Zaktivuj sa

Piatok
7:30 Vstávam a dávam poklusom do roboty. 8:30 Teplá kávička, už čítam v práci maily. Zapisujem 8 km behu pre radosť. Dnes sa už asi neuvoľním. Celé doobedie makám. Predobedom volá Ignác: „O štvrtej vyrážame.“ Nedá sa odmietnuť. Vypúšťam radšej obed. Nevydá to. Makám bez prestávky do 15,40. Počítače vypínam pri prezliekaní sa. 16:00 Už sedím na biku. Točím.  Za 5 minút som pri Apolle. Pridáva sa Ignác. Našlapneme. O pár minút míňame aj Nora s bratom. Vláčik štartuje. To už letíme 30 km rýchlosťou po hrádzi. Obrátka a naspäť, na viac to nevydá. Pridávajú sa ďalší dvaja a ešte dvaja. Už nás je 8. Pridávam. Mám rád klasickú hudbu. Venujem sa jej roky. A práve dnes je slávnostný koncert k 70 výročiu Slovenského filharmonického zboru. O siedmej večer už chcem sedieť v obleku vo filharmónii. Nádhera. Dnes sa zadarilo. Zabehal som si, v práci sa darilo, poobede záhul na biku a večer trochu kultúry. Doma som padol mŕtvy do postele.
Sobota
8:00 Vstávam. Rýchlo robím čerstvý, zdravý ovocný šalát. Rodinka si už zvykla. Tata to má každé ráno na starosti. 9:00 prechádzam rýchlo maily a vyzdvihujem mamu z nemocnice. Na obed už sedím znova na bajku. Včera nestačilo. Ďalších 50 kiláčikov v tempíčku. Endorfínky to istia. Večer prejdem maily z reštartu a zavolám zopár ľuďom. Niektorých pochválim, oných popoženiem, iných trochu podpichnem. Na strave rozdám pár kudosov, zapíšem aktivity. Dám deci vínka. Práve spoznávam svoj nový Garmin. Dôvernosť je na mieste, niekoľko najbližších rokov sa stane mojim verným spoločníkom a trénerom. 20:00 Ako bonus ide James Bond. Zaspávam o desiatej. Už dávno v noci nepařím. Zistil som, že k správnej životospráve a výkonom potrebujem dostatok spánku. Najmä toho pred polnocou.
Nedeľa
Už o desiatej šlapem smerom na Biely kríž. Trasu som naplánoval už deň predtým a pretiahol do garmina. Už nikdy nemôžem zablúdiť a nevedieť kam ďalej. Najmä keď pôjdem s niektorým z reštarťákov. Že Nona? Na obed skontrolujem rybaciu polievku vo Včelíne (bufet na vrcholku Karpát na Bielom Kríži) a pokračujem ďalej. Aj by som otočil, ale na poobedie mám dohodnutý tatarák (s tým by som sa nemal chváliť) a potrebujem ešte nejakú tú kalóriu spáliť. Letím ďalej smerom na Svätý Jur. Fakt mám chuť zastaviť. Pivko by bodlo. Nestíham. Ešte Jurava a už som doma. Čakajú ma len samé sociálne plusy a pozitíva. O druhej v Parlamentke tatarák, o štvrtej v galérii obdivujem fantastické výstavy Pavla Kolářa a Arnold Peter Weisza – Kubínčana. Áno, mám rád aj výtvarné umenie a fotografiu. Napĺňa ma. Keď si predstavím koľko stupidít do nás tlačí denne televízia, koľko času premrháme blbosťami, koľko pregaučujeme, preklebetíme, prefacebookujeme, nevnímam sa ako veľmi aktívny. Nechcem plakať nad tým, že som stále unavený, prepracovaný, nič ma nebaví a nemám na nič čas. Očakávam od života oveľa viac.

Každý druhý telefonát znie: „O čom je reštart? O chudnutí? O strave? O športovaní?“ Čím viac nad tým uvažujem, tým viac si uvedomujem, že nadváha, nedostatok pohybu a zlá životospráva sú len symptómy dnešnej doby. Len povrch. Pokiaľ človek nepríde na dôvody, prečo robí to čo robí, prečo tak žije, žiadna motivácia ani dieta mu nepomôže. Reštartnúť sa, znamená najmä niečo vo svojej hlave zmeniť. Uvedomiť si príčiny stavu, jeho spúšťače, dôsledky a ako z toho von.

Ked sa potkneš vstaň. Ak stagnuješ, pohni sa. Ak ťa postihlo niečo zlé, vyrovnaj sa s tým. Ak nevieš ako ďalej, nájdi si novú cestu. Ak si sám/a, zmeň to. Nájdi si niekoho, ak si unavená … vzmuž sa ….. 🙂

Najmá však začni aktívne žiť. Gaučovanie, lenivosť, zdôvodňovanie, letargia, sebaľútosť, drogy a mls ťa ďalej neposunú.

Prežite aktívny týždeň.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 321