Pretekal som na finále svetovej série Salomon Golden trail Madeira

Vyzbrojený jazykovými znalosťami, ovládajúc niekoľko anglických slov, sám ako kôl v plote, som prvý krát odišiel do „veľkého sveta“ a to rovno na finále svetovej série Salomon Golden trail world series 2022, ktoré sa konalo za účasti elitných svetových pretekárov Salomonu na Madeire.

5 dňové etapové preteky, pričom tretí deň bol pretek stavaný ako šprint. Celé finále si zobralo za vzor Tour de France, nakoľko asi prvý krát v rámci jednotlivých závodov, boli aj prémiové úseky a to vrchársky, šprint a zbeh.

The Madeira Ocean & Trails ako som pretekal na finále svetovej série Salomon Golden trail world series

V pondelok o tretej ráno buchnúc dverami som nabral smer Schwechat, aby som o 18,00 pristál na letisku, ktoré nesie meno rodáka Cristiana Ronalda v meste Funchal na Madeire. Krásnych 6 hodín strávených na medziprestupe v letištnej hale v Madride, by som si vedel predstaviť aj inak.

Ubytovanie Salomon zabezpečil v exkuzívnom hoteli so všetkými vymoženosťami, masérmi, fyzioterapetumi a všetko samozrejme all inclusive. Jednotlivé preteky prebiehali na miestach celého ostrova Madeira, kam sme sa skoro ráno dopravovali autobusmi. Pod nami Atlantik, hlboké priepasti, strmé skaly, nekonečné kamenné schody, ale hlavne prenádherná príroda. Tak tadeto sme behali.

finále svetovej série Salomon Golden trail world series 2022 trasy
finále svetovej série Salomon Golden trail world series 2022 trasy

Streda etapa 1 Seixal

24,5km 1540 m D+

Už od prvej etapy som bežal s tým, aby som sa hneď na začiatku neodpálil. Behať s rozumom, nepodľahnúť davu, mi bolo neustále na diaľku prizvukované a tak som to v „pohode“ dobehol každý deň. Čo sa nepodarilo však všetkým.

Etapa začala najhorším stúpaním, zo všetkých. 6 km stúpanie s prevýšením 1,5 km, čo je v priemere 25% stúpanie po sopečnatej hornine, kameňoch a schodoch. Na vrchu na pahorkatine nám počasie vyšlo v ústrety, aby sme neboli taký spotení a začala sa neskutočná prietrž mračien.

Všetko o trase Seixal nájdete tu >

Ako sa pretekalo priblížia najlepšie reels na Instagrame. Video tu >

Etapa 2 Machico

26,6 km – 1425m D+

Etapa začala mierných stúpaním, ale potom to už islo ako na hojdačke hore a dole.Trasa lemovaná kaktusmi nás nútila byť v stálom strehu a dávať pozor kam sa stúpa. Inak by to bol terén, ktorý pripomínal terén Malých Karpát. A zas schody, ktoré išli skoro až do neba.

Všetko o trase Machico nájdete tu >

Etapa 3 Caniçal

6,6 km 350m D+ – šprint

Na štart etapy sa išlo tentokrát 3 km peši, pretože celá etapa prebiehala v chránenej oblasti. A ak by ste tam boli ako turisti, možno by ste mali to šťastie a aj veľryby by sa Vám ukázali v plnej kráse. Bežalo sa po úzkom chodníku a na šprint po nezvyčajnom kamenistom povrchu.

Tu sme sa stetávali s turistami, ktorí sa však nedali obehnúť, nakoľko by sme skončili všetci v Atlantickom oceáne. Trasu spríjemňovali popadané stromy a rôzne prekážky prírodného charakteru, ktoré sa nedali z uvedeného dôvodu obehnúť, len sa museli zdolať, čo miestami pripomínalo spartan race.

A v etape samozrejme nechýbali čo? Schody. Na tejto trase si veľa pretekárov privodilo zranenia, ktoré im už potom nedovolili pokračovať v pretekoch.

Všetko o trase Caniçal nájdete tu >

finále svetovej série Salomon Golden trail world series 2022 trasy foto Taras Ivaniuta
finále svetovej série Salomon Golden trail world series 2022

Etapa 4 Curral das Freiras

26,2 km 1940 m D+

Nezvyčajný začiatok etapy v meste pri miernom stúpaní, samozrejme za asistencie schodov. Od 4 km nabralostúpanie na značnej hodnote až do 8 km, kde do repertoáru vstúili skaly. Zbeh spríjemňovali kamenné schody, z ktorých vypadávali kamene a práve tu som aj ja zakúsil zemskú príťažlivosť a obstaral som si cestný lišaj. Etapa sa bežala prenádherným, až neopísateľným pralesom a bola to podľa mňa najkrajšia etapa a keďže som to počas prvých dní neprepálil, som si ju krásne vychutnal, čo sa už nedá povedať o niektorých ostatných, nakoľko dosť z pretekárov už malo krízu.

Všetko o trase Curral das Freiras nájdete tu >

Etapa 5 Funchal

30,5 km 1555m D+ 2100m D-

Záverečná etapa sa začala v hlavnom meste so štartom pri botanickej záhrade Monte Palace Tropical Garden, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších botanických záhrad sveta a pokračovala mestom, kde sme bežali okolo mnohých historických pamiatok. Po výbehu z mesta sme už začali stúpať na horu Pico do Arieiro, kde sa cítite ako by ste boli nad oblakmi a horu Monte, na ktorú vedie lanovka a ktorá je turisticky veľmi vyhľadávaná a ponúka nádherné výhľady na celý Funchal. Etapa sa tak isto nezaobišla bez obľúbených schodov a končila sa priamo v centre na námestí Praca do Povo.

Všetko o trase Funchal nájdete tu >

Pocit z preteku a behu

Všetko to dalo zabrať, ale stálo to za to. Rozumne som si rozložil sily, dodržiaval pokyny, ktoré som obdržal pred odchodom ohľadne pretekov a celkové 30. miesto dosiahnuté spolu s elitármi a 18. miesto vo finále národných sérií považujem za veľký úspech.

Tak isto považujem za úspech, že som tam vôbec dorazil, čo výrazne ocenila moja rodina, ktorá toto považuje za najväčšiu výhru.

Ako čerešnička na torte je už len cesta späť, ktorá trvala celkovo 24 hodín s prestupom v Madride, kde som trávil 12 krásnych nočných hodín na letisku a dôverne som spoznal všetky duty free obchody. Celkovo som aj tak dopadol dobre, nakoľko 1/3 závodníkov boli zrušené linky príletov a dosť ich bolo takých, čo im neprišla v deň príletu batožina s bežeckými potrebami.

Zdroj a foto: Golden trail world series 2022
instagram runskills

Kardionápravník

Kardionápravník 2024

Po svojich alebo na bicykli. Rozhýbeme ťa. Nakazíme ťa endorfínom, pohybom a zdravým životným štýlom.

Pošli ďalej
Taras Ivaniuta
Taras Ivaniuta

Bežec, pretekár a maratónec Taras reprezentuje Reštartnisa na mnohých bežeckých podujatiach vrátane Košického maratónu mieru, kde obsadzuje čelné pozície.

Articles: 1