Mogán, Veneguera a La Aldea, divé hory Gran Canarie

Bedekre hovoria, že povinnou zastávkou na každom výlete na Gran Canariu by malo byť vždy Puerto de Mogán. Benátky Canarie. Hovoria o malebných bielych vilách, ktoré dotvárajú jedinečnú atmosféru ostrova. Skúsili sme to, ale ani sme v tej komercii nezaparkovali. Prišlo nám to ako jeden dokonalý premakaný gýč. Pomohli sme si fotkou z Bigstockphoto, lebo pri tomto mi vlastný fotoaparát odmietol fotiť. 🙂

Puerto de Mogán, foto Bigstockphoto
Puerto de Mogán, foto Bigstockphoto

Myslím, že ostrov ponúka tisíckrát krajšie neobjavené zákutia. 🙂

Cruz de Mogán

Iba pár kilometrov vyššie v dedinke Mogán začína jeden z najkrajších, ale i najťažších trailov cez údolie Veneguera do La Aldey. Ak nie ste leniví a dáte si to na kompletku, čaká vás viac asi 16 km a viac ako 800 m prevýšenia v suchom a žeravom pekle.

Cruz de Mogán trail
Cruz de Mogán trail

Nijak inak sa prechod cez skalnaté nehostinné rokliny Veneguery bez stromov, zelene a tieňa nazvať nedá.

Ak ste leniví, vyveziete sa až do sedla Mogán, kde môžte zaparkovať. Hiking trail okolo Mogánskeho kríža zakrátiť po hrebeni a pritom si povedať, že ste prešli okruh z Mirador de Mogán do Mirador de Veneguera. Oba sú totiž od seba vzdialené menej ako 20 metrov, oddelené iba jednou skalou. Výšľap na samotný kríž, som však zbabelo vzdal. Závidím ľuďom, ktorí sa môžu pozerať do 300 m diery a pritom vtipkovať. Ja som sa pozrel dole … a otočil som sa. 🙂

Cruz de Mogán trail panoráma trailu
Cruz de Mogán trail panoráma trailu

Druhý „Grand kaňon“ Canarie. Oproti kaňonom, Tejede a Tamadabe nás prekvapilo brutálne teplo, sucho, bezvetrie a nehostinnosť prírody v tejto oblasti.

Priesmyk Mogán Veneguera
Priesmyk Mogán Veneguera

Ešte, že máte ten fotoaparát. Máte dôvod zastavovať. Zvláštne pusté miesto nesmierne fotogenické z každého uhla. Na obrovských skalných plochách robia najväčšiu estetiku mraky, ktoré dávajú vyniknúť skalným hrebeńom a rozsadlinám.

V doline Veneguera trail na pláž chodník má 8 km. Rozmery rokliny sú kolosálne. Dole je dedina.
V doline Veneguera trail na pláž chodník má 8 km. Rozmery rokliny sú kolosálne. Dole je dedina.

Veneguera pláž

Roklinou Veneguera sa dostanete aj na jednu z najchránenejších pláží ostrova. Pláž Veneguera dostala jeden z najvyšších stupňov ochrany pred davmi turistov a nadmernou výstavbou.

Keď developeri oznámili plány na vybudovanie obrovského rezortu v údolí Veneguera, rozpútalo sa medzi ostrovanmi doslova peklo. Na všeobecné prekvapenie vyhrali protesty. Veneguera je teraz chránená a je majákom nádeje za ochranu ostrova a že developeri nemôžu všetko.

Pláž Veneguera
Pláž Veneguera

Ak chcete pláž Veneguera objaviť, musíte z dedinky Veneguera prejsť osem kilometrov prašnej cesty pešo. My sme sa rozhodli pláži odolať a pokúsiť sa prejsť turistické traily Azulejos de Veneguera až po priesmyk smerujúci k La Aldea de St. Nicolaus.

Azulejos de Veneguera

Tento malebný kaňon plný farieb nás dostal do nemého úžasu. Rozhodne miesto, ktoré treba na Gran Canarii objaviť.

