5 skladieb, ktoré preveria kvalitu zvuku vašich slúchadiel

Keď príde reč na audio produkty, hovorí sa, že kvalita zvuku je priamo úmerná ich cenovke. Nemusí to tak ale byť vždy – aj cenovo dostupnejšie modely dokážu ponúknuť poriadny zážitok a verne podané tóny. Vybrali sme päť hudobných skladieb, ktoré rozhodne preveria ich kvality naprieč celým spektrom zvukových vlastností.

Referenčným modelom v cenovo dostupnej kategórii pod psychologickou hranicou 100 eur je model FreeBuds 5i od Huawei. Ten predstavuje najnovšiu generáciu obľúbených štupľových slúchadiel, ktoré sa okrem dobre známych funkcií môžu pochváliť aj certifikáciou Hi-Res Audio. Ide o pečiatku kvality reprodukovaného zvuku, potvrdenú odborníkmi z oboru.

Led zeppelin 2

Led Zeppelin II
26

Dežo Ursíny

Dežo Ursiny – Modrý Vrch
16

MIles Davis TUTU

Miles Davis – Tutu
20

Chicago Pro Musica – Weill-Varèse

Chicago Pro Musica – Varèse
34

Huawei Freebuds 5i
Huawei Freebuds 5i

Ako teda zistiť, či slúchadlá hrajú naozaj dobre? Kvalita zvuku slúchadiel sa nemeria funkciami, ktoré sú vypísané v príručke, ale skutočným používaním, počúvaním a vnímaním hudby a jej tónov. Ak chcete úspešne otestovať slúchadlá, musíte zistiť, ako dobre fungujú v rámci celého zvukového spektra. Na preverenie limitov sme pripravili zoznam skladieb, s ktorými môžete ľahko otestovať, ako slúchadlá fungujú naprieč rôznymi žánrami modernej hudby.

Don’t Stop Me Now – Queen

Legendárna rytmická pieseň od nesmrteľnej skupiny Queen. Singel „Don’t Stop Me Now“ vyšiel v roku 1979 ako hlavný singel z ich albumu Jazz. Pieseň napísal Freddie Mercury a nesie všetky znaky jeho hudobného majstrovstva. Miesto v testovacom playliste si vyslúžila najmä pre svoju všestrannosť. Má dobrý základ so všetkým, čo potrebujete na kvalitné otestovanie slúchadiel. Basy sú stredné, prelínajú ich vysoké a zadné vokály, ako aj celý rockový nádych. Stačí zapnúť funkciu ANC (Active Noise Cancelling – aktívne potlačenie hluku), nasadiť si slúchadlá a ponoriť sa do rytmu basov, zatiaľ čo sa vaše telo začne vlniť v nostalgii chytľavej melódie.

Highest In The Room – Travis Scott

Druhou na zozname našich skladieb je populárna pieseň amerického rappera Travisa Scotta. Singel „Highest In The Room“ vyšiel v roku 2019 a má úplne inú atmosféru ako jeho ostatné piesne: text je poetickejší, rytmus pomalší a melodickejší ako väčšina rapových skladieb. Dôvod tejto voľby je jednoduchý – pumpujúce basy sú niečo, čo vyniká a je dôležité zistiť ako slúchadlá regulujú dunivé basy, zatiaľ čo všetko ostatné je vyvážené v pozadí – vrátane vokálov. To ocenia najmä poslucháči, ktorí nedajú dopustiť na hip-hopových interpretov: vďaka kvalitnému zvuku si budú môcť svojho obľúbeného interpreta vychutnať s pridanou hodnotou audio zážitku na špičkovej úrovni.

Bad Guy – Billie Eilish

Ďalším pokladom na našom zozname je skladba od mladučkej interpretky, ktorá s ňou spravila dieru do hudobného sveta. Reč je o Billie Eilish, ktorá svoju skladbu „Bad Guy“ vydala v roku 2019. Dôvodom tejto voľby sú dunivé basy s množstvom zvukov v pozadí. Ak chcete vedieť, ako to zvládajú vaše slúchadlá, venujte pozornosť basám a skúste zistiť, ako spracovávajú hluk v pozadí a či sú audio efekty detailné a bez skreslenia.

Take My Breath – The Weeknd

Predstavte si diskotékovú skladbu, ale s modernou produkciou – to je mladý spevák The Weeknd. Skladba Take My Breath bola vydaná v roku 2021. Pieseň ponúka temný R&B nádych, hrdelné vokály a texty, či beat, ktorý sa líši od jeho starších skladieb, no je stále rozpoznateľný. Zároveň ide o skvelý spôsob, ako otestovať slúchadlá. V skladbe nájdete množstvo rôznych zvukov, ale všetky sú tak dobre vyvážené, že vám žiaden zvuk neruší zážitok z toho druhého. Kvalitné slúchadlá spracujú túto skladbu tak, že budete počuť všetko zreteľne a žiaden by nemal výrazne prečnievať.

Demons – Imagine Dragons

Zoznam testovacích skladieb uzatvára obľúbená klasika, ktorou neopovrhne žiaden skutočný fanúšik moderného alternatívneho poprocku. „Demons“ je populárna pieseň od Imagine Dragons, ktorá bola vydaná v roku 2014. Táto pieseň je dokonalou hudobnou bodkou na to, aby ste zistili, či je zvuk vo vašich slúchadlách dobre nastavený a “nepiští” najmä vo výškach – inými slovami, či dokážu dobre spracovať aj hudbu v pozadí s kolísavou melódiou.

Huawei Freebuds 5i
Huawei Freebuds 5i

Pri testovaní slúchadiel s rôznymi druhmi hudby je dôležité, aby ste zistili, ako zvládajú najrôznejšie zvuky. Od heavy metalu až po jemné skladby – dôležité je pozorne počúvať a pochopiť, ako fungujú vaše slúchadlá. Vďaka výrazným basom, krásnym vokálom a zaujímavým melódiám si vďaka nim príde na svoje každý poslucháč. Stačí len vybrať slúchadlá z obalu, nasadiť ich pohodlne do uší, zapnúť playlist a nechať sa unášať na vlnách kvalitného audio zážitku, nech ste kdekoľvek.

Pošli ďalej
PR články
PR články

PR články dodané našimi partnermi, podporovateľmi a spolupracovníkmi.

Articles: 23