Neusiedler See - turistické trasy/ cyklotrasy

Neusiedler See – turistické trasy/ cyklotrasy

Keď Neusiedler See, tak rovno do Podersdorfu k majáku. O turistickej náročnosti tohto cieľa sa hovoriť nedá. Čistý relax. Je to prechádzka popri jazierku po rovine, takže aj najväčší neturisti s minimálnou kondičkou to zvládnu hravo a bez námahy. Na bicykli to už tak byť nemusí. 🙂

Jazero Neusiedler See je popri Balatone jediné stepné jazero v Európe. Podobne ako Balaton, je to bývalé more. Ak ochutnáte, aj tu soľ cítiť. Jazero leží v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a v západnom Maďarsku. Samotná rakúska časť je súčasne najväčším jazerom v Rakúsku. Vyznačuje sa tým, že je obklopené pásmom trstiny, veľmi malou hĺbkou, miernym a veterným podnebím. Jedinečná fauna a flóra sú chránené dvomi národnými parkmi Neziderské jazero – Seewinkel a Fertő-Hanság, ako aj tým, že je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO (od roku 2001).

Doprava

Autom Z Bratislavy prejdete hraničným prechodom Berg, alebo Kitsee a zamierite na Gattendorf. tam sa budete držať na Zurndorf a Paulahof. Postupne prejdete viacerými dedinkami a dostanete sa do Podersdorf am See. V obci odbočte doprava a hľadajte väčšie parkovisko, odkiaľ je to už len pár minút pešo popri reštaurácii k jazeru. Navigovať vás určite budú smerové tabule. Často zvyknem parkovať aj na veľkých parkoviskách v Neusiedl am See, kde sa dobre začínajú cyklotúry.

Vlakom ZSSK

Bratislava – Parndorf ORT. Ak idete na Neussiedl am See bicyklom vôbec nemusíte prestupovať. Vystúpte zo zrýcheleného expresu  REX 7728 v Parndorf ORT odkiaľ sa spustíte rovno na cyklomagistrálu. Na trase Bratislava Wien je zvýhodnené cestovné a dokonca ani za bicykel sa nepripláca (to sa ale môže časom zmeniť tak si to preverte).

Ubytovanie

Okolo celého jazera je množstvo penziónov a kempov s celkom rozumnými cenami za ubytovanie. Ak si to chcete dať dokola za dva dni odpoučame ubytovanie v Mörbisch am See, ak chcete byť v centre diania Podersdorf je super. Ak si dávate jazero úplne dokola, odporúčame pohľadať aj ubytovanie na  maďarskej strane v okolí Šoproňu.

  • Ubytovanie na rakúskej strane >>>
  • Ubytovanie Sopron >>>

Turistické trasy

Hovoriť o ťažkej turistike v tomto prípade nemá význam. Neusiedler see je vyložene relaxačný cieľ, určený na objavovanie fauny a flóry, skrytých zákutí jazera a vnímanie atmosféry tohto prírodného celku.

Ak ste peši a ešte k tomu s deťmi, odvezte sa priamo do Podersdorfu, užite si centrum s majákom a dajte si nenároču túru smerom na juh, See winkel. Objavíte tie najkrajšie zákutia tohto regiónu. Na jeseň je tu raj ornitológov. A inak je tu raj vinárov. Miestna premineralizovaná pôda dáva hroznám nezameniteľnú jedinečnú chuť.

Mapu okolia nájdete tu

Cyklotrasy

Rakúsky okruh s trajektom

  • Dĺžka trasy 87 km ideálne štartovať v Neusiedl am See kde sa dá dobre parkovať
  • Prevýšenie 283 m
  • trasa GPX

Kompletný okruh okolo jazera

  • Dĺžka trasy 125 km
  • Prevýšenie 410 m
  • trasa GPX

Kam v okolí

Užitočné info

Terén a bezpečnosť:

Relaxačná totálne zabezpečená trasa, vhodná aj pre cestnú cyklistiku a kočíky s malými deťmi. Užite si relax, víno a prírodu Burgenlandu.

video: youtube embed autori Attila Juhasz, Filmstudio360
foto: cover Beata Brutovská, Andrea Remeková, Lucia Ertlová, Noro Kirschner, Monika Popluhárová

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

7 kopcov 3 jazerá 2021

ZSSK restart challenge. Zverejnili sme ciele pre 6. ročník turistickej výzvy pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi.
CIELE

Rozhýbte sa s nami

Kardionápravník 2021 Zimná Séria

Kardionápravník 2021

Kardio nápravník 2021 ŠTartujeme zimnou sériou Jubilejný 5. ročník výzvy Kardionápravník práve štartuje Zimnou sériou. Po svojich, na lyžiach alebo na bicykli. Dáme opäť cez zimu obvod zemegule?

VIAC »
7 kopcov 3 jazerá 2021 propozície

7 kopcov 3 jazerá 2021

7 kopcov 3 jazerá 2021 ZSSK restart challenge 7 kopcov 3 jazerá je celoročná turistická výzva pre turistov, cykloturistov a rodiny s deťmi. Každý rok vyhlasujeme 10 turistických

VIAC »
Ďalšie články autora

Radi by ste niečo doplnili? Prihláste sa mailom alebo FB kontom.