Novoročné predsavzatia: 5 tipov, ako si stanoviť realistické ciele a udržať si motiváciu po celý rok

Prelom rokov býva často obdobím sľubov, ktoré dávame sami sebe, rovnako ako nových nádejí na zmenu. „Začnem viac cvičiť“, „budem sa zdravo stravovať“, „prečítam viac kníh,“ – to si zvykneme hovoriť, keď sa chystáme zmeniť celý svoj život doslova zo dňa na deň. Častou realitou však je, že do dvoch týždňov sme opäť tam, kde sme boli a počiatočná motivácia ide dolu vodou. Dá sa vôbec motivácia udržať počas celého roka? Ako na to?

Dali sme dohromady niekoľko užitočných a ľahko aplikovateľných tipov.

Začiatok nového roka znamená, že, je ideálny čas obrátiť list a urobiť vo svojom živote zmeny k lepšiemu. Podľa prieskumu Expat Insider sa pri novoročných predsavzatiach často zameriavame predovšetkým na zdravý životný štýl. Na druhej strane, štúdie uskutočnené výskumníkmi zo Štokholmskej univerzity ukazujú, že ciele často súvisia aj s naším blahobytom. Asi 33 % opýtaných si zvolilo predsavzatie zvýšiť svoju fyzickú aktivitu, 20 % sa zameralo na chudnutie, 13 % sa zameralo na zmenu stravovacích návykov a 9 % si ambiciózne zvolilo za cieľ osobný rozvoj.

Ukazuje sa však, že je veľmi ťažké naše predsavzatia dodržať – naše odhodlanie často vydrží zhruba mesiac a pol, teda do polovice februára. Podľa štokholmských výskumov až 30 % a podľa Expat Insider dokonca až 80 % opýtaných v tomto čase zvyčajne poruší svoje predsavzatia.

Dávať si predsavzatia je jednoduché. No to žiaľ platí aj pre ich porušovanie.Vytváranie nových návykov si vyžaduje čas a energiu. Keď si dávame predsavzatia, často nechceme vynakladať námahu na ich dodržiavanie. Preto často začneme pomaly hľadať výhovorky. Potom sa nám zdá, že sme už zlyhali, čo negatívne ovplyvňuje našu sebaúctu a motiváciu a sťažuje dodržanie predsavzatia.

Huawei Freebuds 2

Vytvorenie nového návyku trvá približne tri mesiace.

Proces motivácie pozostáva zo 4 etáp: iniciácia, stanovenie cieľa, udržiavanie a dokončenie, pričom každá z nich má svoj zmysel a žiadna nesmie chýbať. Zvyčajne si odpúšťame vo fáze udržiavania, keď vieme, že sme uspeli vo vytrvalosti, čo môže ľahko zvádzať k dojmu, že si môžeme dovoliť urobiť menšie odchýlky.

Ak je vaším cieľom udržať si postavu v kondícii, zmeniť stravovacie návyky alebo zamerať sa na sebarozvoj a premýšľate, ako sa držať svojich predsavzatí, tu je 5 jednoduchých spôsobov, ako ich dosiahnuť a byť tento rok aktívnejší a spokojnejší.

Zadajte si konkrétny, no realistický cieľ

Namiesto všeobecného vyhlásenia: „Schudnem,“ je lepšie stanoviť si cieľ – „Schudnem 5 kíl cvičením v posilňovni 3-krát týždenne,“ alebo namiesto: „Chcem zlepšiť fyzickú aktivitu“ – „Každý deň urobím 10 000 krokov.“ Konkrétne špecifikácie toho, čo presne chceme a aké aktivity nás priblížia k cieľu, zvyšujú šancu na jeho dosiahnutie.

Uistite sa, že je predsavzatie v súlade s vašimi hodnotami

Podľa psychológov urobíme pre dosiahnutie cieľa, ktorý má pre nás hlbšie zakorenený význam – v porovnaní s niečím, čo je povrchné. Výborným príkladom je jedno z najčastejších predsavzatí – začať navštevovať posilňovňu. Ak je vašou motiváciou k cvičeniu fakt, že ísť sa chcete cítiť silnejšie a sebavedomejšie, pravdepodobnosť, že cieľ dosiahnete, je oveľa vyššia – v porovnaní so situáciou, kedy by ste do fitka začali chodiť len preto, aby ste na sociálnych sieťach vyzerali lepšie.

