Preikestolen: čaro Nórska nie sú len fjordy

Fjordy sú cieľ. Ale Nórsko ponúka turistom a cestovateľom oveľa viac. Preikestolen – čaro Nórska nieje len nad fjordom. Nórsko s jeho tajomnou imagináciou, čistou prírodou a fjordami je často prezentované troma zábermi:

Kjerag, Preikestolen a Trolltunga

Dva z týchto cieľov sú na jednom mieste – Lysefjord. Naša voľba bola jednoznačná: Stavanger. Turistu však čaká hneď niekoľko výziev.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Preikestollen
Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Trolltunga

Tá prvá z nich je doprava. Ako do Nórska? Ak nechceš cestovať dva dni, pohľadáš low-costové letenky. Jednoznačne víťazí maďarský WizzAir. Z Katovíc. Na prvý pohľad. Pokiaľ ti pri check-in neoznámia, že príručná batožina na akú sme bežne zvyknutí príručná vlastne nie je. Wizzair akceptuje batôžtek, sieťovku na kapesník, niečo mini mini a za tvoj štandardný certifikovaný SAMSONITE chcú malý doplatok – 48 eur za jednu cestu. Pri kompletnej akciovej cene za letenky 128 € pre štyroch ľudí hore dole maličkosť: 386 € navyše. No nedaj to. Pri všetkých výkonových a výškových rekordoch v Nórsku mi práve táto chvíľa zdvihla tepovku na úroveň 90% infarktového maxima. Potom už bolo všetko milosrdnejšie.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Kjerag

Stavanger

Očarí morom i múzeami. Určite si nenechajte ujsť Leedal, Breidablikk, námorné, konzervárenské múzeum, alebo stánok moderného umenia. Na múzeá sa oplatí vyčleniť celý deň, lebo vstupenka je jednotná pre všetko a platí 24 hodín.

More a fjordy

Nórsko je v lete hodnotné najmä chladnejším prostredím. Vyššie nórske hodnoty spoznáš, ak prekročíš povolenú rýchlosť, alebo si chceš dať nejaké to pivko. To človek hneď pochopí odkiaľ pokiaľ.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Prístav Stavanger

Keď sa nalodíš na Lysefjord, spoznáš aj paneláky na vode.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Stavanger pobrežie

Plávaš na lodi do fjordu a zdá sa ti, že počuješ Griegovho Peer Gynta. Bodaj by nie, keď hraje z každého ampliónu.

Troll country

Turistický biznis tu nič nenechá na náhodu. Slnko je skôr výnimkou, hmla, dážď a pološero balia chrbty kopcov do tajomnej rozprávky. Sú ako Gulliverove nohy vyčnievajúce z mora. Okrem Osla je Stavanger najprístupnejšia a turisticky najatraktívnejšia destinácia. Niektorí puristi hovoria o Špicberských ostrovoch a hornatom, zasneženom, nelesnatom severe. Lofoty. Tam však chodia najmä znalci, ktorí chcú niečo špeciálne a vedia presne za čím idú.

norsko-9110024
Do Fjordu

Po plavbe na Lysefjord končíme na prístavnom trhu, kde si kupujeme kilový filet morského mečúňa. Peňaženka sa zatriasla, ale po zakúsnutí pochopíš, že človek dávno zabudne na cenu, keď si ešte pamätá  kvalitu. Čerstvá morská ryba je niečo úplne iné, ako kauflandové premrazené lososové filety. Je to kus mäsa.

Ďalší deň zdolávame zákutia Lysefjordu na turistáša. Chvíľu trvá dostať sa na parkovisko. Nie je to komplikované, len je zápcha. To už šliapeme na Preikestolen. Jednu z najznámejších skál, zavesenú 600 metrov nad morom nad Lysefjordom. Ak chceš mať z treku zážitok, vyraz veľmi skoro ráno. Ročne ho navštívi vyše 250 000 fotochtivých turistov. Čosi ako Rysy alebo Popradské pleso vo vrchole sezóny.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Žiadne zábrany

Preikestolen

Sme na púti do Compostely? Stau pred Frankurtom? Alebo snáď prvomájový sprievod?

Nie. To je len marketing jednej nádhernej skaly. Výstup trvá dve hodiny. Dali by sme to aj skôr, ale preskakovať tie hlavy sa nedá. Úžasná čistá príroda. Nádherné výhľady. Len ten dážď. Mokneme 4x, sušíme sa 4x. Kvalitná nepremokavá softshelka z outdoorkempu ma zachraňuje. Často zastavujeme. Neskutočná krása. Uvedomujem si, že som tu asi naposledy. Jednak fjordov je veľa, jednak tieto davy naozaj nemusím. Planiny a plesá, to snáď ani nie je možné. Už sme pred skalou. Žiadne zábrany, žiadne reťaze. Vidíme milosrdne, tak na dva metre. Vidíme prt.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Preikestolen

Hlavne nevidíme, že dva metre od kraja chodníka je 500 m kolmý skalnatý zráz a pod ním len more. Sme na vrchu. Naozaj? Dcérka na mňa nemilosrdne tlačí. Hovorí. „Vyššie. Ideme vyššie.“ Ešte vyššie. S obavou sa dostávam tam, kam už tie davy turistov nechodia.

