Ako sa pláva so smart hodinkami Huawei Watch 3 Pro

Na jeden z ďalších testov smart hodiniek som sa podujal na Topoľčianskej plavárni. Mám na to dobrú motiváciu. Po minulé roky som bol na plavárni pečený varený. V októbri som si kúpil dvadsať vstupovú pernamentku a na druhý deň – po jej zakúpení – plaváreň pre Covid obmedzenia na trištvrte roka zatvorili. Spolu so zavretou saunou cez celú zimu a jar to pre mňa bolo, akoby mi pravú ruku odrezali.

Hodinky mi dali skvelý impulz skočiť do bazéna aj v lete. Rád si aj cez leto zatrénujem v priezračne čistej vode s naťahanými plaveckými pruhmi a presnou dĺžkou bazéna. Aj som bol trochu zvedavý, čo na to povie kondícia a či vôbec aspoň kilometer za tú hodinu odplávam.

Huawei Watch 3 Pro v bazéne

Štylizujem hodinky na okraji bazéna a fotím. Dúfam, že vodotesnosť do 5 m hĺbky naozaj funguje a nie je to ich posledná fotka. 🙂

Pri kúpe hodiniek vám ich predajú s nádherným koženým remienkom. Čo už. Pre manažera, ktorý chce urobiť dojem je skvelý. Pre plavca už tak skvelý nie je. Až po dotaze v Huawei som sa dozvedel, že ďalší remienok (ten športový silikónový) je pribalený v krabičke. Nebudem vás zaťažovať príbehom o výmene. Skúšal som kadečo: nôž, nožničky, vydličku, ihlu,… až potom som si všimol, že na remienku je západka ktorú treba stlačiť a remienky v pohode prehodíte. Nuž platí to overené. Ak to nejde ani s kladivom, prečítaj si návod.

Huawei Watch 3 Pro v bazéne
Huawei Watch 3 Pro silikónový remeň

Prvé metre v bazéne

Skáčem do vody. So smart hodinkami vo vode nemám žiadnu skúsenosť. Utopím ich alebo prežijú? Správne namerajú?

Huawei Watch 3 Pro v bazéne
Prvé obavy neutopím ich?

Tréning na plavárni prebiehal roky rovnako. 10 dĺžok crawla, potom jednu dĺžku prsia. Oddych. A toto dookola aspoň 6x. Popritom počítať. Zvyčajne pri siedmej dĺžke si kladiete otázku. Toto je siedma alebo piata? Alebo deviata? Áno. Popri všetkých tých meraniach tepov, kalórií, prekysličenia krvi je toto pre mňa určite najdôležitejší údaj. Koľko som reálne preplával. Čím som starší a viac sa mýlim a zabúdam, tým to je pre mňa dôležitejšie.

Som prekvapený presnosťou merania. Nemá to nič spoločné s meraním dĺžky alebo GPS. Teda nie vnútri.

Po spustení režimu Indoor swimming sa vás systém spýta na dĺžku bazéna. Môžte si nastaviť prednastavené hodnoty 25, 30, 50 m alebo si môžte nastaviť presnú dĺžku. Systém vás ešte upozorní na to, aby ste si riadne pritiahli hodinky. Zrejme kvôli snímaču tepu na spodnej strane hodiniek. Urobil som. Spustíte režim, odrazíte sa a plávate.

Prvé metre v bazéne

Najprv som si myslel, že som omladol. Po pol roku prvýkrát v bazéne a akoby som z vody ani nevyliezol. Žeby to spôsobil ten 9 mesačný absťák po bazéne? Alebo sa len potrebujem sám pred sebou predviesť? Prvých desať dĺžok som preplával v celkom solídnom tempe. Podchvíľou som pri obrátke kontroloval metre. Naskakujú pár metrov po obrátke, vždy celá dĺžka. A k mojej absolútnej spokojnosti úplne presne. Nebudem to naťahovať. Žiadne prsia, žiadne pauzy. Po 40 dĺžkach som prestal hodinky kontrolovať a začal som si užívať endorfíny.

Výsledná bilancia tejto Happy Hour: 82 dĺžok, odplávaných 2040 metrov crawl pri priemernej tepovke 121 tepov za minútu. Ideálne tempo. Číslo 106 na fotke je momentálny tep, keď už som vyšiel z bazéna a skľudnil hormón. V aplikácii som si dokonca pozrel tempo každej obrátky.

Fakt ma potešilo, že ani dedo ako ja ešte nepatrí to starého železa. A že to ide. A že sa dá vrátiť do bývalej kondície aj napriek ťažkému úrazu a niekoľkoročnej rekonvalescencii.

Huawei Watch 3 Pro v bazéne
Odplávané. Jedna z najlepších Happy Hour.

Po ukončení aktivity si smart hodinky rozkážu, že ich mám dať dole z ruky, vytriasť od vody a vysušiť. Rád to urobím.

Tesársky test

Duchonka Tesáre Kulháň turistické trasy/ cyklotrasy
Tesáre

Večer odchádzam ešte na Tesársky rybník.

Skúšam plavecký režim outdoor

V tomto režime sa nič nenastavuje. Je predvolený, iba treba počkať na spustenie GPS. Dám niekoľko 25 m dĺžok okolo priehradného telesa. Aspoň si to myslím. Keď nevidím dno, ťahá ma do kadetade. Podľa čiary na Strave vidno, že bazénové lajny mi chýbajú a plávam krivo. Aj GPS by mohla byť presnejšie nastavená. Zaznamenáva totiž polohu každých desať sekúnd a to je pri rýchlosti a zmene smeru na otvorenej vode trochu málo.

strava trek
Záznam plaveckej trasy

Predpokladám, že si do budúcna vytvorím svoj vlastný športový profil (Huawei Watch 3 Pro to umožňuje), ktorý bude polohu sledovať každé tri sekundy. Žerie to síce viac energie, ale kto by plával niekoľko desiatok hodín do úplného vybitia.

Jednou z hlavných výhod týchto hodiniek je totiž práve ich výdrž. V ultra režime až tri týždne a pri normálnom používaní 5 dní. Ani nebudete vedieť, kde ste si zabudli dobíjaciu kolísku. 🙂

Záverom

Hodinky Huawei Watch 3 Pro ma milo prekvapili športovými módmi. Nielen ich množstvom, ale najmä presnosťou a množstvom vzájomne prepojených doplnkových fyzio informácií. Či už vnútri- po správnom nastavení, alebo vonku- vďaka barometru a funkciám GPS, Glonass a Galileo sa chovali ako plnohodnotný šport tester.

Plávanie s nimi je oslobodzujúce. Prestanete počítať dĺžky a len si užívate endorfíny. Hodinky vám na záver sami všetko spočítajú. Tep, kalórie, dĺžku, tempo každej obrátky i plavecký štýl. A to je veľmi motivujúce. Posúva vás to k lepším výkonom.

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 296