Pastéis de Belém, ako vznikol lisabonský koláčik?

Lisabonský koláčik Pastéis de Belém, známy aj ako Pastel de Nata, je jednou z najobľúbenejších portugalských delikates. Jeho história siaha až do začiatku 19. storočia, konkrétne do roku 1837, kedy bol prvýkrát vyrobený v kláštore Mosteiro dos Jerónimos v lisabonskej štvrti Belém.

Kláštorné korene a tajomný recept

V 19. storočí bolo v Portugalsku mnoho kláštorov, kde mnísi a mníšky využívali vaječné bielka na škrobenie ich náboženských rúch. Ostávalo im veľké množstvo žĺtkov, ktoré nevedeli ako využiť. Vynaliezaví mnísi sa rozhodli tieto žĺtky využiť na pečenie sladkostí.

Práve v tomto kláštore vznikol originálny recept na Pastéis de Belém. Mnísi vymysleli jednoduchý, no geniálny spôsob, ako využiť žĺtka spolu s cukrom a krémom, čo viedlo k vzniku lahodných koláčikov plnených jemným krémom a zapečených v krehkom cestíčku.

Fábrica de Pastéis de Belém

V roku 1820 prebehla v Portugalsku liberálna revolúcia, ktorá viedla k uzavretiu mnohých kláštorov v roku 1834. Mnísi z Mosteiro dos Jerónimos, ktorí prišli o svoje kláštory, sa ocitli v zložitej situácii a museli nájsť nový spôsob, ako prežiť. V snahe zachrániť sa, predali svoj tajný recept na Pastéis de Belém miestnemu obchodníkovi, ktorý vlastnil cukráreň vedľa kláštora.

Logo Pastéis de Belém.

V roku 1837 začal tento obchodník vyrábať a predávať Pastéis de Belém vo svojej cukrárni, ktorá sa stala známou ako Fábrica de Pastéis de Belém. Táto cukráreň dodnes funguje a je jediným miestom, kde môžete koláčiky ochutnať v originále, vyrobené podľa pôvodného receptu.

Tajný recept a tradícia

Tajný recept na portugalskú sladkosť je prísne strážený a je známy len niekoľkým vybraným cukrárom. Je odovzdávaný z generácie na generáciu a zabezpečuje, že každý koláčik má rovnakú vysokú kvalitu a autentickú chuť ako pred 180 rokmi.

Dnes je Pastéis de Belém obľúbeným dezertom nielen v Portugalsku, ale aj po celom svete. Mnoho cukrárov a pekární sa ho snaží napodobniť, no originál ostáva neprekonateľný. Ak navštívite Belém, vystojíte si solídnu radu. Ale stojí to za to.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107