Tatranské hrebene- názvoslovie: najpodrobnejší sprievodca hrebeňmi Vysokých Tatier

Máš pocit že poznáš Vysoké Tatry ako vlastné boty? Táto kniha ťa presvedčí o opaku.

Kniha Viktora Uherku ma svojou precíznosťou naozaj dostala. Pamätám si tú bázeň, keď som ako decko prvýkrát chytil do ruky svetový atlas a hltal informácie. Nie každý deň sa ti dostane do ruky kniha, kde každý obrázok, každú stranu riešiš 10 minút.

Tatranské hrebene- názvoslovie

Sprievodca je primárne zameraný na názvoslovie hrebeňov a stien Vysokých Tatier. Nachádzajú sa tu tiež názvy dolín, kotlín a žľabov. Ostatné názvy (plesá, toky, jaskyne a chaty) sú všeobecne známe a uvádzajú sa preto len sporadicky.

Masív je nasnímaný z viacerých strán. Fotografie sú radené postupne zľava doprava a druhou stranou späť. Celý masív je tak zobrazený postupne a komplexne. Pri každom pomenovanom objekte je použitý najzaužívanejší názov. Pod každou fotografiou sa udáva smer a miesto z ktorého bola nafotená.

Vysoké Tatry

Od Kopského sedla po Javorové sedlo. Každý vrchol, sedlo, každý štít,… Prehľadne na farebných fotografiách, až je človeku ľúto že nenosí po horách knihu so sebou. Kompaktná veľkosť sprievodcu aj kvalita spracovania tomu nahrávajú.

Ak hľadáte príbehy a emócie, tu ste vedľa. Ak však chcete dokonale spoznať Tatry, ste na správnom mieste. Čistá faktografia.

Ostrý štít, Široká veža, Jastrabia veža, Veľká Svišťovka, …

to pozná asi každý. Ale podrobnosti už nie. Kniha na 80 farebných fotografiách precízne popisuje každý detail slovenských veľhôr. V závere je sprievodca doplnený o kompletný slovensko poľský register temer 1000 názvov štítov, sediel a žľabov často s výškovými metrami. Až pri podrobnom štúdiu som pochopil, že o Tatrách viem veľmi málo alebo skoro nič. Už je v predaji aj 2 časť.

Viktor Uherka autor

Trochu sme vyspovedali autora

Čo ťa priviedlo na myslienku dať dohromady takého sprievodcu?

Nič tak podrobné na trhu dovtedy nebolo k dispozícii – to bol hlavný dôvod, prečo som sa pustil do vytvorenia sprievodcu.

Kde si zbieral tak podrobné informácie k názvosloviu a ako si ich mapoval?

Siahal som prevažne po starých horolezeckých sprievodcoch (Paryski, Puškáš, Andráši…), ktoré mi dobre poslúžili ako zdroj názvov.

Budú nás čakať aj ďalšie diely?

Očakávať môžete ešte tri časti, pričom najbližšia bude obsahovať úsek Javorové sedlo – Východná Železná brána.

Lozíš po horách?

Až taký lezec nie som, skôr ma to na tie hrebene ťahá.

slovensko – poľsky – anglicky

Kniha je trojjazyčná. Celý register hrebeňov je vedený v poľských i slovenských názvoch. Veď Vysoké Tatry sú aj na poľskej strane.

Knihu ocenia nielen horolezci, ale aj skialpinisti, zvedaví turisti a milovníci našich veľhôr, ktorí sa neuspokoja s lunaparkom na Štrbskom plese.

Tvrdá väzba, kvalitné spracovanie a kompaktný rozmer. Knihu s takto podrobným zmapovaním Vysokých Tatier som ešte nevidel.

1. časť knihy Tatranské hrebene – názvoslovie si môžete objednať priamo od autora cez správu tu

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 121