Bicyklom do srdca Českej Kanady na stejk s bizóna a Landštejn

Blato sa stalo pri našich cyklovýjazdoch východiskovým bodom. Dôvody? Juhočeská autentickosť dediny, okolitý kľud, rybníky, lesy a fakt, že všetky trasy a smery Českej Kanady sú odtiaľto ľahko prístupné. Dnes sme sa rozhodli zviezť sa bicyklom do srdca Českej Kanady na stejk s bizóna a hrad Landštejn.

Blato pravá juhočeská atmosféra
Blato pravá juhočeská atmosféra

Klenová

Prvú zastávku dávame už v Hornom Parmazíne. Nie je to skomolenina názvu talianskeho syra ale rybník za Klenovou, kde začínajú desiatky kilometrov lesných a ťažobných chodníkov. Prečo to spomínam?

Kôrovec tu pácha na zväčša smrekových porastoch z roka na rok fatálne škody. Nedá sa to nevidieť. Ak to pôjde takto ďalej, za desať rokov možno žiadne lesy v Českej Kanade nenájdeme.

Cez Kunžak na Havlovu horu MTB
Klenová cesta na Rožnov

Rožnov

Prichádzame do osady Rožnov. Už z diaľky vidno stádo bizónov. Lúky, rybníky, lesy a mierne zvlnená krajina. Okolie možno považovať za esenciálnu podstatu Českej Kanady.

Na Bizónej farme
Na Bizónej farme

Bizónia farma

Skúsili ste už steak na sene? Vždy ho ochutnám. Medium rare. V roku 2007 tu manželia Dirk a Eva van de Poel kúpili ruinu starého statku a pustili sa do ekologického chovu bizónov. Tak vznikol Bison Ranch Rožnov.

Priamo cez farmu prechádza cyklotrasa číslo 1117 a modrý turistický chodník, po ktorom sa južným smerom dostaneme na hrad Landštejn. Prejdeme cez Bochník, rybník na turistickej trase z Bizónej farmy a potom už hurá do lesov. Vedľa cyklotrasy vedie i pešia pre turistov. Tá turistická mi prišla na bajkovačku zaujímavejšia. Na fotke naša bývalá spolucestovateľka Lejdy.

Milovníkov recesie a krásnej prírody poteší malebná lesná zastávka Kaproun. Miesto, kde bol z vlaku údajne vyhodený Jára Cimrman.

Cez Kunžak na Havlovu horu MTB
Cez lesy cyklotrasou na Landštejn

Landštejn

Hrad Landštejn je neoficiálnym srdcom Českej Kanady. Vznikol ako pohraničná pevnosť na nepokojnej českorakúskej hranici už v roku 1179. Mohutný hrad s románskym jadrom, neskôr goticky a renesančne upravený v roku 1771 do tla vyhorel a ostal opustený. Dnes je zrekonštruovaný. Pre verejnosť sprístupnili prehliadkový okruh z vyhliadkovou vežou, ktorý som však nikdy kvôli bicyklu a dobre čapovanému Platanu nestihol.

Dlhšie cyklovýjazdy aj s GPX trasami po Českej Kanade nájdete tu: Kunžak, Třeboň, Litschau.

Landštejn
hrad Landštejn

Biela pani

Biela pani v Čechách fičí. Povráva sa. že za veterných nocí býva na hrade Landštejn počuť hrôzostrašné kvílenie a vzdychy. To tu blúdi duch pána Viliama, ktorý nemá pre svoju krutú povahu dodnes pokoj. Nie je však osamotený, spoločnosť mu robí Biela pani s vejúcim závojom. Kde som to už len počul. 🙂

Bývala škola Landštejn
Bývala škola Landštejn

Po jednom Platane v bývalej nemecko českej škole to stáčam na Klášter 2.

Klášter 2

Je tu múzeum opevnení z Druhej svetovej vojny. Bunkry ma sprevádzajú celou cestou až do Blata.

Bunkre z 2 .svetovej vojny
Klášter 2 – Bunkre z 2. svetovej vojny

Cyklotrasa cez Klenovú, Kaproun, Rožnov, bizóniu farmu a hrad Landštejn nie je dlhá. Nemá ani veľké prevýšenie. Ale verte, že dobre načapovaný Platan a predtým bizóní stejk s Plzničkou vás hodne vyčerpajú. 🙂

Pošli ďalej
Reštartnisa
Reštartnisa

Dávame veci do pohybu. Nakazíme ťa endorfínmi, pohybom a zdravým životným štýlom. Pod touto značkou občas píše zakladateľ, administrátor a bloger projektu Reštartnisa Petere články na tému aktívny pohyb, turistika, beh, cyklistika, zdravá životospráva a životný reštart.

Articles: 328