Pico do Arieiro, najimpresívnejší hiking trail na Madeire


Pico do Arieiro je so svojimi 1818 metrami iba tretím najvyšším vrcholom na ostrove Madeira, avšak z hľadiska ohromenia a panoramatických výhľadov je jedným z najimpresívnejších miest na celom ostrove. Je tiež východzím bodom pre mnoho turistických trás, ktoré vedú po pohorí Madeira. Asi najkrajšia trasa vedie z Pico do Arieiro na Pico Ruivo, najvyšší vrchol Madeiry. Ponúka neuveriteľné výhľady a úžasné prírodné scenérie.

Pico do Arieiro

Bol to náš posledný výstup. Dvakrát sme menili itinerár kvôli počasiu, aj tak sme nakoniec štartovali v daždi. Ale Madeira má svoje prekvapenia. Zväčša, keď prekonáte hranicu 1500 m n. n. objaví sa nekonečné azúro a oblaky sú ako biela pena pod vami.

Až pod vrchol sa dostanete autom. Nahor vedie cesta z južnej strany, Funchalu alebo Santa Cruz. Ak sa zadarí počasie a zaparkujete. Potom, pokiaľ máte ambíciu prejsť hrebeňom na Pico Ruivo, vás čaká jeden z najzážitkovejších turistických prechodov života. Nie, že by bol výstup mimoriadne nebezpečný. Veľký Roháč dá asi viac zabrať. Ale tie výhľady na hory Madeiry nad oblakmi Vás dostanú.

Hiking trail

Po prvej vyhliadke sa dostávame na úzky, možno polmetrový chodník. Prechádza sa po ňom po jednom. Z každej strany zeje roklina, že nedovidíš na dno. Ako do pekla. Podľa jednej legendy, záhadný horolezec prekonal najnebezpečnejšie vrcholy hôr Madeiry, aby našiel kľúč k tajomstvu života a smrti. My sme na chodníku zažili iba jednu pani, ktorá sa v jeho polovici sekla, chytila reťaze a nie a nie ďalej. Každý raz musí prekročiť svoje hranice ak chce ísť vpred. Keď po pár minútach presviedčania prešla, vyvrátila do rokliny obsah žalúdka. Bohvie, čo všetko tie rokliny na dne skrývajú.

Legendy hôr

Podľa niektorých miestnych povestí existuje strážca hôr, ktorý bdie nad každým vrcholom a chráni prírodu pred zlými silami. To by sa zišlo aj na Slovensku, kde ochranu prírody môže riadiť aj usvedčený pytliak. Strážca hôr sa údajne pohybuje medzi oblakmi a zabezpečuje, aby boli hory chránené a uchované pre budúce generácie. Podľa miestnych legiend sú niektoré kamene na horách nabité pozitívnou energiou a majú liečivé účinky. Ľudia prichádzajú na hory, aby sa ich dotkli a absorbovali ich energiu. Ja som sa ich najviac dotýkal zadnou časťou tela. Predsa len, kondícia už nie je ako predtým.

Behá sa tu ultra trail. Pre pokročilejších trailových bežcov je trasa Pico do Arieiro – Pico Ruivo jednou z najvzrušujúcejších výziev, ktoré ostrov Madeira ponúka.

Hiking Madeira

Trasa obsahuje niekoľko technicky náročných úsekov, vrátane strmých schodov, tunelov a úzkych chodníkov vytesaných do skál. Niektoré úseky sú fyzicky náročné a vyžadujú si, najmä za dažďa, väčšiu opatrnosť. Počas hrebeňového prechodu medzi Pico Ruivo a Pico do Arieiro sa môže počasie rýchlo meniť. Môžete naraziť na silný vietor, hmlu alebo dokonca krátkodobé dažde. Sami sme ideálne počasie niekoľko dní vyberali. Dôrazne radím zobrať si so sebou vhodné oblečenie, kvalitnú obuv a dostatok vody a ochrany pred slnkom.

Trasa z Pico Ruivo do Pico do Arieiro má obojstranne približne 13 km a väčšinou trvá 4 až 5 hodín chôdze, v závislosti od tempa a zastávok. Ak chcete predísť možným problémom s parkovaním, počasím alebo zhoršením svetelných podmienok, odporúčam vyraziť skoro ráno. Prechod z Pico Ruivo do Pico do Arieiro je nezabudnuteľným zážitkom.

Pošli ďalej
Pavel Trevor
Pavel Trevor

Aktívne cestovanie, spoznávanie a objavovanie nových svetov ma totálne napĺňa. Pocit hodenia do vody. Keď nevieš čo príde za minutu a všetko je len na tebe.

Articles: 107