Na svoj vek nadmerne zaťažuješ kĺby. Skús Inovo5.

„Na svoj vek nadmerne zaťažuješ kĺby.“ Takúto radu som dostal od kamaráta ortopéda, keď ma videl v prvých rokoch bicyklovať. Ideš do toho veľmi na ťažko. Odpáliš si kĺby. Zvýš kadenciu a zníž záťaž. Mal som čosi cez 50 rokov, práve som zhodil 50 kíl a ročne som dával na cesťáku objemy cez 12 000 km. Vtedy som sa iba smial. Viete, podľa čoho spoznáte amatérskeho nadšeného cyklistu. Má nadšenie ale nie rozum. Úsmev od ucha k uchu, mušky medzi zubami a pritom nie a nie sa narovnať.

Dva roky na to som objavil čaro behu a začal som popri bicykli dávať stále väčšie objemy aj v teniskách. Veď to poznáte. Kardio nápravník. Mám rád keď mi hovoria, že som filantrop, že rád pomáham iným. Ale skutočná pravda je, že vždy robím iba to, čo ma baví. Čo mám rád. A tomu prispôsobujem celý život. Prácu, nadšenie, zápal i voľný čas. Ale odbočili sme.

Keď som dal prvý polmaratón, ešte stále som sa smial. To mi zas iný kamarát povedal. „Uteč z asfaltu. Toto už nieje pre teba.“ … Ja som myslel výkon, a on myslel … kĺby. O ďalšie dva roky som to pochopil. Behám síce stále, ale ležérnejším tempom a v čo najkvalitnejších teniskách. Bez Adidas Boost technológie by som už nebehal. Bicyklujem zľahka. Kadenčne.  A kĺbová výživa? Vystriedal som niekoľko preparátov.

Nakoniec vyhralo Inovo 5 forte.

Prečo? Lekárne a špecializované predajne so športovou výživou dnes ponúkajú obrovský sortiment produktov, ktoré sú určené na kĺby. Asi je to dobrý biznis. Všetky deklarujú, že obsahujú látky, ktoré by mohli príliš zaťažovaným kĺbom priniesť úľavu. Kto sa v tom má vyznať. Osobne som vyskúšal asi 5 druhov preparátov (schválne ich nebudem menovať). Po užití celej ich predpísanej kúry som necítil žiadnu zmenu. Pri jednom z nich – Animal Flex – som zmenu k lepšiemu zacítil. Ale prehltnúť každý deň 7 pastiliek bolo nad moje sily. Keď som sa bližšie radil s ortopédom povedal mi,  že kľúčovými prvkami všetkých týchto produktov sú

  • chondroitin sulfát – látka, ktorá vykazuje protizápalové účinky účinky a je prirodzenou súčasťou chrupavky,
  • glukosamin sulfát – látka, ktorej sa pripisuje schopnosť regenerovať poškodené časti väzív a
  • kolagén – má schopnosť spevňovať štruktúru a zvyšovať odolnosť kĺbovej chrupavky.

Lekárne dnes nie sú to, čo bývali. Keď do nich prídem, mám skôr pocit, že som v drogérii, nejakom butiku. Nie v mieste, kde sa ľuďom pomáha. Skôr v mieste, kde sa ľudia kasírujú. Internet je na tom ešte horšie. Taká je doba. Ako si vybrať, ak už neveríš ničomu. Nedávno som objavil spotrebiteľský test na kĺbové výživy od spotrebiteľského časopisu dTest. Jemu verím. Ten porovnával z 20 voľne dostupných kĺbových výživ ich deklarované a skutočné množstvá práve glukozamínu a chondroitín sulfátu. Na moje prekvapenie iba 2 produkty zo všetkých testovaných (a vôbec nie tie najdrahšie) kritériam testov vyhoveli. Jedným z nich bol práve Inovo 5 forte.

Záverom. Zbehol som do lekárne a kúpil jedno balenie. Možno povie niekto placebo, alebo túžba veriť. Ale ja som pocítil po mesiaci užívania reálny rozdiel. Napadlo ma, že podobný problém musí mať aj veľa iných bežcov a cyklistov. Najmä tých skôr narodených. A tak sme ich oslovili a stali sa našim partnerom. Verím, že je to prípravok, ktorí mnohí ocenia. Viac na tému kĺbovej prevencie, najmä v seniorskom veku s produktovou manazérkou Natural Supplements Zuzanou Kiššovou tu.

Profesionálna kĺbová výživa vytvorená poprednými kanadskými špecialistami na kĺby Inovo 5 forte.

Na svoj vek nadmerne zaťažuješ kĺby. Skús Inovo5.
Inovo-5-Forte

Rozhýbte sa s nami

Ak hľadáte motiváciu trochu sa cez zimu rozhýbať, pridajte sa:

vymenil som cez vianoce gauč, telku a koláče za endorfíny a robí mi to dobre

[pl_section section=“widgets“ id=“1072958257″]

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

7 kopcov 3 jazerá 2024

ZSSK RESTART CHALLENGE

7 kopcov 3 jazerá 2024

Pozri si ciele 9. ročníka turistickej výzvy. Výhodné rodinné štartovné.

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 77