Prevencia a starosť o kĺby po pätdesiatke a v seniorskom veku

Rozhovor na tému: Prevencia a starosť o kĺby po pätdesiatke a v seniorskom veku s produktovou manažerkou Natural Supplements, Zuzanou Kiššovou

Mnohí tvrdia, že behanie v pozdnejšom veku a kĺby nejdú spolu dohromady. Čo sa odohráva v kĺboch človeka pri nadmernej záťaži?

Pri otázke športovania nejde ani tak o vek ako o druh športu a o celkový zdravotný stav pohybového aparátu. 50-ka sa považuje za míľnik v medicíne, lebo práve v tomto období sa začína prejavovať tzv. artróza, ktorá podľa štatistických údajov postihuje vyše 50 percent populácie.

Pri artróze chrupavka postupne stráca pružnosť, zmenšuje sa jej hrúbka, vznikajú v nej trhliny, na okraji kĺbu sa vytvárajú kostné výrastky. Tieto zmeny sú veľmi často sprevádzané tvorbou tekutiny v kĺbe, čo následne zvýrazňuje celkové ťažkosti pacienta. Postihnutý môže byť, ktorýkoľvek kĺb v tele. Artróza sa považuje u pacientov vo vysokom veku za výsledok prirodzeného starnutia organizmu.

Týka sa to len staršej generácie alebo aj prepínania pri výkonnostných športoch?

Obe spomenuté skupiny sú rovnako ohrozené. U starších ľudí sa opotrebovanie považuje v dnešnej dobe a pri súčasnom životnom štýle už za normálnu súčasť staroby. U nadmerne športujúcich ľudí zase opotrebovanie kĺbov je podporované práve nadmerným, intenzívnym zaťažením pri športe. Nie zbytočne sa odporúča vo všetkom zlatá stredná cesta. Športovanie a celkovo pravidelný pohyb má pozitívny dopad na ľudské zdravie, ale nie v prehnanej miere. Dokonca pohyb je považovaný za jeden z prostriedkov, ktorým sa dá úspešne bojovať proti bolestiam kĺbov. Odporúča sa najmä plávanie, rekreačné bicyklovanie a chôdza.

V čom je Inovo 5 forte iné ako iné produkty?

Značka Barny´s ® je na trhu vnímaná ako vysokokvalitná značka. Nielen pri produkte Inovo 5 forte, ale aj iných produktoch, sa snažíme zabezpečiť najvyššiu kvalitu celého procesu výroby, začínajúc výberov vhodných kvalitných vstupných surovín až po patentované, špecificky pre značku Barny´s® vyvinuté metódy výroby. Naše výživové doplnky sú koncipované na racionálnej báze, teda veľmi komplexne. Pri Inovo 5 forte sme v obsahu zloženia použili práve také vstupné produkty, ktoré vynikajú nielen kvalitou, ale sa aj v ľudskom tele prirodzene nachádzajú. Navyše sme prihliadali na správny vyvážený pomer medzi jednotlivými aktívnymi látkami – tzv. chondroprotektívnymi látkami (chondroitín a glukozamín sulfátom).

Používate aj vy nejaké produkty od Barny´s? A prečo?

Ako bolo už spomenuté značka Barny´s® má vo svojom portfóliu aj iné produkty koncipované na podporu zdravia. Áno aj my užívame naše produkty, napr. Koenzým Q10

Vždy podľa aktuálnej potreby ako aj členovia našich rodín. Prečo? Lebo ak človek už raz vydáva peniaze, nech je to za produkt, ktorý skutočne obsahuje to čo aj deklaruje na svojom obale ako aj pre efektivitu a kvalitu jednotlivých produktov.

Môžete mi laicky vysvetliť čo to Koenzým Q10 znamená a v čom je organizmu nápomocný?

Koenzým Q 10 je po odbornej stránke definovaný ako kofaktor alebo koenzým energetiky mitochondrií. Laicky preložené, je to látka, ktorá sa nachádza v každej jednej bunke ľudského tela v útvare nazývanom – mitochondria a spolupodieľa sa na tvorbe energie. Teda ho považujeme za životne dôležitý vitagén. Hladina koenzýmu Q 10 v tele významne ovplyvňuje činnosť niektorých orgánov – najmä srdca, pľúc, ale aj celých orgánových systémov na čele s nervovou, tráviacou, urogenitálnou sústavou a samozrejme ovplyvňuje celkový metabolizmus.

Vo svete už dlhé desaťročia je pod drobnohľadom vedcov a lekárov a je považovaný za veľmi dôležitý suplement najmä pri rôznych ochoreniach vyššie spomenutých orgánov. U nás ako aj vo väčšine okolitých štátov je registrovaný, len ako výživový doplnok. Ale sú už krajiny, kde si uvedomili na základe výsledkov vedeckých štúdií dôležitosť tejto látky a povýšili ju až na liek. Pozri tu.

Ďakujeme za rozhovor

[widget id=“text-82”]

Pošli ďalej
Redakcia Reštartnisa
Redakcia Reštartnisa

Články z redakčného stola Reštartnisa, (poväčšine informačného charakteru) na ktorom sa zvyčajne podieľa aj viac členov redakčného tímu.

Articles: 77