysokotatranské štíty. Vyznáte sa?

Kvíz sme pripravili s Viktorom Uherkom, autorom publikácie Tatranské hrebene – názvoslovie. V prvej časti sa autor venuje hrebeňu a rázsochám od Kopského sedla po Javorové sedlo, nájdete tu popísaný každý vrchol, sedlo, každý štít,… Druhá časť publikácie, ktorá uzrie svetlo sveta tento rok bude obsahovať úsek Javorové sedlo – Východná Železná brána.

Ale poďme k testu. Keďže je určený ľuďom, ktorí sa vo Vysokých Tatrách naozaj orientujú, rozhodli sme sa odmeniť znalcov a spomedzi tých, čo zdolajú test na plný počet vylosovať jedného výhercu knihy Tatranské hrebene – názvoslovie. Stačí, ak nám na email info@restartnisa.sk pošlete obrázok/ screenshot výsledku. Cenu vylosujeme 1. 2. 2021.

Kvíz odštartujete kliknutím na tlačítko Ďalej. Správne odpovede sa vám zobrazia na konci testu.

Výsledok

Skvelé

Vidno že sa vo Vysokotatranských hrebeňoch naozaj vyznáte. V prípade, že máte záujem o kúpu knihy, nájdete ju tu: Tatranské hrebene – názvoslovie. Ak ste to dali na plný počet urobte printscreen obrazovky a pošlite nám ho mailom na info@restartnisa.sk. Budete zaradený do zlosovania o knižku. 🙂

Tentokrát to nevyšlo

Skúste zase. Kniha Tatranské hrebene – názvoslovie, vám odpovie na všetky kvízové otázky. 🙂

 

Ďalej

#1. Čísla na fotografii popisujú objekty:

Malý Kežmarský štít je markantný samostatný štít v severnom remene Kežmarského štítu. Dávnejšie ho pokladali za nižší severný predvrchol Kežmarského štítu. Jeho 900 metrová severná stena, najvyššia v Tatrách, z neho robí horolezecký pojem prvej kategórie.

Ďalej

#2. Čísla na fotografii popisujú objekty:

Ďalej

#3. Čísla na fotografii popisujú objekty:

Pyšný štít je štvrtý najvyšší štít (2621 m n. m.) Slovenska. Je to najmohutnejšia elevácia v hrebeni od Baraních rohov po Lomnický štít. Jeho najbližším susedom je Malý Pyšný štít.

Ďalej

#4. Objekt v strede fotografie nesie názov:

Malý Kostol, ako už názov napovedá, je menším susedom Veľkého Kostola. Kostoly sa nachádzajú v prostrednom hrebeni pod Prostredným Hrotom, eventuálne pod chmúrne vežou. Nie sú turisticky prístupné, rovnako ako nič ďalšie na Prostrednom hrebeni.

Ďalej

#5. Čísla na fotografii popisujú objekty:

Ľadový štít (2 627 m n. m.) je tretí najvyšší vrch na Slovensku a vo Vysokých Tatrách. Poliaci ho považovali za najvyšší vrch Vysokých Tatier.

Ďalej

#6. Dominantný štít v strede fotografie je:

Pod Kolovým štítom (2 418 m n. m.) sa nachádza Kolové pleso. Je blízko Čierneho štítu. Pri ňom je aj Kolove sedlo, ktoré od neho oddeľuje Jahňací štít.

Ďalej

#7. Hrebeň v popredí vedie na:

Jahňací štít nad Zeleným plesom bol cieľom 5. ročníku 7 kopcov 3 jazerá 2020. Jahňací štít je štít v rázsoche Lomnického štítu. Kedysi sa vola aj Štít Bieleho plesa, Lastovica či Biely štít.

Ďalej

#8. Ktorý objekt sa nenachádza na fotografii?

Priečne sedlo sa nachádza medzi Širokou vežou a Priečnou vežou vo výške 2 352 m n. m. Považuje sa za turisticky najnáročnejší chodník vo vysokých Tatrách. Na tejto fotke sa nenachádza.

Ďalej

#9. Čísla na fotografii popisujú objekty:

Posledná veža je najvýraznejšia zo štyroch veží v hrebeni od Pyšného štítu po Lomnický štít. Všetko je uhol pohľadu.

Ďalej

#10. Tieto tri výrazné veže sú?

Hrebeň snehových veži sa oddeľuje na Snehovej strážnici. Smeruje k severu a do Čiernej Javorovej doliny spadá mohutnou juhozápadnou stenou Malej Snehovej veže. Oddeľuje od seba Rozlámanú kotlinku pod Snehovým a jednu z najdivokejších tatranských dolín, Ľadovú Dolinku.

Koniec
7 kopcov 3 jazerá

7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. PO svojich alebo na MTB bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok

Pin It on Pinterest