Neusiedler See turistické trasy cyklotrasy

Keď Neusiedler See, tak rovno do Podersdorfu k majáku. O turistickej náročnosti tohto cieľa sa hovoriť nedá. Čistý relax. Je to prechádzka popri jazierku po rovine, takže aj najväčší neturisti s minimálnou kondičkou to zvládnu hravo a bez námahy. Na bicykli to už tak byť nemusí. 🙂 Neusiedler See turistické trasy cyklotrasy

Neusiedler See

Jazero Neusiedler See je popri Balatone jediné stepné jazero v Európe. Podobne ako Balaton, je to bývalé more. Ak ochutnáte, aj tu soľ cítiť. Jazero leží v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a v západnom Maďarsku. Samotná rakúska časť je súčasne najväčším jazerom v Rakúsku. Vyznačuje sa tým, že je obklopené pásmom trstiny, veľmi malou hĺbkou, miernym a veterným podnebím. Jedinečná fauna a flóra sú chránené dvomi národnými parkmi Neziderské jazero – Seewinkel a Fertő-Hanság, ako aj tým, že je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO (od roku 2001).

Doprava

Autom Z Bratislavy prejdete hraničným prechodom Berg, alebo Kitsee a zamierite na Gattendorf. tam sa budete držať na Zurndorf a Paulahof. Postupne prejdete viacerými dedinkami a dostanete sa do Podersdorf am See. V obci odbočte doprava a hľadajte väčšie parkovisko, odkiaľ je to už len pár minút pešo popri reštaurácii k jazeru. Navigovať vás určite budú smerové tabule. Často zvyknem parkovať aj na veľkých parkoviskách v Neusiedl am See, kde sa dobre začínajú cyklotúry.

Vlakom ZSSK

Bratislava – Parndorf ORT. Ak idete na Neussiedl am See bicyklom vôbec nemusíte prestupovať. Vystúpte zo zrýcheleného expresu  REX 7728 v Parndorf ORT odkiaľ sa spustíte rovno na cyklomagistrálu. Na trase Bratislava Wien je zvýhodnené cestovné a dokonca ani za bicykel sa nepripláca (to sa ale môže časom zmeniť tak si to preverte).

Ubytovanie

Okolo celého jazera je množstvo penziónov a kempov s celkom rozumnými cenami za ubytovanie. Ak si to chcete dať dokola za dva dni odpoučame ubytovanie v Mörbisch am See, ak chcete byť v centre diania Podersdorf je super. Ak si dávate jazero úplne dokola, odporúčame pohľadať aj ubytovanie na  maďarskej strane v okolí Šoproňu.

  • Ubytovanie na rakúskej strane >>>
  • Ubytovanie Sopron >>>

Turistické trasy Neusiedler See

Hovoriť o ťažkej turistike v tomto prípade nemá význam. Neusiedler see je vyložene relaxačný cieľ, určený na objavovanie fauny a flóry, skrytých zákutí jazera a vnímanie atmosféry tohto prírodného celku.

Ak ste peši a ešte k tomu s deťmi, odvezte sa priamo do Podersdorfu, užite si centrum s majákom a dajte si nenároču túru smerom na juh, See winkel. Objavíte tie najkrajšie zákutia tohto regiónu. Na jeseň je tu raj ornitológov. A inak je tu raj vinárov. Miestna premineralizovaná pôda dáva hroznám nezameniteľnú jedinečnú chuť.

Mapu okolia nájdete tu

Neusiedler See - turistické trasy/ cyklotrasy
Rust námestie

Cyklotrasy okolo Neusiedler See

Rakúsky okruh s trajektom

  • Dĺžka trasy 87 km ideálne štartovať v Neusiedl am See kde sa dá dobre parkovať
  • Prevýšenie 283 m
  • trasa GPX

Kompletný okruh okolo jazera

  • Dĺžka trasy 125 km
  • Prevýšenie 410 m
  • trasa GPX
Neusiedler See - turistické trasy/ cyklotrasy
Vinice okolo Rustu

Kam v okolí Neusiedler See

Neusiedler See - turistické trasy/ cyklotrasy
Kaštieľ Fertód

Užitočné info

Terén a bezpečnosť

Relaxačná totálne zabezpečená trasa, vhodná aj pre cestnú cyklistiku a kočíky s malými deťmi. Užite si relax, víno a prírodu Burgenlandu.

Attila Juhasz,
Filmstudio360

foto: cover Beata Brutovská, Andrea Remeková, Lucia Ertlová, Noro Kirschner, Monika Popluhárová

7 kopcov 3 jazerá

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
7 kopcov 3 jazerá
7 kopcov 3 jazerá

ZSSK restart challenge. Po svojich alebo na bicykli. Odporúčané trasy turistickej a cykloturistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. Sleduj náš instagram.

Articles: 110