Azulejos de Veneguera
Azulejos de Veneguera

Chodník cez Los Azulejos de Veneguera nepatrí medzi najznámejšie na Gran Canarii a nemá takú popularitu ako Caldera de Bandama či očarujúca cesta cez Ruta de las Presas. Fuente de los Azulejos je však skutočným divadlom prírody.

Séria erózií v týchto horách odhalila rôzne geologické vrstvy neskutočných farieb, ktorých chemické zloženie bolo zmenené hydrotermálnymi tekutinami a neustálymi erupciami sopky Tejeda. Skaly sú sfarbené do modrastých, zelených, okrových a červenkastých odtieňov, domáci ich nazývajú „horiace kamene“. Keď sopka vybuchla, sopečná láva sa po kontakte s atmosférou stretla s vlhkým prostredím a nasýtila sa plynmi, ktoré spôsobili rozličnú mineralizáciu hornín.

Jeden z najťažších výstupov na trase
Jeden z najťažších výstupov na trase

Ku kaňonu chodia aj autobusy 38 a 86, miestnymi prezývané guagua, priamo z Puerto de Mogán.

Ak vystúpate chodníkom Azulejos nahor na Cruz de Viso, môžete sa celkom ľahko dostať aj do oblasti Tejeda s El Roque Nublo a El Teide. Neďaleko je aj prírodná rezervácia borovicových lesov Inagua. Určite si však zoberte kvalitnú turistickú obuv. Výstup je dosť náročný.

Azulejos de Veneguera
Azulejos de Veneguera

Inagua

Keď prejdete údolie Veneguera k priesmyku Mirador de Tasartico ocitnete sa nad kultovou cestou GC 200 do La Aldey. Každým výškovým metrom sa náročnosť trailu stupňuje. Určite to bude aj teplom. Určite by som tieto trasy volil mimo leto a v ranných alebo večerných hodinách. Slnko tu dokáže spôsobiť fakt peklo. Ale ak vás chytia tie kopce za srdce….

Inagua
Inagua

Nás chytila za srdce skupina miestnych adolescentných mládežníkov na motorkách a štvorkolke na zastávke v priesmyku Tasartico. Tá zastávka bola skôr klubovňa a javisko náctiletých mladíkov pred troma miestnymi kráskami. Nutno zdôrazniť, že radosť pozerať. 🙂

Kultová cesta GC200 do Aldea de St. Nicolaus
Kultová cesta GC200 do Aldea de St. Nicolaus

Okrem nich sa tu tiež rozmohol taký nešvár zo Stelvia a horských alpských priesmykov na dvoch kolesách – bikeri. Traja motorkári na vážnych silostrojoch tu predviedli niečo, nad čím sa rozum človeka, ktorý si váži život, zastavoval.

Sila zastavenia, miesta a okamihu

Zaráža ma, ako si dokážem aj po veľa rokoch vybaviť do posledného detailu určité miesta a situácie. Často sa stretávam na trailoch a výjazdoch s tým, že príde nečakaná situácia, akcia, čosi nezvyčajné, nečakané, čo okorení moment. Keď to do vás udrie, vryje sa to do pamäte. Vtedy treba mať schopnosť, zastaviť sa a nasávať zážitok plnými dúškami. Vône, farby, svetlo, fantázia,… V poslednom čase aj hudba. Alebo ticho. To vie byť niekedy veľmi ohlušujúce.

Cruz de Mogán trail
Cruz de Mogán trail

Čím som starší, tým viac mám pocit, že jediná hodnotná investícia je do vzťahov a zážitkov. Veci si síce kúpite ale robia vám radosť iba chvíľu. Kým nezovšednejú. Iba čas, zážitky a spomienky si nekúpite.

Každopádne, ak máte radi samotu, panenskú prírodu, turistiku a hiking, toto je trail práve pre vás.

Azulejos de Veneguera
Azulejos de Veneguera
Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 101