Správne zvoľte svoj zámer

Princíp „x“ a „y“ môže byť účinný pre ľudí, ktorí si chcú prehĺbiť svoje vedomosti, prečítať si viac kníh, počúvať hodnotné podcasty alebo sa zúčastniť webinárov. Ide o veľmi efektívnu metódu – výskum nemeckého profesora psychológie Petra Gollwitzera ukazuje, že zvyšuje šancu na vykonanie danej akcie o 200 až 300 %. Aby ste boli úspešní, stačí len správne sformulovať svoj zámer. Ak nastane situácia „x“, urobím „y“: napríklad „hneď ako prídem domov, začnem čítať novú knihu“. Táto technika nám umožňuje naprogramovať sa, aby sme konali, pretože presne špecifikujeme, čo, kedy a ako budeme vykonávať.

Vizualizujte celý proces

Predstavte si celý proces a jeho konkrétne kroky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť váš cieľ. Nesústreďte sa len na pozitívny výsledok, pretože to najčastejšie odvedie vašu pozornosť od jednotlivých krokov. Stanovte si komplexný plán, ktorý zahŕňa aj scenáre nepredvídaných udalostí, pre prípad, že by sa niečo pokazilo. Vizualizácia toho, čo môžete urobiť, keď prídu slabosti, vám pomôže vysporiadať sa s negatívnymi myšlienkami. Ak ich prekonáte, budete sa cítiť spokojnejšie a šťastnejšie.

Zhodnoťte svoj progres

Keďže dôležité je aj sledovanie progresu, neustále vznikajú nové nástroje, ktoré môžu pomôcť dosiahnuť naše ciele a vášne. Pomocná ruka moderných technológií môže byť veľmi motivujúca, pretože uvedomenie si malých úspechov poskytuje pozitívne emócie a povzbudzuje k ďalšej činnosti. Preto sa oplatí zaobstarať si pomocníkov, ktorí vám pomôžu monitorovať vaše čiastkové úspechy. Bez ohľadu na to, aký osobný cieľ si stanovíte, šikovné technológie pri jeho dosahovaní vedia značne posunúť vpred.

Huawei PR watch GT 3 Pro

technológie Huawei

Spoločnosť Huawei vie, aká dôležitá je podpora nových technológií pri udržiavaní motivácie, preto produkty navrhuje s ohľadom na ľudí a ich potreby.

Vďaka zariadeniam Huawei môže byť plnenie novoročných predsavzatí nielen jednoduchšie, ale aj príjemnejšie. K dosiahnutiu vašich športových cieľov môžu prispieť napríklad inovatívne smart hodinky, ktoré plnia úlohu profesionálneho trénera. Príkladom je model Huawei Watch GT 3 Pro, ktorý ponúka viac ako 100 rôznych športových režimov a navyše umožňujú vytvoriť si inteligentný, individuálny tréningový plán v súlade s vašimi osobnými údajmi, ako je história výkonu a tréningové ciele.

Ak je vaším cieľom osobný rozvoj, pri počúvaní audiokníh, podcastov alebo jazykovej výučbe vám poslúžia pokročilé slúchadlá Huawei FreeBuds Pro 2 so špičkovým potlačením hluku, ktoré si môžete vziať kamkoľvek, rovnako ako smartfón nova 10 Pro. Ten má okrem štýlového dizajnu aj obrazovku chrániacu oči a špeciálnu funkciu, ktorá vám umožní pohodlné čítanie ako na čítačke elektronických kníh.

Pre ešte viac inšpirácie a motivácie sledujte sociálne siete Huawei – nebudú na nich chýbať tipy, triky a overené nápady, ako si udržať novoročnú motiváciu.

Huawei Nova 10

Zdroje:

  1. Expat Insider prieskum, http://cms-internationsgmbh.netdna-ssl.com/cdn/file/2018-09/Expat-Insider-2018_The-InterNations-Survey.pdf.
  2. Oscarsson, M., Carlbring, P., Andersson, G., & Rozental, A. (2020). Veľký experiment s novoročnými predsavzatiami: Ciele orientované na prístup sú úspešnejšie ako ciele orientované na vyhýbanie sa. PLoS One, 15(12).
Pošli ďalej
PR články
PR články

PR články dodané našimi partnermi, podporovateľmi a spolupracovníkmi.

Articles: 23