Barranco de Los Cernicalos

Väčšina turistov sa ťahá do kopcov. Čím vyššie, tým lepšie. Na Gran Canarii to tak celkom neplatí. Úžasné momenty človek zažije v roklinách. Jednou z najzážitkovejších je

Barrnaco de Los Cernicalos

Barranco de Los Cernícalos patrí popri rokline Azuaje medzi najkrajšie rokliny Gran Canarie. Voda tu tečie 365 dní v roku a vy to cítite na každom kroku. V hornej časti rezervácie podľa bujnej zelene, v dolnej (pri Lomo Magulo) podľa aquaduktov, ktoré križujú kaňon.

Barranco de Los Cernicalos, plížením, preskakovaním, plazením vpred
Barranco de Los Cernicalos, plížením, preskakovaním, plazením vpred

Adrenalín

Koryto rokliny Los Cernicalos sa nachádza v špeciálnej prírodnej rezervácii Los Marteles (Valsequillo) a tiež v chránenej krajinnej oblasti Lomo Magulo v Telde. Navigácia nás poslala autom najkratšou cestou do Lomo Magulo. Nerobte tú chybu. Z jedného brehu rokliny na druhý vedú dve cesty. Pohodlná cez Telde alebo táto – tá najkratšia. Nebolo to veľké prevýšenie, možno sto, dvesto metrov. Ale mal som pocit, že klesáme do pekla. Cesta, lepšie chodníček medzi domami bol tak úzky, strmý a kľukatý, že sme mali problém vytočiť sa s malým autom.

Poučenie: Ak počujete v diaľke trúbenie ihneď zastavte. To sa v protismere do kopca valí dvadsať rokov starý nákladiak s otrlým domácim šoférom, ktorý to chce vyjsť hore na dvojke a bez zastavenia. Vy v jeho snahách nie ste podstatní. A ak nechcete v 20% stúpaní cúvať kľukato do kopca, po ceste, ktorá je užšia ako cyklistická tretra, zastavte a včas uhnite.

Práve tento prechod bol to najadrenalínovejšie, čo sme v rokline zažili. Teda okrem prírodných krás rokliny Cernicallos.

Barranco de Los Cernicalos
Barranco de Los Cernicalos

Lomo Magulo

Výstup doporučujem rozdeliť na dve časti. Vrchnú časť prírodnou rezerváciou až k vodopádom a jaskyni od piknikových zón Los Arenales – Merendero del Barranco de Los Cernícalos. Na traily vstúpite popri vodnom kanáli rovno do panenskej prírody a džungle starých stromov, vŕb, kaktusov a cukrovej trstiny. 7 km trasa (hore, dole) vám zaberie 3 hodiny, pokiaľ nefotíte. Ale to sa nedá.

Barranco de Los Cernicalos
Barranco de Los Cernicalos džungľa trstiny a vŕb

Ak fotíte rátajte s hodinou navyše. Stále budete zastavovať. Cesta nie je tak exponovaná ako Azuaje ale úseky okolo vodopádov si pýtajú kvalitnú trekkingovú obuv. Občas preskakujete občas sa temer plazíte. K tomu vlhké a šmykľavé skaly.

Kedy vyraziť

Choďte ráno, čo najskôr a vyhnite sa víkendom a sviatkom. Trasa je najmä medzi domácimi veľmi obľúbená. Na trase nenájdete žiadne bufety. Čo si nezoberiete zo sebou, to nemáte. Celý prechod od pobrežia Telde až na vodopády má 13 km. V dolnej časti sa však oplatí túru skrátiť prechodom cez kaňon de San Miguel y El Pastel po Telde.

Máme na to dva dôvody. Spodný úsek k pobrežiu až tak atraktívny nie je a v San Juan (historickej časti Telde) predávajú skvelé pivo Tropical, vrátane jeho citrónovej verzie.

Barranco de San Miguel y El Pastel
Prechod roklinou Barranco de San Miguel y El Pastel

Roklina de San Miguel y El Pastel

Ak chcete mať zážitok dokonalý zídite pri Lomo Magulo do rokliny de San Miguel y El Pastel, ktorá je prirodzeným pokračovaním kaňonu až k pobrežiu. Ocitnete sa v inom svete plnom histórie, autenticity a aquaduktov.

Kdesi nad námi kikiríka kohút. A počuť aj džavot sliepok. Priamo nad nami, na mieste, kde si predstavujeme tú najúžasnejšiu terasovú reštiku dotvára atmosféru slepičáreň. Patrí sem. 🙂

Ale priznám, nechcel by som byť v tej rokline za prívalového dažďa, keď sa voda valí z temer dvojkilometrových štítov pohoria Tejeda.

Roklinu tvoria pozostatky lávy
Roklinu tvoria pozostatky lávy

Ak Telde tak San Juan

Pri Telde sa roklina rozširuje. Je čas z nej vystúpiť. Tropical volá. Už dva dni plánujeme, že nazrieme do centra historickej časti Telde, San Juan. Kolorit koloniálnych uličiek a miestnej baziliky San Juan rozhodne stojí za hodinové zastavenie.

Barranco de San Miguel y El Pastel lávové vrstvy
Barranco de San Miguel y El Pastel lávové vrstvy
Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107