Dokážete stáť 20 sekúnd na jednej nohe?

Schopnosť vydržať stáť na jednej nohe 20 sekúnd je znakom dobrého zdravia. Jednoduchý cvik, ktorý odporúča Dawn Skelton, profesorka starnutia a zdravia na Glasgow Caledonian University môžte precvičovať všade. Dokážete stáť 20 sekúnd na jednej nohe?

Jej výskum ukazuje, že schopnosť ľudí stáť na jednej nohe môže zvýšiť kondíciu a potenciálne predĺžiť aj život. Ako?

Úrazy

Státie na jednej nohe výrazne zlepšuje stabilitu a znížuje tak riziko pádu. Približne 37,3 milióna pádov ročne na celom svete je natoľko závažných, že si vyžadujú lekársku pomoc.

Alzheimer

Neschopnosť udržať rovnováhu na jednej nohe po dobu 20 sekúnd alebo dlhšie súvisí u inak zdravých ľudí so zvýšeným rizikom poškodenia malých krvných ciev v mozgu. Je to indikátor možných viacerých zdravotných mozgových problémov, ako je Parkinsonova choroba, mŕtvica alebo Alzheimerova choroba).

Pravidelnosť

Sedavé zamestnanie, tehotenstvo, menopauza, ochorenie, či odchod do dôchodku môžu tiež zmeniť kondíciu, rovnováhu a schopnosť zostať vo vzpriamenej polohe. Najmä preto, že ovplyvňujú našu schopnosť a motiváciu zapojiť sa do pravidelnej fyzickej aktivity.

Sedenie alebo ležanie počas bdelosti je spojené s nižšou svalovou činnosťou a udržaním stability. Ľudia, ktorí dlho sedia, majú tiež väčšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu, vyššieho obvodu pása a obezity.

Prečo je dôležité stáť na jednej nohe

Údaje ukazujú, že čas, keď ľudia dokážu stáť na jednej nohe, sa u mužov a žien v rôznom veku mení – a neschopnosť dosiahnuť tieto cieľové časy pre vašu vekovú skupinu môže indikovať zdravotné problémy.

Ľudské telo, keď stojí vzpriamene, je zo svojej podstaty nestabilné. Máme veľmi malú základňu podpory vzhľadom na našu výšku a šírku. Keď sme zdraví, spoliehame sa na náš centrálny a periférny nervový systém, že integruje všetky informácie prichádzajúce z našich zmyslov pre rovnováhu (oči, vnútorné uši a spätná väzba zo svalov a kĺbov). Potom zapojíme správne svaly (nohy, členok, svaly nôh a jadra, niekedy aj svaly rúk) v správnom čase, aby sme urobili potrebné úpravy nášho držania tela, aby sme zostali vzpriamení.

Čím sme fyzicky aktívnejší, tým je pravdepodobnejšie, že budeme mať dobrú rovnováhu.

Dokážete stáť 20 sekúnd na jednej nohe? foto Bigstockphoto

Ako začať?

Svoju schopnosť stáť na jednej nohe môžete zlepšiť kedykoľvek, kdekoľvek a v akomkoľvek veku. 

Tu si môžete otestovať svoju vlastnú rovnováhu a vyskúšať niekoľko jednoduchých balančných cvičení. S väčšou stabilitou získate nielen väčšiu sebadôveru ale aj chuť do pohybu. Aktívny šport vám môže pomôcť predĺžiť a zlepšiť kvalitu života.

Zatvorte oči

Státie na jednej nohe môže byť oveľa náročnejšie, ak pri tom zatvoríte oči. Tento cvik sa oplatí cvičiť, pretože pomáha s dlhodobou rovnováhou a znižuje riziko pádu. Keď máme otvorené oči, telo sa stáva lenivým a spolieha sa na to, že náš zrak nám pomôže udržať rovnováhu. Ak odstránite zrak, ostatné zmysly budú fungovať lepšie. 

Väčšina ľudí to dokáže len na krátky čas v porovnaní s tým, keď majú oči otvorené. 

Ak začínate, majte nablízku oporu. Niečo, čoho sa môžete držať. Časom sa bude stabilita zlepšovať.

Štúdie tiež preukázali, že státie na jednej nohe pre ľudí nad 70 rokov po dobu jednej minúty trikrát denne môže pomôcť zlepšiť minerálnu hustotu bedrových kostí. Silnejšia minerálna hustota bedrových kostí znamená, že ak spadnete, je menšia pravdepodobnosť zlomeniny.

A čo na to autorka štúdie?

Precvičujete sama státie na jednej nohe?

„Áno, keď si čistím zuby ráno a večer, striedam z jednej nohy na druhú aspoň dvakrát. Ak som v pohode, vyskúšam jedno kolo zubov so zatvorenými očami. To už začína byť ťažšie – musím viac cvičiť.“ 🙂

Dawn Skelton

Prečítajte si tiež: Prečo sa naša rovnováha s pribúdajúcim vekom zhoršuje?

Zdroj článku tu foto: Bigstockphoto

Profesorka Skeltonová pôvodne získala svoj prvý titul v humanitných vedách na University College London v roku 1990 a doktorát z ľudskej a aplikovanej fyziológie (sila a funkčná schopnosť zdravých starších ľudí) a promovala v roku 1995. Pracovala v Human Performance Laboratory v Kráľovskej národnej ortopedickej nemocnici, Stanmore a potom na University College London, než sa stala prvým príjemcom výskumných štipendií pre výskum starnutia kráľovnej matky. Absolvovala stáž v St Mary’s Paddington a špecializovala sa na cvičebné zásahy na zníženie pádov.

Dawn potom prešla do praxe a stala sa výskumníkom Falls v NHS v Mertone, Suttone a Wandsworth Health Authority. Prevzala úlohu vedeckej koordinátorky projektu ProFaNE (Prevention of Falls Network Europe) financovaného EK na Univerzite v Manchestri a je autorkou poverenou Svetovou zdravotníckou organizáciou a Ministerstvom zdravotníctva. Vedie tiež školiace kurzy s cieľom presunúť výskum do praxe so spojeneckými zdravotníkmi a fitness inštruktormi.

V súčasnosti pracuje na ďalšej tematickej úlohe ProFouND (Prevencia pádov Network for Dissemination – profound.eu.org) financovanej Európskou komisiou. Venuje sa tiež veľkej štúdii determinantov sedavého správania, cvičeniu a prevencii pádov v špecifických populáciách.

Pošli ďalej
Ivo Danecko
Ivo Danecko
Articles: 8