Guimarské okná, prievan a kopec rozbitých hláv

Vyčítali sme v bedekri, že Guimar ukrýva úžasné diery v skale a že k nim vedie stará leváda. Lenže leváda nepoužívaná, rozpadnutá, zarastená. Guimarské okná na Tenerife považujem za jednu z najadrenalínovejších hiking zážitkov na Tenerife.

Prechod roklinou Guimar
Prechod roklinou Guimar v pozadí Guimarské okná

Guimarské okná

Mil Ventanas the Güimar je názov dnes už neoficiálnej turistickej trasy neďaleko mesta Güimar na Tenerife. 8 až 14 km dlhá trasa vedie cez sieť tunelov vytesaných do útesu obklopujúceho hlboké horské údolie Guimaru.

Starý vodovodný kanál Guinar
Starý vodovodný kanál Guimar

Príchod k tunelom

Po troch hodinách predierania sa pralesom, orientovania sa iba podľa keškárskeho GPS (nech žijú kešky v ťažkom teréne) sme sa museli zanoriť do nepekne vyzerajúceho tunela. Iná cesta tam nebola.

Selfie na Guimare
Selfie na Guimare
V tuneloch Guimaru
V tuneloch Guimaru

Po vyjdení z neho šok. Súbor okien vysekaných do skaly, ktoré spájala stará leváda, ktorá privádzala v minulosti vodu na juh ostrova. Nevedeli sme sa vynadívať, bolo to neuveriteľné. A nebezpečné.

Chodník sa sem tam strácal, stačil malý krok vedľa a…

No, našťastie sme nasýtili svoje telo iba endorfínmi z neuveriteľných pohľadov, žiaden veľký pád sa nekonal.

Prechod roklinou Guimar
Prechod roklinou Guimar

Pozor na hlavu

Tunely sú nízke, prvý má temer kilometer. Čelovka a prilba nie sú od veci. Guimarské okná preveria.

Tých niekoľko rozbitých hláv a lakťov sme ošetrili pri zaslúženom pivku v doline. Zhodnotili sme, že ani výstup na Teide nebol taký adrenalínový ako prievan v oknách v Guimari.

Guimarské okná
Adrenalínové hiking foto v Guimarských oknách si treba zaslúžiť
Pošli ďalej
Ivana Viskupová
Ivana Viskupová

Vášnivá vysokohorská turistka, sprievodkyňa po horách a dobrá kamarátka kardionápravníka i turistickej výzvy 7 kopcov 3 jazerá. O sebe hovorí: "V horách sa stávam lepším človekom. Robia ma pokornejšou a vnímavejšou. Čistia mi hlavu. Je jedno, či má kopec 500 metrov alebo 5000. Niekedy nie je dôležitý ani ten kopec, ale cesta k nemu. Rada poznávam krajiny a ľudí, ktorí v nej žijú."

Articles: 5