Naštartujte sa, rozhýbte sa.

Hlásili sa dvaja, makal som sám. Aj tak vyzerala prvá spoločná pohybová konzultácia vo Fanatixe. Prišli len dve kvetnaté SMS s chabými ospravedlneniami, za ktoré by som nedal ani deravý groš. Nakoniec som veslársky trenažér absolvoval s Borom. Boris Plintovič tréner, rozhodca a dlhoročný majster Slovenska a Československa v kulturistike a fitness mi v družnej debate opísal jeho dvadsaťročné skúsenosti s novoročnými predsavzatiami vo fitkách. V januári štartuje päťdesiat nadšencov, vo februári ich je pätnásť a v marci, ak ostanú piati, tak oslavujeme. Fitko sa opäť zaplní v máji. Dôvod? Za chvíľu treba ísť do plaviek.

Pohodlnosť, zdôvodňovanie a odkladanie máme jednoducho v krvi. Ženy núti chudnúť zväčša línia, krása a zvládanie problémov a stresu. S mužmi je to ťažšie. Pohne s nimi iba chorobná nadváha a zdravotné problémy. Sú predsa v norme, sú chlapi, nikoho nepotrebujú a všetko majú pod kontrolou. 🙂

Nechceme sa zmeniť. Chceme iba najkratšou a najľahšou cestou dosiahnuť cieľ. Pritom práve tá zmena zvykne byť jediná cesta.

Čo treba hľadať za tým odkladaním a večnými výhovorkami?

Pohodlnosť – derie sa mi na jazyk. Ale také jednoduché to nebude. V mnohých prípadoch je to aj depka z mnohých premárnených pokusov. Temer každý z nás skúšal chudnúť veľa, veľa krát. Chudnutie sa po úvodných 5-6 kilách zastavilo, postupne motivácia ochladla, a často jojo zariadil, že sme boli už za pár mesiacov tam, kde predtým. Na jazyk mi prichádzajú slová skepsa a obava. Bojíme sa ďalšieho neúspechu a zlyhania? Alebo si neradi priznávame, že máme problém? A pritom pomaly priberáme.

Prečo sa to stalo?

Veľakrát nás len využili.

Výhodne nám predali nič v úžasnom obale. Všetky tie kecy o zázračných pilulkách, dietách a potravinových doplnkoch, ktoré nám nepomohli, iba úplne rozbili predtým zdravo fungujúci metabolizmus. Elektrostimulátory, kde pri ležaní pred TV kľudne chrúmete čipsy a chudnete sami od seba. Nič netreba robiť. Len zaplatiť. OMG.

  • Povedz slepému, že bude vidieť a zaplatí čokoľvek. Povedz obéznemu, že bezpracne schudne, rád zaplatí tiež. Niekedy mám pocit, že čím väčšia volovina, tým sme ochotní dať viac.
  • Povedz naopak človeku, že niečo môže dosiahnuť sám, svojou vôľou a preňho to okamžite stratí čaro a hodnotu.
  • Povedz mu, že musí ubrať zo svojho pohodlia a konzumu a začne hľadať dôvody, prečo sa to nedá.
  • Povedz mu, že nemá dosť pevnú vôľu a začne ťa nemať rád.

Všetky informácie a knihy sveta sú nanič, ak sa nezmeníme.

Musíme pochopiť, čo je príčinou a spúšťačom nášho priberania. Stres? Práca? Lenivosť? Depresia? Obava? Labužníctvo? Málo pohybu? Choroba? Nie všetko máme úplne pod kontrolou, ale vždy môžeme nadváhe úspešne čeliť.

Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.

Prejsť na začiatok