Mortirolo pass: cyklistické peklo Bormia

Passo di Foppa. Tiež talianske Passo di Mortirolo (1852 m n.m.) je vysokohorský priesmyk, ku ktorému sa dostanete tak, že naklesáte zo St. Cateríny 500 a následne z Bormia ďalších 300 výškových metrov. Ste 800 m dole a potom príde moment pravdy. Mortirolo pass: cyklistické peklo Bormia.

Mortirolo Pass: cyklistické peklo Bormia
Optimizmus v St. Caterina

Na horský priesmyk sa dá vyliezť tromi cestami. Cesta z Mazzo di Valtellina je však najslávnejšia vychutnávka. 12,4 km stúpanie v priemere 10,5% (výškový prírastok: 1300 m) s maximálnym stúpaním 18% a nie na pár metroch. Tento výstup je považovaný za jedno z najnáročnejších stúpaní Giro d’Italia. Stojíme pod tabuľou a za pár chvíľu  sa máme o tom sami presvedčiť.

Mortirolo Pass: cyklistické peklo Bormia
Imaginácia Mortirola

Na Mortirolo Pass

Začalo to nevinne. Nebol som si istý, že to po Stelviu na tretí deň chcem. Až do Mazzo di Valtellina to bolo len skopečka. Potom prišlo Mortirolo. Prvé kilometre som ako tak s hrdosťou ustál. Až kým sme sa nedostali do otočky okolo kostola. GPS ukázala 22%. 

Kto očakáva pri výstupe nejaké zásadné panorámy, je na omyle. Väčšina jedovatých kopcoch je celkom nenápadná a prechádza cez lesy, záhrady a pasienky. Keď sa však pozrieš dole do doliny, dostávaš závrat.

Mortirolo Pass: cyklistické peklo Bormia
Prvé kilometre sa dali

Pamätám, že v tom kopci pri nejakej murovanej chate hrali deti futbal. Zamýšľal som sa čo sa stane, ak im odskočí do tej diery podo mnou lopta. Asi kúpia novú. 

Pantani

Mortirolo preslávil najmä Marco Pantani. Na 11 zákrute tu má dokonca svoj monument s povestným číslom 42. Tých jeho 42 minút sa u mňa pretiahlo na skoro dve hodiny.

Pantani monument
Marco Pantani monument

Marco Pantani (1970 – 2004) bol taliansky profesionálny cyklista. známy aj pod prezývkou Il Pirata (pirát). Toto meno si vyslúžil vďaka razantnému štýlu jazdy, ale aj pre svoj výzor: hlavu mal vždy dohola oholenú, nosil „pirátsku“ šatku a veľkú náušnicu. Súčasne je to posledný cyklista (pred ním sa to podarilo menám ako Fausto Coppi, Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Stephen Roche a Miguel Indurain), ktorý v tom istom roku vyhral Giro d´Italia i Tour de France.

Kde sa hoblíci učia pokore

Modlíš sa aby nebola rovina. Každý míľnik trasy je označený priemerným percentom stúpania. A ak vidíš tabuľku 6% tak ti musí byť jasné, že niekde inde budeš musieť ten priemer 11% dohnať a tak zákonite musí prísť aj na priemer 17%.

Mortirolo Pass: cyklistické peklo Bormia
22% okolo kostola

Priesmyk Mortirolo

Keď zbadáš salaš, vodu, kravy a pasienky, máš vyhraté. Ostáva zopár zákrut a si hore. Žmýkaš na komplet premočený dres a sťažka do pol pása vyzlečený vydychuješ. Tepovky atakujú strop. Všetci ťa predbiehali a ty si išiel celkom na podlahu. Nie je to dlhé, iba 11 km. Ale stačí, ak trochu prepískneš tempo, a vyflusne ťa to ako malinu. Mortorilo nie je ako Galibier, Gavia či Stelvio Pass so svojimi panorámami, výhľadmi a vcelku pohodovým stúpaním.

Je skôr ako Zoncolan. Jedovitý a ostrý. Mortirolo pass: cyklistické peklo Bormia.

Mortirolo Pass: cyklistické peklo Bormia
Vrchol Mortirolo Pass

Bike vs bicykel

Raz som sa tu dokonca pobratal s motorkou. To vďaka arogantnému trotlovi na HONDE 1800, ktorý ma v prudkom stúpaní sundal, lebo som mu zavadzal. Postaral sa o mňa v štýle: „Are you OK?“ a zmizol.

Našťastie nie všetci sú takí. Potrebujem však dve nové špice a nové barany.

Mortirolo Pass: cyklistické peklo Bormia
Pohľad z 22% do údolia

Väčšina cyklistov sa zhodne, že vyšlapať na Mortirolo čo i len jeden krát stačí. „Morbídny kopec“ otriasol sa pri spomienky špurtér Mark Cavendish.

„Nemôžem povedať, že by som si ho neužíval, ale vždy som sa ho bál. Dole sa len modlíte aby vás telo nesklamalo.“ priznal Simoni, víťaz Gira a vyhlásený vrchár.

Mortirolo Pass: cyklistické peklo Bormia
Kotlina na Ponte di Legno

MTB

Je to kopec skôr na horský bicykel a ľahšie prevody. A veru, pre MTB tu ruže tiež kvitnú… 🙂

Kopce okolo Bormia

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Petere cestny bajker
Petere cestny bajker

Petere Ertl - Potulky, zážitky, cyklokempy, cestovanie po Európe a výzvy na cestnom bicykli. Nadšený biker a bloger, ktorý sa dá bláznivo nahovoriť na akúkoľvek výzvu. Sleduj náš instagram aj twitter.

Articles: 29