Naštartujte sa, rozhýbte sa.

Hlásili sa dvaja, makal som sám. Aj tak vyzerala prvá spoločná pohybová konzultácia vo Fanatixe. Prišli len dve kvetnaté SMS s chabými ospravedlneniami, za ktoré by som nedal ani deravý groš. Nakoniec som veslársky trenažér absolvoval s Borom. Boris Plintovič tréner, rozhodca a dlhoročný majster Slovenska a Československa v kulturistike a fitness mi v družnej debate opísal jeho dvadsaťročné skúsenosti s novoročnými predsavzatiami vo fitkách. V januári štartuje päťdesiat nadšencov, vo februári ich je pätnásť a v marci, ak ostanú piati, tak oslavujeme. Fitko sa opäť zaplní v máji. Dôvod? Za chvíľu treba ísť do plaviek.

Pohodlnosť, zdôvodňovanie a odkladanie máme jednoducho v krvi. Ženy núti chudnúť zväčša línia, krása a zvládanie problémov a stresu. S mužmi je to ťažšie. Pohne s nimi iba chorobná nadváha a zdravotné problémy. Sú predsa v norme, sú chlapi, nikoho nepotrebujú a všetko majú pod kontrolou. 🙂

Nechceme sa zmeniť. Chceme iba najkratšou a najľahšou cestou dosiahnuť cieľ. Pritom práve tá zmena zvykne byť jediná cesta.

Čo treba hľadať za tým odkladaním a večnými výhovorkami?

Pohodlnosť – derie sa mi na jazyk. Ale také jednoduché to nebude. V mnohých prípadoch je to aj depka z mnohých premárnených pokusov. Temer každý z nás skúšal chudnúť veľa, veľa krát. Chudnutie sa po úvodných 5-6 kilách zastavilo, postupne motivácia ochladla, a často jojo zariadil, že sme boli už za pár mesiacov tam, kde predtým. Na jazyk mi prichádzajú slová skepsa a obava. Bojíme sa ďalšieho neúspechu a zlyhania? Alebo si neradi priznávame, že máme problém? A pritom pomaly priberáme.

Prečo sa to stalo?

Veľakrát nás len využili.

Výhodne nám predali nič v úžasnom obale. Všetky tie kecy o zázračných pilulkách, dietách a potravinových doplnkoch, ktoré nám nepomohli, iba úplne rozbili predtým zdravo fungujúci metabolizmus. Elektrostimulátory, kde pri ležaní pred TV kľudne chrúmete čipsy a chudnete sami od seba. Nič netreba robiť. Len zaplatiť. OMG.

  • Povedz slepému, že bude vidieť a zaplatí čokoľvek. Povedz obéznemu, že bezpracne schudne, rád zaplatí tiež. Niekedy mám pocit, že čím väčšia volovina, tým sme ochotní dať viac.
  • Povedz naopak človeku, že niečo môže dosiahnuť sám, svojou vôľou a preňho to okamžite stratí čaro a hodnotu.
  • Povedz mu, že musí ubrať zo svojho pohodlia a konzumu a začne hľadať dôvody, prečo sa to nedá.
  • Povedz mu, že nemá dosť pevnú vôľu a začne ťa nemať rád.

Všetky informácie a knihy sveta sú nanič, ak sa nezmeníme.

Musíme pochopiť, čo je príčinou a spúšťačom nášho priberania. Stres? Práca? Lenivosť? Depresia? Obava? Labužníctvo? Málo pohybu? Choroba? Nie všetko máme úplne pod kontrolou, ale vždy môžeme nadváhe úspešne čeliť.

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 77