Sme na vrchu. Sme top. Skala je pod nami. Čakáme. A príroda sa odmení. V priebehu pár minút vidíme všetko. Slnko, hmlu, totálne nič, panorámu fjordu. Preikestolen je čarovné miesto.

norsko-9110304a,jpg
Nad Preikestolen

Lysefjord

Lysefjord ponúka čosi i pre bicykel. Jeho záverom je Lysebotn (totálny koniec sveta), ktorý určite patrí medzi cyklistické nirvány. Nechápem, ako mohla vzniknúť tak scénická cesta nikam. Iba kúsok odtiaľ štartuje výstup na Kjerag, druhý najvýznamnejší turistický cieľ vo fjorde.

lysebotn1
Lysefjord: Koniec fjordu skrýva úžasnú cestu

Stavanger

Veci tu fungujú. Aj pre cyklistov.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Cykloservis. Koľko by vydržal u nás?

Stavanger je vstupná brána do Nórskej prírody. Nič pre alkoholikov. Tí aj pri krátkej návšteve zbankrotujú. Spoznali sme jeden fjord. Loďou, pešo, autom, bicyklom. Na záver sme objavili tajné zákutia cesty FV496 do Fossmarku. Ak by bola táto cesta spojená s Lysebotnom, navrhol by som ju na Nobelovu cenu za najkrajšiu scénickú cestu. Nemám čo povedať. Iba že plánujem Nórsko na budúci rok.

Prešli sme majáky, ktoré storočia vlastnili súkromné rodiny. Pochopili sme, že je možno lepšie byť kravou, ovcou, alebo somárom v Nórsku, ako občanom na Slovensku.

norsko-9110519
Jazero nad Lysefjordom

Prešli sme aj kráľovskú rezidenciu, námorné a konzervárske múzeum. Nakúpili a pojedli sme syr s brusnicovým džemom. Objavili sme krásu prírody, keď slnko zasvietilo. Hrali sme na klavíri.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Potomkovia Vikingov

Našli sme na pláži aj nejaké šable. Veď vikingovia. Základ nordickej rasy.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Stavanger viking era

Oslo

Čaro Nórska nie sú len fjordy. Posledný deň príroda ustúpila kultúre. Oslo opera nás ohromila svojou monumentálnou architektúrou. Ani Munchovo múzeum nemôžete obísť.

norsko-9110689
Pred operou na promenáde.

Námorné múzeá vás prenesú do doby polárnych a tichomorských výprav. Všetko je originál, autentické.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Kon Tikki

Kontiki a Thora Hayerdahla môžem, ale Framm múzeum je povinnosť. Nekašlú sa, obostavajú a zastrešia celú loď a atrakcia je na svete.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Framm múzeum
Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Oslo budova opery

Vigeland park

Gustav Vigeland pre Oslo je niečo ako Messerschmidt pre Bratislavu. Pre Oslo vytvoril stovky sôch s nekonečne humánnym rozmerom. Socha nasratého dieťaťa nám naznačuje, že nie sme prví, kto cestoval s WizzAir.

Preikestolen: čaro Nórska nieje len nad fjordom
Vigeland park

Kľud narúša iba Pokemon Go mánia. Sa zbláznili? Strháva všetkých mladých do akoby iného sveta. Snáď to je len krátkodobá technologická epizóda a ľudia budú už o krátky čas komunikovať normálne a odídu z virtuálneho sveta. Viem. Zatratenia hodný idealista. 🙂

norsko-9110838
Nasraté dieťa. Hádajte, za čo ho každý chytá? Za ruku.

V parku sme si to konečne užili. Sadli sme si na terasu a objednali 3 pivká a jednu kolu. Paráda. 48 €.

Oslo fjord

Spali sme len kúsok za Oslom. AirBNB ubytovanie sme našli ešte pred deviatou. Chatka na okraji fjordu. Zvolil som prechádzku a skončil som v mori. Voda teplá, príjemná, všade ticho a ja sa po dobrom zaplávaní suším na móle. Je jedenásť hodín večer a ja tam stále sedím. Stále je trochu svetla.

Stúpam po brusniciach, keď sa načiahnem oberám i maliny. Cítim sa skvelo. Slnko veľmi pozvoľna zapadá. Mier v duši a ticho všade okolo. Užívam si jednu z najkrajších chvíľ v Nórsku. Tie najcennejšie chvíle nemusia byť na top turistických atrakciách.

norsko-9110926
Oslo fjord

Začala to dcéra, lebo veď rodina má byť aspoň chvíľu pohromade. Je fajn, ak jeden vychová dobré deti. Sedím na adama na móle, suším sa a premýšľam, prečo práve Nórsko. Je to miesto, kde môžeš byť sám so sebou. Monumentálna príroda, fjordy, imaginácia a predstavy, čistota, samota, životný priestor, more. Nie je tu zďaleka toľko ťažkotonážnych bavorákov ako v Bratislave, ani 3 metrové ploty deliace jedných od okázalých majetkov druhých. Ľudia sú v pohode. Až príliš normálni.

Skvelý vzduch. Všade voda. O rok znova. Nórske fjordy volajú.

Pošli ďalej
Petere Hiker
Petere Hiker

Cestovanie hiking. Reportáže, hiking, turistika, hory, Alpy a cestovateľské zážitky restartnisa. Sleduj náš instagram a zapoj sa do FB skupiny Cestovanie hiking. Tipy na aktívnu dovolenku.

Articles: 25