Reštart02 Pohni zadkom a pokračuj

Pred veľa rokmi som bol lyžovať niekde v Rakúsku. V penzióne, kde sme bývali (mimochodom perfektne vybavenom mechanizáciou) som videl majiteľa, ako každý večer zalezie do garáže a piluje tam ručnou pílkou klátiky do krbu. Pýtal som sa: „Prečo si nezapne cirkulár alebo motorovú pílu.“

Pozrel na mňa, usmial sa a povedal: „Čo by som robil celú zimu?“. Piloval ďalej.

A tak som sa inšpiroval, kúpil si pilku a každý deň si idem hodinku zapilovať. Skvelý pohyb, ktorý kompenzuje záťaž nôh a navyše ma hreje pocit, že večer bude teplo v krbe.

Je jedno čo robím, ak sa hýbem

Pokiaľ negaučujem pred telkou, neprdím celý deň pred monitorom do kancelárskej stoličky a nemíňam svoj cenný čas obkecávaním a zdôvodňovaním, že práve dnes nemôžem…

Bilancia uplynulého týždňa

Poďme najprv k minulo týždňovej bilancii. Vo štvrtok som mal dole už dve kilá, v nedeľu pri vážení už iba kilo a pol, ale je to cítiť. S týmto som spokojný. Hlavne to nevzdajte. Prvé kilá pôjdu dole ľahko, zvyčajne dávate dole iba vodu. Prídu chvíle, keď budete chudnúť a pritom naberať na váhe. Má to svoj dôvod.

Strava

Zásadným spôsobom som obmedzil chlieb, temer na nulu sladkosti, dokonca 5 dní v týždni som dodržal aj po 17,00 vôbec nič nejesť. Žiadne pivo, trochu vína ale o dosť menej ako bežne.

Chudnutie je z 30% o pohybe a 70% o zmene stravovacích návykov.

Strava vs pohyb

2HH denne

Hodina užitočného pohybu, hodina športu. Aj s týmto som mimoriadne spokojný. Podarilo sa. To, čo som vôbec nezvládol, je strečing a naťahovanie. Je to o disciplíne a odkladaní, teda o prioritách.

Moje úlohy na budúci týždeň

  • Strečing a rozťahovanie sa musí stať 3x denne úplnou samozrejmosťou. Ak nerozhýbem chrbticu a kĺby, nenatiahnem šľachy, bude zle.
  • Ďalšie kilo na konci budúceho týždňa poteší. Všetky pravidlá z minulého týždňa ostávajú a pridám čosi na oklamanie žalúdka. Vedeli ste o tom, že ak si dáte o 17,00 surový kaleráb, brokolicu alebo akúkoľvek zeleninu s glykemickým indexom blízkym nule, tak až do večera zvyčajne nepocítite hlad? Žalúdok bude zamestnaný dolovaním cukrov so zeleniny. Mám to overené, skúste to aj vy. Ale dajte si ten kaleráb ešte predtým, než prídete domov, ideálne v práci keď končíte. Začne to účinkovať tak o 30 minút.

Pohni zadkom a pokračuj

Ak nie ste pripútaní na lôžko, vždy môžete. Všetky kecy o tom, že nemôžete, nemáte čas, práve teraz sa nedá, sú len prejavom slabej vôle a lenivosti. Nemá význam míňať energiu na hľadanie zázrakov, sebaľútostivé pózy, zdôvodňovanie a hľadanie výhovoriek. Váš stav to nijak nezlepší. Naopak. Usmernite radšej všetku energiu do reštartu. Pohnite zadkom. Najlepšie hneď, teraz. A naučte sa milovať pohyb. Mať z neho radosť.

Ak máte ozajstnú nadváhu (veľa kíl navyše) začnite chodiť. Zrýchlená chôdza nezaťažuje veľmi kĺby. Ešte lepšou voľbou je nordic walking. Neviem, či vôbec existuje komplexnejší šport, ktorý dá ľuďom s nadváhou viac. Snáď veslovanie, plaváreň a veltlín.

Beh, chôdza a nordic walking majú ešte jednu výhodu. Môžete ich robiť kedykoľvek a kdekoľvek. Nie ste odkázaní na počasie, môže kľudne pršať, môže byť deň, či noc. Tenisky môžete mať pri sebe stále. Môžete tiež bicyklovať, behať, plávať, pilovať drevo, strihať stromy, okopávať…

Je jedno čo robíte. Začnite sa hýbať. Teraz, hneď. Lebo ak to odložíte na zajtra, bude z toho pozajtra a potom popozajtra a skončíte skôr, než ste začali.

Neverím na zázračné diéty ani zázračné potravinové doplnky. Ak zvýšim fyzickú aktivitu a znížim energetický príjem, potom schudnem.

Je to len Disciplína a matika: Príjem výdaj

Strávte hodinu denne aktívnym pohybom, vydržte to mesiac a máte vyhraté. Nastúpia endorfíny.

Niečo o tepových frekvenciách


Pri pohybe má najväčší vplyv na chudnutie správne zvolená tepová frekvencia. Pripravil som preto trochu teórie. Prečítajte si článok o tepových frekvenciách. Netreba sa ničiť. Práve naopak. Podľa článku v linke si vypočítajte ideálnu tepovku, pri ktorej najefektívnejšie chudnete.

Poobzerajte sa po nejakom merači tepovej frekvencie. Nie je však nevyhnutný. Dobré tempo zvolíte tak, že budete mierne zapotení, ale dokážete ešte plynule rozprávať a komunikovať bez zadŕhania a odfukovania.

Platí niekoľko zásad

  1. Pohybová aktivita, ktorú si vyberiete by mala trvať minimálne 40 minút.
  2. 20 minútové cvičenia bez udržania tepovky sú pre redukciu nadváhy veľmi málo efektívne. Telo totiž primárne spaľuje cukor v krvi.
  3. Podobne veľmi intenzívne cvičenia. Tukový metabolizmus sa nenaštartuje, navyše je také cvičenie aj zdravotne rizikové. Pri vysokej nadváhe nedoporučujem robiť ani dynamické športy, (futbal, squash,…) ktoré nadmierne namáhajú a opotrebúvajú kĺby.
  4. Ideálne je robiť aktivitu s rovnomernou záťažou v 50-60% max. tep. frekvencie (pozri článok). Pohni zadkom a pokračuj.

A na záver Natašin motivačný hec

Aby seba aj vás vyprovokovala, rozhodla sa každý týždeň jedného z vás, kto to s nami potiahne, odmeniť malým darčekom. Stačí ak na FB v kardionápravníku napíšete do diskusie: Áno pokračujem. Nataša si vás nájde. 👍✌️✊

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 324