Restart05 Z čoho vlastne priberáme?

Krásne sa nám zjarieva a ja som celý víkend popri veslárskom trenažéri strávil pri jabloniach na záhrade. Už roky preferujem vlastné jablká. Ten rozdiel v chuti vlastných a hypermarketových jabĺk (a nielen jabĺk) je zarážajúci. Z čoho vlastne priberáme? Z jabĺk to asi nebude.

Malo to aj ďalší pozitívny efekt. Bol som na čerstvom vzduchu, otrhal som stromy, popílil zvyšné drevo a pripravil hranicu na jarnú vatru. Koľko to je vlastne drepov vyzbierať tie konáriky? Večer padnem do postele a spím až do štvrtej ako mimino. Krásny plnohodnotný víkend. S poučením. Aj užitočný pohyb môže byť skvelý tréning. 🙂 Aj cesta do práce, aj pešie presuny, aj …


Priberáme najmä z cukru

Pri debate o nadváhe vždy začneme i skončíme na téme cukor. Niektorí (aj ja) to pochopia ako mastnú výzvu: „Cukor nesmiem, ale klobásky áno.“ 🙂 Zdravím aj Laciho. No nie je to celkom tak.

Cukry a sacharidy v rozličným formách majú na nadváhu zásadný vplyv. Ak však nechceme mať zdravotné problémy a bojovať s jojo efektom, musíme na úrovni bazálneho metabolizmu prijímať všetky prvky stravy (cukry, tuky, bielkoviny, vitamíny, …) aspoň v nevyhnutnej miere.

Nadváhu spôsobuje veľký príjem

V kalkulačke pribudol výpočet BMR (bazálneho metabolizmu). Vypočítajte si koľko kalórií potrebujete pre život a koľko skutočne prijímate. Dobrou pomôckou sú kalorické tabuľky.

Hodnota bazálneho metabolizmu (BMR) Vám prezradí, koľko kalórií potrebuje vaše telo behom jedného dňa na základné prežitie. Z neho si môžete ľahko odvodiť a navrhnúť svoj kalorický príjem v čase chudnutia i v čase hojnosti. Ako na to?

Počítať kalórie sa vyplatí

Hlavným predpokladom úbytku Vašej váhy je kalorické vyrovnanie príjmu a výdaja. A výber tých správnych potravín. Príklady pre pobavenie?

 • Smotana vs jogurt kcal 172 vs 58
 • Hranolky vs varené zemiaky kcal 275 vs 86
 • Kompót vs kyslá kapusta kcal 86 vs 26
 • Plzeň vs voda kcal 218 vs 0

Pre ilustráciu som spočítal môj bazálny metabolizmus a kalorický príjem a porovnal to s kalorickým príjmom pred a po akcii. Výsledky môžete vidieť v grafe. Je to výrazný rozdiel.

chartprijem

Po cukroch sú druhým najväčším kalorickým bombardérom Vašej nadváhy tuky. Nie sú však tuky ako tuky. Naštudoval som trochu túto tému a výsledky si prečítajte v článku nižšie:

Priberáme aj z tukov?


Toto stále platí 🙂

[lightweight-accordion title=“Úlohy na tento týždeň“ title_tag=“h3″]

Strava

 • Nulové cukry (sladidlá, vody, keksy, koláče, čokolády)
 • Obmedziť múčne jedlá na minimum (mohol by stačiť jeden krajec chleba denne)
 • Prílohy nahradiť zleleninou (chlieb, zemiaky, ryžu nahradiť zeleninou resp. varenou šošovicou, strukovinami)
 • Zaradiť do jedálnička viac bielkovín
 • Pitný režim 2 l vody denne
 • Po sedemnástej nejesť nanajvýš zelený šalát resp. surovú zeleninu
 • Kontrola príjmu na dennej báze (použijem kalorické tabuľky), denný deficit min. 300 kcal denne

Pohyb

 • Min. hodina kardio pohybu denne v pásme zaťaženia 65% MTF
 • Strečing, jóga, rozťahovanie šliach min. 3 x denne
 • Žiadne výhovorky a zdôvodnenia

[/lightweight-accordion]

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 322